Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr 23

Protokół nr 23

Numer dokumentu: 23
Rok (4 cyfry): 2008

Protokół nr XXIII/2008
z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej 28 listopada 2008 roku w godz. 14:00 - 18:00
w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Poniecu.
_______________________________________________________________

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz o godzinie 1400 otworzył XXIII Sesję Rady
Miejskiej w Poniecu. Powitał radnych, a w ich imieniu :

• Burmistrza Ponieca Kazimierza Dużałkę
• Zastępcę Burmistrza Jacka Widyńskiego
• Sekretarza Gminy Andrzeja Zielińskiego
• Skarbnika Gminy Andrzeja Przybylskiego
• Honorowego Obywatela Gminy Feliksa Dudkowiaka
• Kierowników zakładów i jednostek budżetowych,
• Sołtysów,
• Przedstawiciela prasy lokalnej.
Stwierdził, że zgodnie z listą obecności w sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi kworum
pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji.
Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do niniejszego protokółu.

Następnie przewodniczący obrad stwierdził, że porządek obrad sesji, radni otrzymali w zaproszeniach na XXIII Sesję i zapytał o ewentualne uwagi do porządku obrad.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka - korzystając z uprawnień art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym / tekst jednolity Dz. U. Nr 142 poz. 1591 z 2001 roku ze zmianami/, zaproponował wprowadzenie do porządku obrad XXIII Sesji RM :
- projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego instytucji kultury
za 2007 rok.
- projektu uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2008 rok

Radny Bronisław Glura zaproponował, by punkt w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego instytucji kultury przełożyć na następną sesję, by umożliwić przeprowadzenie kontroli. Projekt uchwały wraz z sprawozdaniem radni otrzymali na wspólnym posiedzeniu komisji.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski wyjaśnił, że zatwierdzenie sprawozdania rocznego Gminnego Centrum Kultury to kwestia formalna, radni znają dane zawarte w rocznym sprawozdaniu finansowym Gminnego Centrum Kultury.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz przeprowadził głosowania :
 za wnioskiem radnego Bronisława Glury w sprawie przesunięcia punktu dot. zatwierdzenia rocznego sprawozdania instytucji kultury za 2007 rok na następną sesję został oddalony – wynik głosowania „za” głosowało 3 radnych, przeciwnych 10 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Wniosek został oddalony.
 za wnioskiem Burmistrza Ponieca w sprawie wprowadzenie do porządku obrad dwóch projektów uchwał głosowało 11 radnych, przeciwnych było 3 radnych.
Wniosek został przyjęty.
Na salę obrad przybył radny Stanisław Pietrzak.
Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz po naniesieniu poprawek odczytał następujący porządek obrad XXIII Sesji Rady Miejskiej

1. Otwarcie.
2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w
Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał
podjętych na poprzedniej sesji.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stypendiów dla studentów
gminy Poniec.
5. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium
i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Poniec.
6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Poniec
w roku 2009.
7. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu
Przeciwdziałania Narkomanii na terenie gminy Poniec w 2009 roku.
8. Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Oświaty,
Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia, Spraw Socjalnych i Obywatelskich.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie
w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznegosprawozdania instytucji
kultury za 2007 rok .
11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2008 rok.
12. Podjęcie uchwał w sprawach:
- odwołania Sekretarza Gminy,
- powołania Sekretarza Gminy.
13. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Miejskiej.
14. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.
15. Wolne wnioski i zapytania.
16. Zakończenie.

Przystąpiono do omawiania poszczególnych punktów porządku obrad.

Pkt. 1 Otwarcie.
Jak wyżej.
Pkt. 2 Sprawozdanie Burmistrza Ponieca, Przewodniczącego Rady
Miejskiej z działalności w okresie międzysesyjnym i realizacji
uchwał podjętych na poprzedniej sesji.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał podjętych na XXII Sesji Rady Miejskiej, które zostały przyjęte bez uwag.
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz przedstawił informację o działaniach w okresie międzysesyjnym.
Przedstawione informacje stanowią załączniki do protokołu.

W dyskusji radny Karol Dwornik zapytał dlaczego we mszy świętej za ojczyznę w dniu
11 listopada nie uczestniczyła dziecięco- młodzieżowa orkiestra dęta.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że ze względu na nie sprzyjające warunki atmosferyczne i małą frekwencję została podjęta decyzja na posiedzeniu Komitetu Obchodów Świąt Narodowych o takim programie obchodów Święta Niepodległości. Pochody w naszej gminie są organizowanie z okazji 3 Maja i św. Floriana - 4 Maja.

Pkt.3. Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Bronisław Glura zgłosił następujące interpelacje i zapytania
Interpelacja 1 do Burmistrza Ponieca Kilkakrotnie Panu Burmistrzowi Kazimierzowi Dużałce przedstawiałem interpelację w sprawie Obchodów Świąt Narodowych i Rocznic i kilkakrotnie Pan burmistrz zapewniał mnie, Radę Miejską jak i osoby biorące udział w obchodach sesji, że to się zmieni. Nie kwestionuję formy wieczornicy przed obchodami święta narodowego. Sam dzień obchodu święta narodowego i rocznicy winien mieć charakter bardzo uroczysty. Ta 90 – rocznica Odzyskania Niepodległości w Polsce miała szczególny charakter uroczysty w naszej gminie Poniec okazała się kolejną nędzą duchową. Powagi tylko dodał chór parafii Poniec „Cecylia” i za to należą się serdeczne słowa podziękowania ks. proboszczowi Leonowi Kamińskiemu i całemu chórowi z Panem organistą Kaszą na czele. Jeszcze podziękowanie tym 3-em pocztom sztandarowym z ponieckich szkół i organizacji harcerskiej.
Ludzie wychodząc z kościoła z uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę mieli łzy w oczach i pytali gdzie orkiestra, gdzie inne poczty sztandarowe, gdzie dzieci i młodzież. Mówili mi niektórzy „teraz jest burmistrz i z-ca burmistrza i kompletna klapa”.
Wysoka Rado! Panie Burmistrzu uważam i składam w tym miejscu wniosek, aby w najbliższym czasie odbyły się rozmowy i został wyłoniony z powołania nowy Komitet Obchodów Świąt Narodowych i Rocznic. Tak być dalej nie może, że każdy sobie rzepkę skrobie.
Interpelacja 2. do Burmistrza Ponieca. Po robotach budowy kanalizacji sanitarnej w Poniecu i innych okolicznościach na ulicach mamy zastoiny wody po opadach sięgające głębokości 8 cm i więcej, które stanowią niebezpieczeństwo, lecz także niszczą płoty, bramy i niektóre drogie elewacje budynków mieszkalnych. Niektórzy właściwie już w ogóle nie chcą rozmawiać, mówiąc że radni i burmistrz dbają tylko o własny interes i zachcianki.
Przyczyną głównie jest nieprawidłowo wykonana podbudowa, tam gdzie był kamień w niektórych miejscach nie wrócił na swoje miejsce. Ta głębokość zastoin szczególnie teraz będzie się pogłębiać, a zapewniał Pan w lipcu, że zostanie to naprawione.
Interpelacja 3. do Burmistrza Ponieca. Czy burmistrz przeprowadził rozmowy z Panem Starostą Powiatu lub całym Zarządem Powiatu w sprawie modernizacji drogi powiatowej Leszno – Krotoszyn i budowy tak bardzo potrzebnego ronda na głównym skrzyżowaniu w Poniecu?
Interpelacja 4. do Burmistrza Ponieca. Czy burmistrz poczynił jakiekolwiek przygotowania do modernizacji oświetlenia właśnie na tym głównym skrzyżowaniu?
Zapytanie 1 do Burmistrza Pana K. Dużałki. Czy w gminie Poniec jest powołany Komitet
Obchodów Świąt Narodowych i Rocznic? Jeśli tak to proszę o podanie danych osobowych
przewodniczącego, sekretarza i pozostałych członków w/w komitetu?
Czy na tą okoliczność powołania są w Urzędzie Miejskim dokumenty?

Zapytanie 2. do Burmistrza Kazimierza Dużałki. W miejscach publicznych gminy wisiały ogłoszenia o programie obchodów 90 – tej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Integralną częścią tego programu było ogłoszenie, że 11 listopada 2008 roku będzie celebrowana Msza Św. za Ojczyznę, dlaczego gmina nie ofiarowała na ołtarz wiązanki biało – czerwonych kwiatów, jako dowodu pamięci z okazji rocznicy i oddania należnej czci tym, którzy z naszej gminy oddali życie – a raczej złożyli je na ołtarzu Ojczyzny, której imię Polska? Wielu z tych poległych było ochotnikami.
Zapytanie 3. do Burmistrza Ponieca Kazimierza Dużałki Czy w gminie Poniec – Gminnym Centrum Kultury jest Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta? Pytają mnie o to wyborcy.Jeśli jest, to proszę o dokładne koszty utrzymania i kształcenia za III kwartały 2008 roku? Czy orkiestra w 2008 roku była na przeglądzie lub konkursach orkiestr? Czy indywidualnie byli członkowie orkiestry na festiwalach, konkursach i innych formach organizacyjnych aby poddać się ocenie? Jeśli tak to z jakim rezultatem?
Zapytanie 4. do Burmistrza Ponieca Od kiedy Pan burmistrz powołał Gminną Komisję Urbanistyczno – Architektoniczną w połowie złożonej z pracowników Urzędu i w połowie ze specjalistów z zewnątrz posiadających uprawnienia urbanistyczno – architektoniczne?
Czym Pan się kierował powołując do tej komisji pana architekta Lewandowskiego i Pana architekta Bryla? O ile pamiętam Panowie są z Gostynia
Zapytanie 5. do burmistrza Kazimierza Dużałki Podczas 1 posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Gospodarki Komunalno – Mieszkaniowej i Rolnictwa w roku 2008 dotyczących spraw tego roku dowiedziałem się, że gmina kupiła grunt od rolnika Pana Zdzisława K. z Ponieca, który w najbliższym czasie ma być przeznaczony pod inwestycję dla inwestorów. Jaki to obszar i za jaką cenę gmina zapłaciła za 1,0 m2 ? Czy obecnie gmina prowadzi rozmowy lub negocjacje w sprawie zakupu gruntów?
Zapytanie 6. do Burmistrza Ponieca Kazimierza Dużałki. O około 70 tys. zł. zostanie przekroczona kwota na wykonanie inwestycji jaką jest boisko wykonane w ramach ministerialnego programu „Orlik”.
Dlaczego nie powiadomił Pan właściwej komisji Rady, aby mogła dokonać wizji lokalnej i inwentaryzacji robót?
Zapytanie 7. do Burmistrza Ponieca Kazimierza Dużałki. Ilu działkowiczów oddało działki pod budowę boiska i obiektów towarzyszących w programie „Orlik”
Zapytanie 8. do burmistrza K. Dużałki. Na ile jest Pan burmistrz zorientowany w sprawie modernizacji drogi powiatowej od gminy Rydzyna do gminy Krobia (trasa Leszno – Krotoszyn).
Zapytanie 9. do burmistrza Kazimierza Dużałki W szkole podstawowej w Poniecu na sali gimnastycznej odbywają się zajęcia Taekwon – do (Tekłando). Korzystający uczniowie obecnie płacą 50 zł miesięcznie od ucznia. Co skłania burmistrza do podwyższenia opłaty do 80 zł? I z czego to wynika?
Zapytanie 10. do burmistrza K. Dużałki Co było przyczyną ponownego wykopu i robót z zakresu kanalizacji sanitarnej na placu targowym?
Kto pokryje koszty tych robót? Jaki był termin wg umowy zakończenia robót kanalizacji sanitarnej?
Zapytanie 11. do burmistrza K. Dużałki Czy jest zlecone wykonanie dokumentacji na wykonanie modernizacji stacji wodociągowej i uzdatniania wody w Drzewcach?
Zapytanie 12. do burmistrza Kazimierza Dużałki
Czy w roku 2008 zewnętrzne organy kontroli samorządu gminnego dokonały kontroli gminy Poniec? Czy w roku 2008 wewnętrzne organy gminy Poniec dokonały jakiejkolwiek kontroli urzędu, zakładów budżetowych i jednostek gminy?
Zapytanie 13. do Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia, Spraw Socjalnych i Obywatelskich radnej Pani Marii Sikorskiej
Czy wg Pani sporządzony protokół nr 22 z posiedzenia w/w Komisji jest prawidłowy? Czy czuje się Pani za ten protokół odpowiedzialna, jeśli chodzi o jego sporządzenie, formę, styl i wiarygodność?
Zapytanie 14. Również do Pani Marii Sikorskiej. Dlaczego w piśmie interpelacyjnym z dnia 30 października 2008 roku nie używa Pani radna prawidłowych nazw? Z pisma Pani radnej nie wynika jakiej miejscowości i likalizacji dotyczy ta interpelacja.
Dlaczego jako przewodniczący komisji w skierowanych wnioskach do burmistrza nie używa prawidłowych nazw? Są to 2 wnioski komisji z dnia 17 października 2008 roku.
Z tak zaadresowanych wniosków dla mnie jest zupełnie jasne, że komisja podlega Burmistrzowi Ponieca i to burmistrz kieruje posiedzeniami i pracami komisji.
Ze statutu Gminy Poniec jednoznacznie wynika, że komisja jest organem wewnętrznym Rady Miejskiej w Poniecu. Na końcu wniosków widnieją 3 podpisy członków komisji, a mianowicie: Pani Sikorskiej Marii, Pani Małgorzaty Danielczak i Pana Kielisia Dariusza. Wnioski nie posiadają daty wpływu. Dlaczego zatem my radni zostaliśmy wyłączeni z informacji zawierającej treść wniosków? Czyżby komisja chciała coś ukryć przed radnymi lub zataić zaistniałe już fakty? Dlaczego w biurze Rady Miejskiej nie ma wywieszonej informacji o terminie posiedzenia komisji, abym ja mógł uczestniczyć w posiedzeniu komisji, każdy zainteresowany radny lub jakakolwiek osoba zainteresowana.
Zapytanie 15. do przew. Rady J. Kusza Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie protokołuze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w Poniecu?

Radny Karol Dwornik zgłosił następujące interpelacje i zapytania :
1. Kto, kiedy i za ile kupił mieszkanie po pani Gulińskiej?
2. Proszę o szczegółowe informacje dotyczące zagospodarowania pomieszczeń po przedsiębiorstwie „MIXT”
3. Proszę o przedstawienie wykładni prawnej, z której wynika, że nierzadko bardzo obszerne projekty uchwał muszą przed głosowaniem zostać w całości odczytane.
4. Składam wniosek o umieszczenie w Statucie Gminy zapisu określającego w jakim terminie jest zobowiązana zebrać się Komisja.
5. Składam wniosek o skrócenie na odpowiedź na złożone w formie pisemnej interpelacje i zapytania z obowiązujących obecnie 21 do 14 dni.
6. Ponawiam mój wniosek o zakup pojemników na opakowania szklane. Wniosek kieruje tym razem do Rady Miejskiej, a motywuje to tym, że już kilkakrotnie otrzymałem odpowiedź, że problem selektywnej zbiórki szkła jest dobrze rozwiązany. Mieszkańcy otrzymują podobno specjalne worki itp. Prowadzone przeze mnie rozmowy wykazały, że jest to proste, ale niestety nie we wszystkich przypadkach.
Dowodem na to są prośby o interwencję w tej sprawie nie tylko do mnie, ale również wniosek, który na jednej z ostatnich sesji złożył w imieniu mieszkańców Radny Powiatu gostyńskiego Kazimierz Musielak.
7. Dlaczego zostały wycięte zdrowe drzewa rosnące przy rowie w pobliżu nowych boisk w Parku Miejskim. Proszę o przedstawienie mi korespondencji w tej sprawie.
8. Dlaczego podczas badań powierzchni pod budowę boisk z programu „Orlik” nie został wykryty duży zbiornik wypełniony humusem.
9. Proszę o udzielenie mi w możliwie szybkim czasie odpowiedzi na pytanie na jakich zasadach ma zostać zatrudniony trener na boiskach budowlanych w ramach programu „Orlik”. Ile godzin dziennie ma pracować, czy również w soboty i niedziele. Jak wysoka będzie jego pensja i jak wynagradzany będzie w okresie zimowym? Jest przecież rzeczą oczywistą, że w niesprzyjających warunkach pogodowych, w czasie opadów deszczu czy śniegu nikt z boiska nie będzie korzystał. Jak opłacany będzie trener w takich przypadkach.
Są to wszystko pytania na które już teraz należy sobie odpowiedzieć, ponieważ jak poinformowano na zebraniu Komisji człowiek ten mógłby rozpocząć pracę już od 10 grudnia.
10.Przy okazji przeprowadzonej niedawno wymiany dachu na zabytkowym budynku w
Poniecu powrócił pomysł utworzenia w nim muzeum regionalnego. Chociaż od dawna
jestem orędownikiem takiego muzeum to wydaje mi się, że Gmina nie posiada
odpowiednich mieszkań dla obecnych mieszkańców tego budynku.
W związku z tym od pewnego czasu zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem nie byłaby adaptacja na „Muzeum Ziemi Ponieckiej” wyjątkowej wręcz urody domku stojącego naprzeciwko Kościoła w Żytowiecku. Jest to obiekt zabytkowy, od dawna opuszczony przez co jego stan ulega ciągłemu pogorszeniu. Uważam, że jest to budowla na tyle wyjątkowa przede wszystkim pięknie położona, że z pewnością zasługuje na to, aby ją ocalić.
11.Czy prowadzona jest kontrola tego co robią ze ściekami osoby, które nie dokonały
przyłączenia swoich mieszkań do kanalizacji sanitarnej.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że na zgłoszone interpelacje radnym
zostanie udzielona odpowiedź na piśmie. Zarządził 15 minut przerwy.

Pkt.4. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stypendiów dla
studentów gminy Poniec.

Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska zgodnie z zasadami zawartymi w załączniku do uchwały nr XXXVII/247/2006 Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 31 marca 2006 roku w sprawie: zasad udzielania stypendiów dla studentów Gminy Poniec, 51 studentów złożyło wnioski, 48 wniosków spełniło warunki zawarte w § 3 w/w uchwały. Wszystkie wnioski zostały złożone do dnia 31 października br. Zgodnie z § 2 wymienionej uchwały Komisja Oświaty , Kultury , Kultury Fizycznej, Zdrowia, Spraw Socjalnych i Obywatelskich na posiedzeniu w dniu 6 listopada br. zakwalifikowała pozytywnie 48 wniosków o stypendium. Rada Miejska w budżecie na 2008 rok zabezpieczyła środki w kwocie 12 000 zł na stypendia dla studentów Gminy Poniec
Dlatego proponuje się przyznać jednorazowo na studenta kwotę 250 złotych.
Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 listopada 2008 roku. Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił stosowny projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła
uchwałę nr XXIII/180/2008
w sprawie ustalenia wysokości stypendiów dla studentów gminy Poniec.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 5. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany
studium i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy
Poniec.

Inspektor UM Daniel Zborowski omawiając projekt uchwały poinformował, że uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany studium uwarunkowań
i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Poniec w obszarach oznaczonych
w załączniku graficznym podejmuje się na wniosek Burmistrza Ponieca.
Niniejsza uchwała uwzględnia złożony wniosek przez Agencję Nieruchomości Rolnych OT Poznań w sprawie zmiany przeznaczenia w studium dla działki nr ewid. 24/1 położonej
w Drzewcach, z wiejskiej oczyszczalni ścieków i przywrócenia parku dworskiego. W wyniku realizacji polityki wodno-ściekowej przez Gminę Poniec, zrezygnowano z budowy wiejskich oczyszczalni ścieków na rzecz budowy większych oczyszczalni, które przejmują ścieki
z kilku miejscowości. W kilku wioskach zostały wyznaczone obszary pod działalność rekreacyjno sportową. Wiąże się to z zapotrzebowaniem na realizację tego typu przedsięwzięć jak: place zabaw, boiska sportowe na które brakuje lokalizacji.
Mając na celu rozwój gospodarczy Gminy Poniec, wyznaczono również do zmiany przeznaczenia, obszary użytkowane rolniczo na cele działalności gospodarcze.
Przedmiotem zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Poniec są zasady zagospodarowania obszarów odpowiednio określonych w załączniku graficznym, w tym lokalizacji:
1. terenów zabudowy techniczno – produkcyjnej w obszarach określonych w załączniku graficznym cyfrą 1,
2. terenów zabudowy mieszkaniowej z usługami towarzyszącymi w obszarze określonym w załączniku graficznym cyfrą 2,
3. terenów parku dworskiego w obszarze określonym w załączniku graficznym cyfrą 3,
4. terenów sportu i rekreacji w obszarach określonych w załączniku graficznym cyfrą 4.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 listopada 2008 roku. Radni nie zgłosili uwag.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił stosowny projekt uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła
uchwałę nr XXIII/181/2008
w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Poniec.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu
Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie
gminy Poniec w roku 2009.

Pełnomocnik Burmistrza Ponieca Piotr Kaźmierczak przedstawił proponowane zmiany do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok, takie jak :
- § 3, ust.3, pkt. 9, gdzie dotychczasowe brzmienie tj.:
„Organizowanie imprez sportowo – rekreacyjnych popularyzujących trzeźwy i zdrowy styl życia.”
zastępuje się brzmieniem:
„Organizowanie imprez oraz zajęć sportowo – rekreacyjnych popularyzujących trzeźwy i zdrowy styl życia.”
- § 3, ust.3, pkt. 10, gdzie dotychczasowe brzmienie tj.:
„Uczestniczenie w kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” promującej sport jako alternatywę do stosowania różnego rodzaju używek.”,
zastępuje się brzmieniem:
„Uczestnictwo w kampaniach profilaktycznych, promujących sport jako alternatywę do stosowania różnego rodzaju używek.”.

W dyskusji radny Bronisław Glura poruszył kwestie:
 włączenia kultury w działalność profilaktyczną poprzez organizowanie
imprez na wielu płaszczyznach, z uwzględnieniem różnorodności form
z różnych dziedzin ,
 demoralizacji dzieci i młodzieży przez dorosłych,
 szerzącej się agresji, przemocy fizycznej i psychicznej w szkołach,
 pokaźnych przypadków alkoholizmu wśród młodzieży.

Zaproponował wprowadzenie zapisów :
 na str. 3 pkt.2 dodać zwrot „ wsparcia duchowego”,
 na str. 5 ust.2 pkt.1 po słowie całorocznej dodanie słowa „wnikliwej”

Pełnomocnik Burmistrza Ponieca Piotr Kaźmierczak udzielając wyjaśnień
poinformował, że członkiem komisji jest ksiądz proboszcz Leon Kamiński, jego
osoba jest wsparciem duchowym a ponadto zapisy dotyczące wsparcie duchowego
są zawarte w programie, ale każdy z nas trochę inaczej je dostrzega. Będą czynione
starania by zadania zawarte w programie zostały zrealizowane.

Radca prawny Teresa Andrzejewski udzielając wyjaśnień poinformowała, że w
pojęcie pomocy psychospołecznej uwzględnia rolę wsparcia duchowego – jak
postępować, jak sobie radzić.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz przeprowadził głosowanie za propozycją
zgłoszoną przez radnego Bronisława Glurę.
Wynik głosowania „za” głosowało 3 radnych, przeciwnych było 11 radnych,
a 1 radny wstrzymał się od głosu. Wniosek został odrzucony.

Zastępca przewodniczącego RM Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały
w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 14 radnych przy jednym głosie wstrzymującym
podjęła
uchwałę nr XXIII/182/2008
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych na terenie gminy Poniec w roku 2009.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.


Pkt.7.Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu
Przeciwdziałania Narkomanii na terenie gminy Poniec w 2009 roku.

Pracownik socjalny Hanna Konieczna omawiając projekt uchwały poinformowała, że opracowany program określa :
1) cele główne i szczegółowe w zakresie przeciwdziałania narkomanii
2) zadania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii
3) sposób realizacji Programu Przeciwdziałania Narkomanii i jego finansowanie
Celem głównym jest zapobieganie okazjonalnemu i eksperymentalnemu używaniu narkotyków. Cele szczegółowe to:
1) organizacja czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
2) edukacja rodziców.
3) edukacja młodzieży.
4) poprawa współpracy instytucji i organizacji.
Zadania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii to :
1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem:

1) Prowadzenie profilaktyki i rozmów motywacyjno – interwencyjnych z osobami używającymi narkotyków, a także udzielanie porad osobom pragnącym uzyskać informacje w zakresie wyjścia z uzależnienia.
2) Kierowanie osób uzależnionych na badania specjalistyczne, a osób z orzeczeniami o uzależnieniu do placówek odwykowych bądź leczniczo – terapeutycznych.
3) Współpraca z ośrodkami wzajemnej pomocy dla osób uzależnionych - poradnia uzależnień, policja, służba zdrowia.

2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej:

3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowo – rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo – wychowawczych i socjoterapeutycznych:

4. Wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii:

5. Pomoc społeczna osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego.

Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na terenie gminy Poniec w roku 2009 realizowany jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu przy współudziale partnerów. Środki finansowe na realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie gminy Poniec w roku 2009 pochodzą z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 listopada 2008 roku. Radni do projektu programu uwag
nie zgłosili.
Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w
przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła
uchwałę nr XXIII/184/2008
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie
gminy Poniec w 2009 roku. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 8.Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego
Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia, Spraw
Socjalnych i Obywatelskich.

Przewodniczący RM Jerzy Kusz poinformował, że sprawa uzupełnienia składu
osobowego komisji była omawiania na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu
25 listopada br. Zwrócił się z zapytaniem do radnego Karola Dwornika czy wyraża zgodę
na pracę w Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia, Spraw Socjalnych
i Obywatelskich. Radny Karol Dwornik oznajmił, że wyraża zgodę na pracę w komisji.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w
przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 13 radnych przy 2 głosach wstrzymujących podjęła
uchwałę nr XXIII/184/2008
w sprawie powołania członka Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej,
Zdrowia,Spraw Socjalnych i Obywatelskich
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt.9. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe
zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Pełniący obowiązki Kierownik GZWiK Tomasz Dudziński poinformował, że
proponowane taryfy zawierają określone zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzaje i wysokości cen i stawek opłat wynikające z rodzajów prowadzonej działalności i taryfowych grup odbiorców usług nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe oraz warunki stosowania cen i stawek opłat. Ceny i stawki opłat określone przez Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu z/s w Drzewcach w taryfach zostały skalkulowane na podstawie niezbędnych przychodów prowadzenia działalności zaplanowanych na rok obowiązywania taryfy, których zróżnicowanie wynika z udokumentowanych różnic:
 kosztów związanych ze świadczeniem usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę
i zbiorowego odprowadzania ścieków,
 zmian warunków ekonomicznych i wielkości usług.
Przy ustalaniu taryf przyjęto zasadę ustalenia ich na optymalnie niskim poziomie dla odbiorców usług i równocześnie bezpiecznym dla prawidłowej działalności Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu z/s w Drzewcach. Opracowany projekt uchwały uwzględnia wzrostu taryf o 3,5 %.
Przedstawił następujące propozycje taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na okres od dnia 1 stycznia 2009 roku do 31 grudnia 2009 roku:
 za 1 m3 wody dostarczanej do gospodarstw domowych – 2,25 złotych,
a do przemysłu 3 złote,
 za 1m3 odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych - 2,70 złotych,
a przemysłowych - 10 złotych.

W dyskusji radny Bronisław Glura zwrócił się z pytaniem czy propozycje uwzględniają
podatek VAT.
P.o. Kierownik GZWiK Tomasz Dudziński udzielając wyjaśnień poinformował, że do
proponowanych stawek doliczony będzie 7 % podatku VAT.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym
posiedzeniu komisji, radni wypracowali stanowisko i nie ma wątpliwości w tym temacie. Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w
przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych jednogłośnie podjęła
uchwałę nr XXIII/185/2008
w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe
odprowadzanie ścieków.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt.10. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego
sprawozdania instytucji kultury za 2007 rok.

Dyrektor GCK Maciej Malczyk przedstawił w skrócie roczne sprawozdanie finansowe za 2007 rok.
W dyskusji radny Karol Dwornik stwierdził, iż nie ma uwag do sprawozdania, ale wstrzyma się od głosowania, ponieważ przy uchwalaniu porządku obrad opowiedział się za przeniesieniem tego punktu na następną sesję.

Radny Bronisław Glura poinformował, że byłby nie w porządku gdyby głosował za sprawozdaniem, projekt uchwały w tej sprawie radni otrzymali na wspólnym posiedzeniu
Komisji.
Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że temat był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 listopada br.
Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w
przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych przy 1 głosie przeciwnym i 2 głosach wstrzymujących podjęła

uchwałę nr XXIII/186/2008
w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania instytucji kultury za 2007 rok.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 11.Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie
gminy na 2008 rok.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawił proponowane przez Burmistrza Ponieca propozycje zmian w planie wydatków i dochodów na 2008 rok.
Zmiany w planie dochodów:
Na wniosek Kierownika OPS Wojewoda Wielkopolski decyzją nr 38/2008 z dnia 6 listopada dokonał następujących zmian w planie dotacji dotyczących zadań zleconych i własnych w zakresie opieki społecznej:
- zmniejszeniu uległy dotacje na świadczenia społeczne realizowane jako zadania zlecone na kwotę 99.100 zł.
- zwiększona o kwotę 300 zł. została dotacja na opłacenia składek zdrowotnych za osoby nie ubezpieczone i o kwotę 10.706 zł. dotacja na zadanie własne z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów wydawania świadczeń w związku ze wzrostem kosztów utrzymania.
Dodatkowo decyzją Wojewody Wielkopolskiego o 20.000 zł. zwiększony został plan dotacji na zadania własne w zakresie opieki społecznej z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji programu wieloletniego ”Pomoc państwa w zakresie dożywiania”
Ponadto decyzją Ministra Finansów nr Fs5-4135-11-II/30/726/ZZJ/08 z dnia 13.10.2008 o kwotę 95 242 zł. zwiększony został plan dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników.

Łącznie wielkość dochodów w budżecie bieżącego roku zwiększy się o kwotę 27 148 zł.

Zmiany w planie wydatków:
Dział Rolnictwo i łowiectwo.
Zmniejszenie o kwotę 25.000 zł. z powodu zwrotu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy ze Starostą Gostyńskim na rowach.
Działy: Leśnictwo, Transport i łączność, Gospodarka mieszkaniowa, Działalność usługowa, Administracja publiczna.
Zmniejszenie planu wydatków o łączną kwotę 167.348 zł. w związku z oszczędnościami i brakiem możliwości czy konieczności realizacji niektórych wydatków w bieżącym roku.
Dział Oświata i wychowanie.
Zmiany w planie wydatków w ramach przyznanych środków dla Przedszkola i Gimnazjum w Poniecu.
Zwiększenie wydatków o 95 242 zł. w GZOS w Poniecu w związku z ww. dotacja Ministra Finansów na dofinansowanie pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników.
Dział Pomoc społeczna
Ogólne zmniejszenie planu wydatków o kwotę 168.094 zł. z czego 68 094 zł. wynika z wyżej wskazanych decyzji Wojewody Wielkopolskiego a 100.000 zł. związane jest z wnioskiem kierownika OPS o zmniejszenie planu wydatków na zadania własne w związku ze zmniejszającą się wielkością wypłat zaplanowanych świadczeń, min. znacznym spadkiem wydatków na dodatki mieszkaniowe i za pobyt podopiecznych w domach pomocy społecznej. Ponadto zmiany w planie wydatków w zakresie przyznanych środków.
Dział Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
Zwiększenie wydatków o 9.500 zł. z przeznaczeniem na wykonanie ogrzewania na bazie pieca kominkowego w świetlicy w Waszkowie.
Dział Kultura fizyczna i sport.
Zwiększenie o kwotę 66.000 zł. wydatków związanych z realizacją inwestycji budowy zespołu boisk sportowych w Poniecu z powodu konieczności wykonania robót dodatkowych nie objętych kosztorysem takich jak:
- dodatkowe roboty ziemne związane z odkrytym, podczas usuwania humusu, zasypanym oczkiem wodnym na terenie boisk, które musiało zostać odsłonięte do dna i zasypane kruszywem,
- przedłużenie płotu wewnętrznego,
- roboty ziemne na terenach przy obiekcie.
- zainstalowanie oświetlenia nocnego ( 4 lampy)
- zakup wyposażenia i mebli do szatni, łazienek i pomieszczenia gospodarza
Zwiększenie o 4.000 wydatków na sprzęt sportowy
Zwiększenie o 2.425 zł wydatków w zakresie kultury fizycznej i sportu na wynagrodzenie z pochodnymi dla trenera który będzie zatrudniony na nowych boiskach
Z wyżej wymienionych zmniejszeń i zwiększeń planu wydatków wynika wolna kwota 210.423 zł. która zmniejszy planowane zadłużenie gminy i jednocześnie o tę kwotę zmniejszy się planowany deficyt budżetu bieżącego roku.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że temat był szczegółowo omawiany
na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 25 listopada . Radni w dyskusji nie zgłosili uwag.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w
przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych przy 3 głosach przeciwnych podjęła
uchwałę nr XXIII/187/2008
w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2008 rok.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 12. Podjęcie uchwał w sprawach:
- odwołania Sekretarza Gminy,
- powołania Sekretarza Gminy.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że dnia 3 września
2008 roku Sekretarz Gminy Andrzej Zieliński zwrócił się z wnioskiem o odwołanie go
z zajmowanego stanowiska z dniem 30 grudnia 2008 roku, ponieważ osiągnął
wiek emerytalny i wyraził wolę przejścia na emeryturę. Pracował 37 lat na stanowisku sekretarza.

Przewodniczący RM Jerzy Kusz stwierdził, że oficjalne pożegnanie Sekretarza Gminy Andrzeja Zielińskiego będzie na sesji grudniowej.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w
przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 14 radnych przy 1 głosie wstrzymującym podjęła
uchwałę nr XXIII/187/2008
w sprawie odwołania Sekretarza Gminy Poniec
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym powoływanie sekretarza gminy należy do właściwości rady miejskiej na wniosek burmistrza. Zaproponował Pana Marcina Pazdaja posiadającego 28 lat, absolwenta Politologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł magistra,
spełniającego wszystkie wymagania formalne związane z powierzeniem zadań na stanowisku Sekretarza Gminy. Pan Marcin Pazdaj od 2002 roku jest pracownikiem Urzędu Miejskiego w Poniecu. W swojej dotychczasowej pracy zajmował się sprawami związanymi z promocją gminy, w tym prowadzeniem oficjalnej strony internetowej gminy Poniec, współpracą z organizacjami pozarządowymi, administrowaniem Biuletynu Informacji Publicznej, Obroną Cywilna oraz Zarządzaniem Kryzysowym.
Jako mieszkaniec naszej gminy oraz pracownik urzędu miejskiego doskonale zna problemy samorządowe i społeczne naszej gminy oraz bieżące sprawy urzędu.
Posiadane cechy, takie jak komunikatywność, otwartość oraz dobra organizacja pracy w połączeniu z wykształceniem administracyjnym oraz doświadczeniem zawodowym Pana Marcina Pazdaja sprawiają, że podoła powierzonym obowiązkom.

W dyskusji radny Bronisław Glura stwierdził, ze swój głos do protokołu odda na piśmie

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w
przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 14 radnych przy 2 głosach wstrzymujących podjęła
uchwałę nr XXIII/188/2008
w sprawie powołania Sekretarza Gminy Poniec.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 13. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Miejskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz poinformował, że w dniu wczorajszym do biura rady wpłynęły uwagi do protokołu od dwóch radnych. Paragraf 47 Statutu Gminy Poniec określa jednoznacznie co powinien zawierać protokół sesji. Winien odzwierciedlać przebieg obrad a w szczególności treść wystąpień albo ich streszczenie, teksty zgłoszonych, jak również uchwalonych wniosków a ponadto odnotowanie faktów zgłoszenia pisemnych wystąpień. Przedstawił Wysokiej Radzie kryteria jakimi się kierował przy rozpatrywaniu uwag do protokołu. Stwierdził, że jak wyżej głównym kryterium była definicja określona
w Statucie Gminy Poniec i jeżeli zapis wypowiedzi i intencje dyskutantów w protokole
mieściły się i spełniał wymogi statutowej definicji ( streszczenie wypowiedzi) – wtedy uznawał zapis w protokole za spełniający wymogi i uwagi wnoszących uznał za bezpodstawne . Natomiast uwzględnione zostały wszystkie te elementy, które w protokole
zostały pominięte w całości lub części i ich brak w oczywisty sposób narusza przyjęte
w statucie kryterium.
Przewodniczący obrad Jerzy Kusz zapoznał radnych z treścią zgłoszonych uwag.
Uwaga 1 Strona 1 Wiersz 5
Od słów „W dalszej części przewodniczący RM przewodnictwo obrad przekazał zastępcy Dariuszowi Kielisiowi”.
Winno być „Panie i Panowie radni dalszą część przewodniczenia obradom sesji przekazuję zastępcy Panu Kielisiowi ze względu na moją niedyspozycję”.
Uwaga 2 Strona 3
Bronisław Glura od słów w 3 wierszu „To jest jego zdaniem działanie pana Kielisia odnośnie zlikwidowania placu zabaw przy ulicy Rydzyńskiej. W związku z tym proponuje żeby na wsi powstały place zabaw dla dzieci w celu umożliwienia dzieciom korzystania z różnorodnych form zabawy”.
Winno być „To jest działanie pana Kielisia wręcz nieodpowiedzialne i komisji wręcz dyskryminujące i mściwe odnośnie zlikwidowania placu zabaw przy ulicy Janiszewskiej i Rydzyńskiej. Jako radny 5-ciu kadencji zawsze głosowałem i głosuję aby na wioskach powstały ogrodzone place zabaw i bezpieczne w celu umożliwienia dzieciom korzystania pod kontrolą rodziców czy opiekunów z różnorodnych form zabawy”.
Uwaga 3 Strona 14
Wypowiedz moja była następującej treści, cytuję „Przedstawiony projekt uchwały przez Klub Radnych „Nasza Gmina” jest chęcią zemsty na radnym Ostachu i Dworniku, tego typu przypadki są znane z historii naszej gminy. Choćby wydalenie mnie z komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.
Na skutek niewłaściwej i wręcz zaniku pracy komisji Rady Miejskiej w Poniecu nasza gmina wg mego domniemania i szacunku straciła około 20 mln złotych.”
Uwaga 4 Strona 14
Wypowiedz moja była następującej treści „Nikt z radnych nie wykazał takiej znajomości tematu jak radny Tomasz Ostach przy opracowaniu symulacji kosztów wody sprzedawanej przez gminę i ścieków dostarczanych do oczyszczalni, a także zużycia energii gazu w zespole Szkół w Żytowiecku. Było to opracowanie wariantowe. Tylko merytoryczna debata może przynieść zyski dla naszej gminy”.

Radny Karol Dwornik zgłosił następujące uwagi do protokołu z ostatniej sesji Rady Miejskiej:
1. W punkcie nr 9 porządku obrad nie pytałem o to, czego będą dotyczyły zmiany w statucie OPS tylko poinformowałem, że byłem przekonany, iż komisja statutowa będzie działała przez okres całej kadencji ( taka była praktyka w poprzednich dwóch kadencjach rady ) a nie do czasu załatwienia tylko tej jednej sprawy.

2. W punkcie 11 moja wypowiedź powinna brzmieć:
Osobiście nie uważam, że tygodnik „ Życie Gostynia” jest na naszym terenie gazetą mało poczytną. Myślę, że w tym konkretnym przypadku jego mankamentem jest to, że jego zasięg obejmuje wyłącznie obszar Powiatu gostyńskiego, a w związku z tym w sąsiadujących miastach z naszą gminą jak np. Rydzyna czy Bojanowo najprawdopodobniej nikt jej nie czyta. Natomiast naszym celem powinno przecież być, aby ogłoszenie dotarło do jak najszerszego kręgu osób. Najlepiej z terenu całego województwa. Dlatego stawiam wniosek, żeby ogłoszenie zostało zamieszczone w dzienniku mającym zasięg wojewódzki.

3. W punkcie 12 została pominięte moja wypowiedź skierowana do przedstawiciela WIR pana Kazimierza Nowaka:
Wniosek o obniżenie wysokości podatku rolnego zgłasza pan niestety zbyt późno. Na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji zapytałem Przewodniczącego komisji zajmującej się sprawami rolnictwa, radnego Kaźmierczaka czy otrzymał jakieś wnioski od organizacji rolniczych lub indywidualnych rolników w tej sprawie. Pan Kaźmierczak odpowiedział, że nikt się do niego nie zgłosił.
Z tego co wiem, żaden wniosek nie wpłynął też do Urzędu Gminy. Muszę przyznać, że byłem tym faktem mocno zdziwiony, ponieważ w minionych latach ta kwestia zawsze była przyczyną burzliwych debat i sporów. Wobec powyższego miałem prawo sądzić, że rolnicy akceptują proponowaną przez Burmistrza wysokość podatku rolnego.

4. W punkcie dotyczącym ustalenia wysokości diet dla radnych faktyczny sens mojej wypowiedzi został nie do końca właściwie zinterpretowany.
Muszę w tym miejscu wyjaśnić, że nie mam oczywiście nic przeciwko temu,
że którykolwiek z radnych stawia mi kontrę. Każdy, kto podejmuje się działalności publicznej musi się z tym liczyć. Ja osobiście różnice zdań i wszelkie konstruktywne spory uważam za niezbędny składnik demokracji. Rzekłbym nawet, że stanowią one jej sól.
Mam natomiast wiele uwag i zastrzeżeń co do sposobu w jaki czyni to pani radna Małgorzata Danielczak. I właściwie tego dotyczyła moja wypowiedź.
A brzmiała ona tak: Myślałem, że moja nieobecność w tej komisji jest dla pani wygodna. Bo to właśnie pani za każdym razem gdy brałem udział we wspólnych posiedzeniach komisji i zgłaszałem jakiekolwiek propozycje czy wnioski, nie zechciała wysłuchać mojej wypowiedzi do końca, tylko natychmiast reagowała w sposób wyjątkowo nieuprzejmy i krzykliwy. Byłem wobec tego przekonany, że brak mojego członkostwa w komisji pozwoli na ukojenie pani skołatanych nerwów. Jeżeli jednak ku mojemu wielkiemu zdziwieniu dowiaduję się, że jestem w Waszym gronie osobą tak bardzo pożądaną, to oczywiście nie będę odmawiał i już teraz zgłaszam akces do Waszej komisji.


Po rozpatrzeniu zapisów w Statucie i zgłoszonych uwag Radnych oraz konsultacji z Panią protokolant uwagi zostały częściowo przyjęte.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że :
 uwagę 1 i 2 radnego Bronisława Glury odrzuca,
 uwagę 3 uwzględnia częściowo:
wypowiedź radnego Bronisława Glury na str. 14 po uwzględnieniu poprawki będzie brzmieć następująco:
„ Radny Bronisław Glura stwierdził, że przedstawiony projekt uchwały przez Klub Radnych
„Nasza Gmina” jest chęcią zemsty na radnym Ostachu i Dworniku , tego typu przypadki są znane z historii i naszej gminy. Choćby wydalenie mnie z komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii. Na wskutek niewłaściwej pracy komisji Gmina według mojego domniemania i szacunku straciła około 20 mln złotych.
Zgłosił wniosek w sprawie oddalenia tego projektu uchwały do komisji statutowej”.
 uwagę 4 odrzuca,
 uwagę 1 radnego Karola Dwornika częściowo uwzględnia ( w pkt. 9):
„ Radny Karol Dwornik wyraził zgodę na pracę w komisji statutowej. Poinformował także, że Klub Radnych „ Piast” rezygnuje z drugiej osoby. W końcowej części swojej wypowiedzi zapytał czy komisja statutowa będzie działała przez okres całej obecnej kadencji( taka była praktyka w poprzednich dwóch kadencjach rady) a nie do czasu załatwienia tylko tej jednej sprawy.”

 uwaga 2 została przyjęta częściowo :
„Radny Karol Dwornik stwierdził, że osobiście nie uważam, że tygodnik , „ Życie Gostynia” jest na naszym terenie gazetą mało poczytną. Myślę, że w tym konkretnym przypadku jego mankamentem jest to, że jego zasięg obejmuje wyłącznie obszar powiatu gostyńskiego, a w związku z tym w sąsiadujących miastach z naszą gminą jak np. Rydzyna czy Bojanowo najprawdopodobniej nikt jej nie czyta. Natomiast naszym celem powinno przecież być, aby ogłoszenie dotarło do jak najszerszego kręgu osób. Najlepiej z terenu województwa.Dlatego stawiam wniosek, żeby ogłoszenie zostało zamieszczone w dzienniku mającym zasięg wojewódzki”.

 uwaga 3 została przyjęta ( pkt. 12) :
„Radny Karol Dwornik - wniosek o obniżenie wysokości podatku rolnego zgłasza pan niestety zbyt późno. Na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji zapytałem Przewodniczącego komisji zajmującej się sprawami rolnictwa, radnego Kaźmierczaka czy otrzymał jakieś wnioski od organizacji rolniczych lub indywidualnych rolników w tej sprawie. Pan Kaźmierczak odpowiedział, że nikt się do niego nie zgłosił.
Z tego co wiem, żaden wniosek nie wpłynął też do Urzędu Gminy. Muszę przyznać, że byłem tym faktem mocno zdziwiony, ponieważ w minionych latach ta kwestia zawsze była przyczyną burzliwych debat i sporów. Wobec powyższego miałem prawo sądzić, że rolnicy akceptują proponowaną przez Burmistrza wysokość podatku rolnego.

Wypowiedź była skierowana do przedstawiciela WIR pana Kazimierza Nowaka.

 Uwaga 4 została uwzględniona częściowo:
„Radny Karol Dwornik poinformował, że był przekonany o tym, iż jego nieobecność w tej komisji jest wygodna dla pani Danielczak, gdy zgłaszał swoje propozycje na posiedzeniach komisji to pani Danielczak stawiała kontrę. Jeżeli jednak ku mojemu wielkiemu zdziwieniu dowiaduję się, że jestem w Waszym gronie osobą tak bardzo pożądaną, to oczywiście nie będę odmawiał i już teraz zgłaszam akces do Waszej komisji.”

Radny Bronisław Glura stwierdził, że sesje i posiedzenia komisji powinny być nagrywane, wówczas cała procedura przedstawiała by się inaczej.

Radni Bronisław Glura i Karol Dwornik w związku z nieuwzględnieniem ich wszystkich uwag zgłoszonych do protokołu z ostatniej sesji zgłosili sprzeciw do Rady Miejskiej.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz zwrócił się do radnych z pytaniem, czy sprzeciw:
 radnego Bronisława Glury jest uzasadniony: wynik głosowania : za było 3 radnych przeciw 7 radnych a 4 radnych wstrzymało się od głosu. Sprzeciw został odrzucony.
 radnego Karola Dwornika jest uzasadniony: wynik głosowania : za było 4 radnych przeciw 8 radnych a 3 radnych wstrzymało się od głosu. Sprzeciw został odrzucony.

Rada Miejska po uwzględnieniu poprawek w głosowaniu przy 3 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących przyjęła protokół z XXII Sesji Rady Miejskiej.


Pkt. 14. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.

Radny Bronisław Bronisław Glura poinformował, że otrzymał odpowiedź na zgłoszone interpelacje z której jest zadowolony.

Radny Karol Dwornik poinformował, że otrzymał wyczerpująca odpowiedz na zgłoszone interpelacje.

Pkt.15. Wolne wnioski i zapytania.

Radny Andrzej Zieliński zwrócił się z zapytaniem, kiedy będzie naprawiona dziura na drodze obok pani sołtysowej w Waszkowie.

Radny Tadeusz Ostach zwrócił się z pytaniem, czy będzie ogłaszany nabór na dotychczasowe stanowisko Marcina Pazdaja, czy też etat zostanie obsadzony poprzez przeniesienie innego pracownika Urzędu Miejskiego.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że zostanie ogłoszony nabór na stanowisko dotychczas zajmowane przez Marcina Pazdaja. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie posiadała ten sam zakres obowiązków i kompetencji.

Radny Bronisław Glura stwierdził, że przez lata zwraca uwagę na niewłaściwą promocję gminy w gazetach. Fakt ten także zauważa radny Tomasz Ostach. Stwierdził także, że ubolewa nad faktem zdegradowania referatu rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska. Kierownik tego referatu z odpowiednią wiedzą winien załatwiać środki na realizację długofalowych zadań, inwestycji. Pracownik UM Zdzisław Ambroży jest zaabsorbowany procedurami przetargowymi na wysokim poziomie i zgodnie z prawem.
Radny Bronisław Glura zapoznał się z protokołem z przeprowadzonej kontroli w tym zakresie.
Radny Bronisław Glura zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie reorganizacji w UM i powołanie referatu rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska. Jego zdaniem brak dobrze ukierunkowanej kadry w Urzędzie Miejskim doprowadzi do degradacji środowiska.
W momencie wejścia do rynek EURO koszty wzrosną o 30 % . W związku z tym, w referacie rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska winien być zatrudniony człowiek szukający różnymi „korytarzami” środków dla naszej gminy, na takie zadania jak budowa kanalizacji sanitarnej. Na skutek zaniedbań i niewłaściwej pracy radnych według jego domniemania gmina straciła ok. 20 mln złotych, minął już półmetek bieżącej kadencji.
Jego zdaniem należy korzystać z dobrych doświadczeń.

Radny Andrzej Zieliński – w odniesieniu do wypowiedzi przedmówcy stwierdził, że radny
Bronisław Glura dobrze mówi, ale jak uzasadni swoje argumenty to w nie uwierzy.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka - nawiązując do wypowiedzi radnego Bronisława Glury stwierdził, że w okresie jego burmistrzowania w latach 1990 – 1994 było wiele nieprawidłowości tj. budowa biologicznej oczyszczalni, opóźnione przejęcie szkół - dalsza wyliczanka zbyteczna . W naszej gminie robimy tyle, ile możemy, szczególnie duże osiągnięcia mamy na odcinku kanalizacji. Czynione są ciągle starania o pozyskanie środków z zewnątrz. Z otrzymaniem środków unijnych to nie łatwa sprawa, na 162 wnioski złożone przez gminy – 10 jest załatwionych pozytywnie. Dotację otrzymaliśmy na budowę boiska
sportowego ORLIK. Po trzykrotnym podejściu do tematu został wyłoniony wykonawca
pokrycia dachowego budynku pod cieniami. Budynek został pokryty gontem. Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka kończąc swą wypowiedź stwierdził, że oczekuje współpracy,
a nie tylko krytyki.

Zastępca Przew. RM Dariusz Kieliś zwrócił się z prośbą do pani pracującej w redakcji
gazety lokalnej pt. Życie Gostynia, aby w gazecie lokalnej w większym stopniu były uwzględnianie pozytywne aspekty, a nie tylko negatywne na temat gminy Poniec.

Pkt.16. Zakończenie.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że został zrealizowany porządek
obrad XXIII Sesji Rady Miejskiej, podziękował radnym i gościom za uczestnictwo i
o godz. 1800 dokonał zamknięcia obrad sesji.

Protokolant :
Radomiła Repak



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził: Marcin Pazdaj
Opublikowany dnia: 2008-11-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2009-01-08
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie