Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 29 maja 2009 roku w godz.14:00 do 17:15 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Protokół z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 29 maja 2009 roku w godz.14:00 do 17:15 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Numer protokołu: 24
Rok (4 cyfry): 2009

Protokół 24/09
z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 29 maja 2009 roku w godz.1400 do 1715 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.
___________________________________________________________________________

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji: 
- Rewizyjnej, 
- Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Budżetu i Rolnictwa 
- Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej Zdrowia Spraw Socjalnych i Obywatelskich, oraz: 
- Burmistrz Ponieca 
- Zastępca Burmistrza Ponieca 
- Skarbnik Gminy 
- Pracownicy Urzędu Miejskiego 
- Dyrektorów Szkół i Gimnazjum 
- Przedstawiciel prasy lokalnej

Przew. Tadeusz Kaźmierczak dokonała otwarcia wspólnego posiedzenia, powitała przybyłych członków komisji i zaproszonych gości. Poinformował, że otrzymał upoważnienie przewodniczących komisji do prowadzenia wspólnego posiedzenia komisji.
Tematem wspólnego posiedzenia jest zaopiniowanie materiałów na XXVIII Sesji Rady Miejskiej dotyczących :
1. informacji dot. oświaty, kultury i sportu w Gminie
2. organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży Gminy Poniec
3. projektu uchwały w sprawie zmian budżetu i w budżecie na rok 2009
4. projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego instytucji Kultury za 2008 rok
5. projektów uchwał w sprawach: 
- zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, zasad zwalniania od obowiązku realizacji zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych pedagoga szkolnego, psychologa i logopedy,
dla których organem prowadzącym jest Gmina Poniec. 
- trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkoły dla których organem prowadzącym jest Gmina Poniec.
6. projektu uchwały w sprawie upoważnienia kierownika OPS w Poniecu
do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych
7. Spraw organizacyjnych

Ad.1 Inspektor UM Piotr Kaźmierczak przedstawił informację dot. kultury fizycznej i sportu w Gminie Poniec, która stanowi załącznik do protokołu.
Prezes PKS „Piast” Poniec Jarosław Twardy omawiając działalność klubu stwierdził, że uciążliwością w funkcjonowaniu klubu jest brak gospodarza stadionu sportowego w Poniecu przy ul. Harcerskiej. Trenerzy często przygotowują obiekt do zawodów.
W dyskusji radny Bronisław Glura stwierdził, że Zastępca Burmistrza Ponieca obiecał, iż stadion sportowy w Poniecu będzie utrzymywany w należytym porządku.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka przypomniał, że w poprzedniej kadencji były uwagi dotyczące pracy gospodarza stadionu. Na początku roku został ogłoszony konkurs na realizację czterech zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu. Wpłynęły oferty od 4 stowarzyszeń : PKS” Piast” Poniec, LKS „Kłos” Żytowiecko, SKS „Promień” Sarbinowo oraz UKS „Jastrzębie” z Żytowiecka. Oferty spełniały określone wymogi i zostały rozpatrzone pozytywnie. Stadion sportowy jest sprzątany przez pracowników ZGKiM. Ale utrzymanie porządku na stadionie wymaga dobrej woli ze strony zawodników. Budżet Gminy został uchwalony i zadania uwzględnione w budżecie są realizowane.

Przew. Tadeusz Kaźmierczak stwierdził, że temat utrzymania i sprzątania boisk należy przenieść na pozostałe boiska w gminie.

Prezes PKS „Piast” Poniec Jarosław Twardy – dotacja 18.000 złotych na Klub w Poniecu na jest wystarczająca na utrzymanie i przeprowadzenie remontu budynku na stadionie.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski - poinformował, że w budżecie gminy jest zaplanowana kwota 25.000 złotych na remont budynku na stadionie sportowym w Poniecu.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że w ubiegłym roku został wykonany dach, wymiana okien i gaz, co roku są wykonywane zadania w tym budynku. W roku bieżącym będą położone płytki.

Informację dotyczące funkcjonowania placówek w roku szkolnym 2008/2009
przedstawili :
1/ Dyrektor Przedszkola Samorządowego Romualda Maćkowiak Członkowie komisji w dyskusji poruszyli kwestie naboru tj miejscowości, z których dzieci zostały przyjęte do przedszkola w związku z utworzeniem od wrześnie dwóch
dodatkowych oddziałów w budynku C Szkoły Podstawowej w Poniecu. Czy przedszkole w Poniecu funkcjonuje na zasadzie obwodu.

Dyrektor Przedszkola Romualda Maćkowiak poinformowała, że Przedszkole Samorządowe w Poniecu funkcjonuje w rejonie funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Poniecu. Rocznik 2003 jest licznym rocznikiem. Wszystkie dzieci zostały przyjęte do
Przedszkola.

Radny Bronisław Glura stwierdził, że jest zaskoczony dyskusją o obwodach. Zwrócił się z pytaniem czy cokolwiek zostało zrobione w temacie otwarcia oddziału przedszkolnego w Łęce Wielkiej, jakie muszą być spełnione warunki przez Zespół Szkół w Żytowiecku.

Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Kędzierski – udzielając wyjaśnień poinformował, że pomieszczenia w szkole filialnej w Łęce Wielkiej nie spełniają warunków do uruchomienia oddziału przedszkolnego – rodzice zgłosili 18 chętnych 4- latków.

Przew. Komisji Maria Sikorska poruszyła kwestię organizowania spotkań z lekarzem stomatologiem w celu nabywania nawyków prozdrowotnych np. higiena jamy ustanej, troska o uzębienie.

Dyrektor Przedszkola Romualda Maćkowiak poinformowała, w Przedszkolu są organizowane co roku spotkania stomatologa z dziecmi, to jest w programie nauczania przedszkolnego. Kończąc swoją wypowiedź podziękowała radnym i Burmistrzowi za współpracę w realizacji nakreślonych zadań.

2/ Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniecu Ryszard Godziewski przedstawił informację o funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej w Poniecu.

Członkowie komisji w dyskusji poruszyli sprawę budowy hali widowisko-sportowej nakreślonych zadań, ponieważ boisko sportowe ORLIK nie spełnia wszystkich wymagań.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniecu Ryszard Godziewski udzielając wyjaśnień poinformował, że z niecierpliwością czeka na pobudowanie hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej w Poniecu.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że o inwestycjach w oświacie będzie mowa na dzisiejszym posiedzeniu przy omawianiu zmian w budżecie gminy na 2009 rok.

3/ Dyrektor Zespołu Szkół w Żytowiecku Mariusz Kędzierski przedstawiając informację omówił jednocześnie koncepcje przeniesienia szkoły filialnej – edukacji wcześni-szkolnej do Żytowiecka i pobudowania 3 sal lekcyjnych. Szkoła filialna w Łęce Wielkie wymaga
nie małego remontu pobudowanie kotłowni, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania.
Tego typu rozwiązanie pociąga za sobą plusy i minusy.
Przedstawił argumenty przemawiające „za” i „przeciw”.

Radny Bronisław Glura stwierdził, że propozycja godna zastanowienia i przemyślenia. Przedstawiona wizja przeniesienia szkoły z Łęki do Żytowiecka jest możliwa a może nawet i konieczna do realizacji.

Radny Tomasz Ostach zwrócił się z pytaniem co będzie z budynkiem szkoły w Łęce Wielkiej i co będzie z kadrą nauczycielską pracującą w szkole filialnej w Łęce Wielkiej.

Przew. RM Jerzy Kusz stwierdził, że przedstawiona koncepcja ma swoje plusy Kuma minusy, ponadto w sferze kosztów też są wątpliwości. Przedstawiona koncepcja wymaga szczegółowej analizy, dotarcia do świadomości rodziców bo przecież najważniejszą sprawą jest dobro dziecka, bo przecież wszystkie dzieci są nasze.

Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Kędzierski udzielając wyjaśnień poinformował, że edukacja wczesno – szkolna będzie, dlatego nauczyciele będą zatrudnieni. Poinformował, że z rodzicami ma uzgodniony termin spotkania na poniedziałek 1 czerwca br.

Radny Zdzisław Zdęga zwrócił się z pytaniem dlaczego w Szkole Filialnej w Łęce Wielkiej nie było remontu przez okres 10 lat.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poinformował, że decy7zję o likwidacji szkoły filialnej w Łęce Wielkiej zdecyduje zebranie wiejskie. Do takiej decyzji musi być zgoda rodziców. Remonty w szkołach się przeprowadza, ale wciąż występują dalsze nowe potrzeby. Remont szkoły w Łęce Wielkiej wymaga opracowania kalkulacji kosztorysowej.
Wówczas będą znane koszty przeprowadzenia remontu w tej szkole. Przeniesienie 4 klas do Zespołu Szkół w Żytowiecku też wymagać będzie nakładów finansowych stąd propozycja dobudowy 3 izb lekcyjnych.

Radna Małgorzata Danielczak – poinformowała, że dyrektor Zespołu Szkół nic nie mówi o zagospodarowaniu i przeznaczeniu szkoły w Łęce Wielkiej na oddział przedszkolny.

Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Kędzierski udzielając wyjaśnień poinformował, że budynek szkolny w Łęce Wielkiej jest własnością Gminy Poniec i decyzję o jego przeznaczeniu podejmuje Gmina . Ponadto wielkość sal nie będzie spełniać wymaganych
standardów. Kończąc swoją wypowiedź, poinformował, że jako dyrektor zespołu szkół czyni starania o pobudowanie boiska sportowego „ORLIK” w Żytowiecku.

4/Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Poniecu Hieronim Kuźma przedstawiając
informacje zaakcentował następuję istotne kwestie : 
- brak zaplecza sportowego dla młodzieży gimnazjalnej, 
- boisko ORLIK nie zabezpiecza wszystkich podstawowych potrzeb szkoły, 
- w perspektywie do 2012 roku każdy uczeń będzie pracował przy oddzielnym komputerze – prosił o zrozumienie potrzeb szkoły, 
- monitoringu szkoły – został złożony wniosek do Ministerstwa Oświaty.

5/Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Maciej Malczyk przedstawił informację o działalności kulturalnej Gminnego Centrum Kultury.

Ad.2 Dyrektor GCK Maciej Malczyk w zastępstwie Pełnomocnika Burmistrza Ponieca przedstawił informację na temat organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży Gminy Poniec.
Członkowie komisji nie zgłosili uwag do przedstawionej informacji.

Ad.3 Propozycje zmian w budżecie na rok 2009 rok przedstawił Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski. Materiały informacje dotyczące zmian w budżecie radni otrzymali.
Poinformował, że nieuwzględniono w nich 2 pozycji : 
- w dziale 700 kwoty 10.000 złotych na usługi pozostałe 
- w dziale 921 kwotę 10.000 złotych na wymianę pieca co w świetlicy w Teodozewie, 
- dodatkową zmianą będą wydatki na wybory do Parlamentu Europejskiego.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawił uzasadnienie proponowanych zmian
Dochody
Proponuje się zwiększyć plan dochodów jak niżej:
w dziale 751 z tytułu zwiększenia dotacji Wojewody Wielkopolskiego na przeprowadzenie wyborów do Parlamentu Europejskiego o kwotę 4950 zł.
w dziale 756 z tytułu zwiększenia rekompensaty utraconych dochodów w podatkach i opłatach lokalnych o kwotę 26912 zł.
w dziale 852 z tytułu dotacji celowej na sfinansowanie programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” o kwotę 9633 zł.
Wydatki
Dział 010
Proponuje się zwiększyć plan wydatków na czyszczenie stawów w Janiszewie i Waszkowie o 66 000 zł.
Dział 400
W związku z wykonywanym kosztorysem na rozbudowę i modernizację stacji uzdatniania wody w Drzewcach proponuje się zwiększyć plan dotacji udzielanej na ten cel dla GZWIK o kwotę 700 000 zł.
Dział 600 rozdział 60016
Proponuje się zwiększyć wydatki na remonty dróg gminnych o 50 000 zł. w związku z poszerzeniem zakresu planowanych robót.
Kwotę 35 000 zł. proponuje się przeznaczyć na rozpoczęcie inwestycji „Przebudowa ulicy Piaskowej w Poniecu”. Inwestycja została wstępnie wyszacowana na kwotę 755000. W roku bieżącym zostanie wykonana dokumentacja natomiast resztę inwestycji planuje się wykonać w roku 2010.
Dział 700
W rozdziale Gospodarka gruntami i nieruchomościami proponuje się zwiększyć o 6000 zł. wydatki na zadanie inwestycyjne związane z adaptacja piętra ośrodka zdrowia na mieszkania i o 10 000 zł. zwiększyć plan wydatków na usługi pozostałe z przeznaczeniem na przygotowanie dokumentacji geodezyjnej, wyceny nieruchomości i ogłoszenia w prasie w związku z wykazaniem do sprzedaży nieruchomości.
Dział 750
W związku z planowanymi imprezami podczas „Dni Ponieca” proponuje się przenieść kwotę 200 zł. z usług pozostałych na wynagrodzenia bezosobowe.
W rozdziale pozostała działalność proponuje się zwiększyć plan wydatków na zakup usług pozostałych z przeznaczeniem na wykonanie gablot sołeckich o kwotę 4200 zł.

Dział 751
zwiększa się plan wydatków na wybory do Parlamentu Europejskiego zgodnie z przyznaną dotacją o kwotę 4 950 zł.
Dział 758
W związku z nieuzyskaniem dotacji z Ministerstwa Kultury na remont kina w Poniecu przeznaczona na udział Gminy rezerwa na zadania inwestycyjne staje się zbędna i w związku z tym proponuje się ją zmniejszyć o 65 000 zł.
Dział 852
Na wniosek Kierownika OPS proponuje się zwiększyć wydatki na wynagrodzenia bezosobowe o kwotę 300 zł. i na inne formy pomocy dla uczniów o kwotę 9633 w związku z otrzymaną dotacją.
Dział 854 W rozdziale świetlice szkolne na wniosek dyrektorów jednostek oświatowych zmniejsza się wydatki na dodatkowe wynagrodzenie roczne z pochodnymi o niewykorzystana kwotę 2573 zł.
Dział 900
Proponuje się zmniejszyć wydatki na inwestycję „ Budowa kanalizacji w Poniecu etap V” o kwotę 100 000 zł. Są to pieniądze, które zostały po przeprowadzeniu przetargu na te prace.
Ponadto w tym dziale proponuje się zwiększyć wydatki na oczyszczania miasta o 4 000 zł. z przeznaczeniem na zapłatę za usuwanie odpadów plastikowych z pojemników z terenu gminy i o 30 000 zł. zwiększyć plan wydatków na usługi remontowe dotyczące oświetlenia ulicznego z powodu stale rosnących kosztów usuwania awarii oświetlenia.
Dział 921
Proponuje się zwiększyć wydatki na usługi remontowe w świetlicach wiejskich o kwotę 30 000 zł. z przeznaczeniem na remont świetlicy w Szurkowie 20 000 zł ( naprawa i malowanie elewacji) i remont świetlicy w Rokosowie 10 000 (wymiana 5 okien dużych i 3 mniejszych),
10 000 zł. proponuje się przeznaczyć na inwestycję polegającą na wymianie zużytego pieca c.o w świetlicy w Teodozewie
Ponadto wnosi się o zwiększenie dotacji dla Biblioteki o kwotę 5 436 zł. w celu przeprowadzenia wnioskowanych przez kierownika remontu drzwi wejściowych i wymianę lamp w korytarzu.

Wnioskowane w całym budżecie drobne zmiany dotyczące paragrafu 4440 Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych są niezbędne w związku z ostatecznym ustaleniem kwoty bazowej, na podstawie której nalicza się odpis, a także usunięciem błędów w naliczeniu tego funduszu w roku 2008 co wynika z zaleceń pokontrolnych.

Kwotą 21 600 która została uzyskana z niewykorzystanych w ubiegłym roku środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi proponuje się zasilić plan zakupu usług pozostałych w dziale 851 na przeciwdziałanie alkoholizmowi (1 400 zł.) i plan wydatków na organizację zielonych wakacji w dziale 854 (20 200 zł.)

W związku z wnioskami kierowników jednostek oświatowych i GZOS proponuje się w dziale 801 wprowadzić następujące zmiany: 

Zobacz załącznik nr 1.

W dyskusji poruszono kwestie :
1/ Radny Tomasz Ostach - w sprawie 
- zwiększenia wydatków na remonty dróg gminnych, 
- czyszczenia stawów w Janiszewie i Waszkowie

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski wyjaśnił, że na plan 100.000 złotych wydatkowano 80.000 złotych, kwotę 50.000 złotych planuje się na bieżące remonty dróg.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka udzielając wyjaśnień poinformował, że wydatki na utrzymanie dróg zostały zwiększone ponieważ zwiększa się ilość ulic na osiedlu, na kruszenie kamieni wydatkowano kwotę 32.000 złotych, równanie dróg śródpolnych itp. Na czyszczenie stawów w Janiszewie i Waszkowie Gmina otrzyma 20.000 złotych dotacji ze Starostwa Powiatowego tj. po 10.000 złoty na każdy staw.

Radny Bronisław Glura – w sprawie 700.000 złotych dotacji na modernizację ujęcia stacji wodociągowej w Drzewcach.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski udzielając wyjaśnień poinformował, że na wykonanie modernizacji ujęcia w Drzewcach zostanie ogłoszony przetarg. Inwestycję będzie realizował Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach. W związku z tym jest możliwość odzyskania VAT-u. Pozostała do wykorzystania tylko kwota 217.000 złotych wolnych środków. Ze względu na rosnące koszty utrzymania obiektów nie jest to duża kwota, stanowi rezerwę na nieprzewidziane wydatki.

Przew. Komisji Tadeusz Kaźmierczak w swej wypowiedzi poruszył kwestię sprzedaży lokali mieszkalnych w budynku Ośrodka Zdrowia.

Zastępca Burmistrza Jacek Widyński udzielając wyjaśnień poinformował, że Gmina Poniec zyskała z racji komunalizacji budynku Ośrodka Zdrowia. Gmina pomieszczenia biurowe po spółce MIX postanowiła sprzedać, ale mimo dwukrotnie organizowanego przetargu nie było nabywcy, dlatego postanowiono pomieszczenie zaadoptować na 4 lokale mieszkalne, by uwolnić się od wspólnoty mieszkaniowej. Wyceny dokonał rzeczoznawca pan Leonard Janiak. W mieszkaniach tych będzie oddzielne ogrzewanie. Lokale mieszkalne zostały wycenione w następujących kwotach :
1/ pow. 57,80 m2 - 66.440 złotych
2/ pow. 73,10 m2 - 84,341 złotych
3/ pow. 71.60 m2 - 90.379 złotych
4/ pow. 78,20 m2 - 93.646 złotych
Mieszkania zostaną sprzedane w drodze przetargu.

Ad.4 Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego instytucji Kultury za 2008 rok przedstawił Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski, do którego członkowie komisji nie zgłosili uwag.

Ad.5 Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Katarzyna Wróblewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, zasad zwalniania od obowiązku realizacji zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych pedagoga szkolnego, psychologa i logopedy.
Poinformowała, że Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późniejszymi zmianami) w art. 42 ust. 7, ust. 7 zobowiązuje organ prowadzący szkołę do określenia w drodze uchwały:
1) zasad udzielania i rozmiaru obniżek dyrektora i wicedyrektora szkoły, kierownika filii
2) zwolnień od obowiązku realizacji zajęć tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym
wymiarze zajęć,
3) tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin,
4) tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów i logopedów.
Wprowadzona ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 1) nowelizacja spowodowała konieczność podjęcia nowej uchwały w tej w sprawie.
Wprowadzone zmiany w stosunku do dotychczas obowiązującej uchwały polegają na:
1) wprowadzeniu tygodniowego wymiaru obniżki godzin (zamiast określenia dotychczasowej liczby godzin, które powinien nauczyciel zrealizować w obniżonym tygodniowym wymiarze, określono liczbę udzielonej obniżki godzin),
2) wprowadzeniu proporcjonalnego ustalania łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć, w przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów godzin zajęć w ramach jednego etatu (wszystkie godziny ponad tak ustalony wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe).
Nowelizacja Karty Nauczyciela wykreśliła wymóg opiniowania uchwały przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Członkowie projekt uchwały przyjęli bez uwag.

Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Katarzyna Wróblewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej, w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkoły dla których organem prowadzącym jest Gmina Poniec przedstawiła Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Katarzyna Wróblewska.
Poinformowała, że w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o zmianie ustawy Karta Nauczyciela w której wprowadzono nowe obowiązki dla nauczycieli związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom podczas zajęć organizowanych przez szkołę, należy wypełnienie tego zadania uwzględnić przy kryteriach przyznawania nagród dyrektora szkoły / burmistrza.
Zgodnie z art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karty Nauczyciela tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół. Organy prowadzące szkoły ( rada gminy, rada powiatu ) zgodnie z podziałem kompetencji określonym w art. 91d pkt 1 Karty Nauczyciela ustalają :
1) kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli uwzględniając w szczególności osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo- wychowawczej oraz realizacji zadań statutowych szkoły,
2) sposób podziału środków na nagrody organów prowadzących szkoły oraz dyrektorów szkół,
3) tryb zgłaszania kandydatów do nagród.

Modyfikując treść art. 49 ust 2 i 3 Karty Nauczyciela ustawodawca wymógł na organie stanowiącym jst. od dnia 1 stycznia obowiązek podjęcia uchwał określających na nowo kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli .
Projekt regulaminu uzyskał pozytywną opinię ZNP/ Poniec

Członkowie projekt uchwały przyjęli bez uwag.

Ad.6 Kierownik OPS Maria ´Śmigielska przedstawiła projekt uchwały w sprawie upoważnienia kierownika OPS w Poniecu do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych. O sprawie tej była mową przy uchwalaniu Statutu OPS. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie zajmował się kierowaniem do prac publicznych tzw. dłużników alimentacyjnych.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka uzupełniając wypowiedź Pani Kierownik OPS poinformował, że za zgodą Rady Miejskiej podejmowanie działań alimentacyjnych może być przekazane kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniecu, dlatego korzysta z tej możliwości.

Ad.7 Przew. Rady Miejskiej Jerzy Kusz poinformował, że radny Bronisław Glura złożył skargę do Wojewody Wielkopolskiego na Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej zarzucając nieprawidłowości, do których radni ustosunkują się na sesji
Rady Miejskiej. 
Następnie podziękował radnym za terminowe dostarczenie świadczeń majątkowych
w ustawowym terminie.

Przew. Komisji Tadeusz Kaźmierczak po wyczerpaniu dyskusji dziękując członkom komisji i gościom za udział dokonał zamknięcia posiedzenia.

Protokolant :
/-/Radomiła Repak
                                                                                                    Przewodniczący komisji
                                                                                                   /-/ Tadeusz Każmierczak


Zdjęcia dołączone:

 



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Radomiła Repak
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2009-09-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2009-09-28
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie