Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół nr 26/2010 z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 8 czerwca 2010 roku w godz.1400 do 1715 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Protokół nr 26/2010 z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 8 czerwca 2010 roku w godz.1400 do 1715 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Numer protokołu: 26
Rok (4 cyfry): 2010

Protokół nr 26/2010  z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 8 czerwca 2010 roku w godz.1400 do 1715 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

 

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji: 
-  Rewizyjnej, 
-  Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Budżetu i Rolnictwa 
-  Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej Zdrowia Spraw Socjalnych i Obywatelskich, oraz: 
-  Burmistrz Ponieca 
-  Zastępca Burmistrza Ponieca 
-  Skarbnik Gminy 
-  Pracownicy Urzędu Miejskiego 
-  Dyrektorzy Szkół i Gimnazjum 
-  Przedstawiciel prasy lokalnej

Przew. Komisji Jan Rosik dokonał otwarcia wspólnego posiedzenia, powitał przybyłych członków komisji i zaproszonych gości. Poinformował, że otrzymał upoważnienie przewodniczących komisji do prowadzenia wspólnego posiedzenia komisji. W związku z prośbą pani kierownik OPS zaproponował przeniesienie punktu ostatniego jako pierwszego.

Stwierdził, że tematem wspólnego posiedzenia jest zaopiniowanie materiałów na XXXVII Sesji Rady Miejskiej dotyczących :

1. projektu uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze,
2. wysłuchanie informacji w sprawie funkcjonowania oświaty, kultury i sportu oraz organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży w gminie Poniec,
3. projektu uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2010 r.,
4. projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego instytucji kultury za 2009 rok,
5. projektu uchwały w sprawie przeznaczenia umorzonej części pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
6. projektu uchwały w sprawie urealnienia wynagrodzenia Burmistrza Ponieca,
7. projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Poniec, celem poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości położonej we wsi Czarkowo nr 24,
8. projektu uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej we wsi Czarkowo, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/10, stanowiącej własność gminy Poniec,
9. projektu uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej we wsi Czarkowo, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/11, stanowiącej własność Gminy Poniec,
10. Podjęcie uchwały w sprawie: przyjęcia „Planu Odnowy Miejscowości Żytowiecko na lata 2010-2016”.

Ad.1 Kierownik OPS Maria Śmigielska przedstawiła projekt uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze. Omawiając projekt uchwały w przedmiotowej sprawie poinformowała, że uchwała nr XX/127/2004 z dnia 30 sierpnia 2004 roku w sprawie zasad zwrotu przez świadczeniobiorce wydatków na usługi opiekuńcze zawiera tabelę odpłatności, w której występuje luka w wyliczaniu odpłatności tzn. osoba, która posiada dochód do 150% kryterium dochodowego tj. 715,50 zł korzysta z usług opiekuńczych bezpłatnie, następna kategoria dochodów jest w przedziale od 151 do 200% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej tj. od 720,27 do 954,00 złotych, wówczas osoba ponosi odpłatność w wysokości 15 % kosztu usługi. Tak więc osoba, która posiada dochód w przedziale od 715,16 do 720,26 złotych nie jest sklasyfikowana w żadnym przedziale i nie wiadomo jaką miałaby ponosić odpłatność. W związku z powyższym zachodzi konieczność zmiany uchwały, aby dokładnie sprecyzować kryteria ponoszenia odpłatności za świadczone usługi opiekuńcze.
Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego projektu uchwały.
.
Ad.2 Informację w sprawie funkcjonowania oświaty, kultury i sportu oraz organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży w gminie Poniec przedstawili

1/ Dyrektor Przedszkola Samorządowego Romualda Maćkowiak przedstawiając informację o funkcjonowaniu Przedszkola w roku szkolnym 2009/2010 zwróciła uwagę na: 
-  priorytetowe zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego 
-  pracę wychowawczo – dydaktyczną – realizacja prawa dziecka 5 – letniego do wychowania przedszkolnego oraz prawidłowość nadzorowania realizacji przez dzieci 6 – letnie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, 
-  współpracę przedszkola z organem prowadzącym, z Burmistrzem Ponieca, z jednostkami samorządowymi, zakładami pracy i rodzicami
Kończąc swoje wystąpienie Pani Dyrektor przedszkola podziękowała za zrozumienie i pomoc materialną w funkcjonowaniu przedszkola.

Członkowie komisji w dyskusji nie zgłosili uwag do funkcjonowania przedszkola w roku szkolnym 2009/2010.

2/ Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniecu Ryszard Godziewski przedstawiając informację o realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2009/2010 podziękował radnym i Burmistrzowi Ponieca za zrozumienie na odcinku poprawy bazy materialnej, która z roku na rok polepsza się, a tym samym poprawia organizację zajęć dydaktycznych w szkole.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka poprosił dyrektora szkoły o przedstawienie przygotowań do organizacji oddziału przedszkolnego w budynku C.

Dyrektor Szkoły Ryszard Godziewski poinformował, że przybywa dzieci w Szkole Podstawowej w Poniecu. Od września rozpoczynają naukę 3 oddziały klas pierwszych.
W związku z licznym naborem dzieci do Przedszkola Samorządowego w Poniecu podjęta została decyzja o utworzeniu oddziału przedszkolnego w budynku C przy ulicy Krobskiej, dlatego zachodzi konieczność wykonania adaptacji jednego pomieszczenia. Kalkulacja adaptacji na oddział przedszkolny opiewa na kwotę 22 000 złotych. Będzie to pomieszczenie z oddzielnym wejściem. Wystąpi z wnioskiem o zwiększenie planu finansowego szkoły
o 22 000 złotych.

W dyskusji przewodniczący komisji Tadeusz Kaźmierczak zwrócił się z zapytaniem czy nastąpił już nabór 5 – latków do Przedszkola Samorządowego w Poniecu.
Radna Grażyna Biernaczyk zwróciła się z zapytaniem, czy pomieszczenie to będzie do dyspozycji przedszkola na dłuższy okres.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniecu Ryszard Godziewski poinformował, że do przedszkola wpłynęły 144 wnioski, by wszystkie załatwić pozytywnie zachodzi konieczność utworzenia nowego oddziału, a jest taka możliwość w perspektywie do dwóch lat, ponieważ jedno pomieszczenie jest nieużyteczne.

3/ Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbinowie Maria Czeszel przedstawiając informację zwróciła uwagę na: 
-  kadrę pedagogiczną 
-  działalność dydaktyczną szkoły 
-  bazę materialną 
-  działalność opiekuńczo – wychowawczą 
-  współpracę z gminą holenderską

Kończąc swoje wystąpienie podziękowała radnym i burmistrzowi za zrozumienie i wsparcie finansowe w funkcjonowaniu szkoły oraz osiemnastoletnią współpracę z gminą holenderską.

W dyskusji przewodniczący rady Jerzy Kusz zwrócił się z zapytaniem jaki jest poziom nauczania uczniów szkoły oraz czy uczniowie biorą udział w olimpiadach i konkursach wiedzy.

Dyrektor szkoły Maria Czeszel udzielając wyjaśnień poinformowała, że poziom nauczania uczniów szkoły w Sarbinowie nie odbiega od poziomu uczniów innych szkół. Stwierdziła, że inny jest wybór uczniów na konkursy z oddziałów licznych, a inny z oddziałów mniej licznych. W ubiegłym roku jeden uczeń zajął drugie miejsce w konkursie historycznym.

W dyskusji przewodniczący komisji Tadeusz Kaźmierczak zwrócił się z zapytaniem czy Pani dyrektor widzi możliwość zorganizowania wypoczynku dla dzieci z terenów zalanych w wyniku powodzi.

Dyrektor szkoły, Pani Maria Czeszel udzielając wyjaśnień przedmówcy poinformowała, że jako dyrektor może zająć się opieką dzieci, ale noclegi mogłyby być zorganizowane w rodzinach, a nie może decydować za rodziców.

4/Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Poniecu Hieronim Kuźma omawiając informację poinformował, że liczba uczniów gimnazjum systematycznie maleje, w roku szkolnym 2009/2010 do gimnazjum uczęszcza 195 uczniów, którzy uczą się w 7 oddziałach. Średnia ilość uczniów przypadająca na jeden oddział wynosi 27,86. W przyszłym roku szkolnym ilość oddziałów będzie wynosiła 6. Ilość ta będzie niezmienna przez dłuższy okres.
Pięciu uczniów z gimnazjum uczęszcza do tzw. zerówki, w I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie 1 uczeń, a w II Liceum Ogólnokształcącym 4 uczniów.
Omawiając działalność dydaktyczno – wychowawczą zwrócił uwagę na zajęcia rozwijające i poszerzające zainteresowania oraz zajęcia dydaktyczno wyrównawcze przeznaczone do uczniów mających problemy. Poinformował, że w szkole działają między innymi koła:
- kółko informatyczne
- kółko historyczne
- kółko geograficzne
- koło aerobiku i tańca sportowego
- koło biologiczne
- koła językowe
- koła sportowe
Dla uczniów mających trudności w nauce organizowane są:
- zajęcia rewalidacyjne prowadzone przez pedagoga szkolnego
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki i języków obcych.
Poinformował, że niemałe sukcesy osiągnęli uczniowie prowadzeni przez Pana Grzegorza Wojciechowskiego w regionalnym konkursie historycznym oraz w międzyszkolnym konkursie regionalnym „ Cudze chwalicie swego nie znacie”. Wszystkie prace z Ponieca zostały ocenione bardzo wysoko przez jury konkursu.
Uczniowie klas trzecich brali udział w próbach egzaminu gimnazjalnego z języka obcego. Wyniki uzyskane w tym egzaminie były zbliżone do średniej krajowej. Zespół aerobiku grupowego prowadzony przez panią Anetę Wrotyńską zajął pierwsze miejsce w eliminacjach powiatowych i regionalnych konkursu oraz uczestniczył w finale wojewódzkim.
W końcowej części swojego wystąpienia nawiązał do trudności wychowawczych
uczniów gimnazjum. Problemem występującym wśród uczniów jest zainteresowanie się narkotykami i alkoholem.
Kończąc swoją wypowiedź podziękował za wsparcie Burmistrzowi Ponieca i Radzie Miejskiej.
W dyskusji przewodniczący komisji Jan Rosik zwrócił się z zapytaniem jak działa monitoring w gimnazjum.
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz nawiązał do: 
-  działalności profilaktyczne monitoringu 
-  trudności z wysławianiem się wśród uczniów gimnazjum 
-  działań przeciwko zjawiskom negatywnym narkomanii

Przewodniczący komisji Tadeusz Kaźmierczak poruszył kwestie: 
-  prowadzenia świetlicy szkolnej przez nauczycieli, a nie jedną osobę 
-  niedomagającego stanu fizycznego uczniów

Radny Bronisław Glura w swojej wypowiedzi poruszył kwestie : 
-  bezpieczeństwa przy schodach przy wejściu do Publicznego Gimnazjum 
-  tzw. zjawiska amerykanizacji młodzieży 
-  zjawiska sprzedaży alkoholu młodzieży nieletniej 
-  tematyki reklam telewizyjnych promujących piwo wśród młodzieży 
-  znacznego wzrostu spożycia alkoholu wśród młodzieży.

Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Poniecu Hieronim Kuźma udzielił wyjaśnień na powyższe kwestie.

5/ Dyrektor Zespołu Szkół w Żytowiecku Mariusz Kędzierski omawiając informację dotyczącą funkcjonowania zespołu szkół w Żytowiecku w roku szkolnym 2009/2010 poinformował, że w szkole uczy się 305 uczniów w 19 oddziałach. W skład Zespołu Szkół, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku wchodzą:
- Szkoła Podstawowa w Żytowiecku, klasy I-IV, 8 oddziałów, 121 uczniów i 1 oddział
przedszkolny – 20 dzieci
- Szkoła Podstawowa filialna w Łęce Wielkiej- klasy I-III – 36 uczniów w 3 oddziałach,
oddział przedszkolny 1 – 15 dzieci
- Gimnazjum – klasy I- III w Żytowiecku – razem 6 oddziałów , 113 uczniów.
Zajęcia obowiązkowe dla uczniów gimnazjum rozpoczynają się o godzinie 8.00, dla uczniów szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego o godzinie 8.55 i trwają nie dłużej niż do godziny 14.30
W dalszej części swojego wystąpienia przedstawił: 
-  kadrę szkoły 
-  organizację dowożenia 
-  bazę szkoły 
-  zajęcia pozalekcyjne 
-  aktywność szkoły w środowisku i poza nim 
-  wyniki szkoły na egzaminach zewnętrznych w poprzednim roku szkolnym 
-  osiągnięcia indywidualne uczniów szkoły 
-  współpracę z rodzicami 
-  perspektywy dalszego funkcjonowania 
-  potrzeby szkoły
Kończąc swoje wystąpienie podziękował Radzie Miejskiej i Burmistrzowi za zrozumienie i wsparcie finansowe w realizacji zadań szkoły.

W dyskusji Radna Małgorzata Danielczak zwróciła się z zapytaniem czy zostanie zorganizowany oddział przedszkolny w szkole filialnej w Łęce Wielkiej, gdzie występuje dużo dzieci w wieku w stosownym wieku.

Dyrektor Zespołu Szkół w Żytowiecku Mariusz Kędzierski udzielając wyjaśnień poinformował, że złożył wniosek o zwiększenie planu finansowego Zespołu Szkół z przeznaczeniem dla oddziału przedszkolnego w Łęce Wielkiej.
Poinformował, ze wszystko zależy od decyzji rodziców w temacie wyrażenia woli zapisania dzieci do oddziału przedszkolnego 5- i 6- latków, a drugi oddział przedszkolny 5 -latków planuje utworzyć przy Zespole Szkół w Żytowiecku.

Radna Grażyna Biernaczyk zwróciła się z zapytaniem jaka będzie organizacja zajęć w szkole filialnej w roku przyszłym.

Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Kędzierski odpowiedział, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie przekształcenie szkoły filialnej w przedszkole.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że ilość kół zainteresowań i podane dane w informacji są dowodem niemałych osiągnięć w konkursach międzyszkolnych. Ponadto podziękował dyrektorowi za udział młodzieży w uroczystościach świąt narodowych. Nawiązał również do przejawów patologicznych zachowań w szkole.

Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Kędzierski udzielając wyjaśnień poinformował, że jest zadowolony z nielicznych przypadków zetknięcia się uczniów z narkotykami, są to bardzo sporadyczne zdarzenia.

Radny Bronisław Glura zwrócił się z zapytaniem do dyrektora czy w roku bieżącym zostanie zakończone doprowadzenie przyłącza gazu do Zespołu Szkół w Żytowiecku oraz jakie planuje prace remontowe w szkole filialnej w Łęce Wielkiej.

Dyrektor Mariusz Kędzierski udzielając wyjaśnień poinformował, że posiada zapewnienie, iż z małym poślizgiem inwestycja doprowadzenia gazu do Zespołu Szkół zostanie wykonana, natomiast w szkole filialnej w Łęce Wielkiej co drugi rok są odnawiane pomieszczenia z uwagi na ogrzewanie piecami kaflowymi, a to rodzi kolejne koszty.

6/ Pełnomocnik Burmistrza Ponieca Honorata Biernaczyk przedstawiła informację na temat organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej w Gminie Poniec w okresie 2009/2010. Poinformowała, że wypoczynek letni jest realizowany pod hasłem „Wakacje w Gminie Poniec” przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniecu. W okresie letnim w Gminie Poniec już po raz szósty zajęcia Zielone Wakacje odbyły się w trzech dwutygodniowych turnusach w dziesięciu miejscowościach.
W roku bieżącym będzie organizowany po raz siódmy program Wakacje w Gminie, gminne turnieje, gminne zawody sportowe, wycieczki rowerowe, wycieczki autokarowe dla wszystkich mieszkańców. Podczas zajęć świetlicowych każdego dnia uczestnicy będą mieli zapewniony posiłek oraz opiekę.

W dyskusji członkowie komisji poruszyli kwestie korzystania wszystkich chętnych z organizowanych zajęć pod hasłem „Wakacje w Gminie Poniec”

7/ Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Maciej Malczyk omawiając informację o działalności kulturalnej Gminnego Centrum Kultury przedstawił: 
-  zakres działalności Gminnego Centrum Kultury, 
-  sekcje zespoły i zajęcia stałe w Gminnym Centrum Kultury, 
-  występy i osiągnięcia sekcji Gminnego Centrum Kultury w 2009 roku, 
-  działalność Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej, 
-  działalnośćBiblioteki.

Poinformował, że działalność Gminnego Centrum Kultury obejmuje działania zmierzające
do zaspakajania potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych, upowszechniania wiedzy i kultury wśród mieszkańców gminy poprzez : 
-  rozbudzanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych wśród społeczeństwa, 
-  edukację kulturalną i oświatową ze szczególnym uwzględnieniem jej wśród dzieci i młodzieży, 
-  tworzenie warunków do ruchu amatorskiego i popieranie inicjatyw społecznych, 
-  organizowanie działalności rozrywkowej i imprez rekreacyjno-sportowych, 
-  gromadzenie opracowanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych oraz prowadzenie wypożyczeń między bibliotecznych, 
-  prowadzenie działalności bibliograficzno – informacyjnej oraz popularyzacja książek i czytelnictwa, 
-  współdziałanie z bibliotekami innych sieci – szkolnymi oraz instytucjami upowszechniania kultury.

W dyskusji radny Bronisław Glura zwrócił się z zapytaniem jakie zamierzenia ma dyrektor na najbliższy okres czasu oraz ile złożył wniosków o dofinansowanie zadań z innych źródeł.

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Maciej Malczyk udzielając wyjaśnień poinformował, że zamierzenia na rok bieżący zostały uwzględnione w budżecie gminy na 2010 rok, sporządził 5 wniosków o dofinansowanie , z których jeden został załatwiony pozytywnie. Otrzymał dotację w kwocie 3.300 złotych na zakup książek

8/ Inspektor UM Piotr Kaźmierczak przedstawił informacje dotyczącą kultury fizycznej
w Gminie Poniec.

W dyskusji radny Bronisław Glura zapytał gdzie ma siedzibę Klub Krokus.

Inspektor UM Piotr Kaźmierczak udzielając wyjaśnień poinformował, że Lekkoatletyczny Klub KROKUS ma siedzibę w Lesznie.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że zajęcia w zakresie kultury fizycznej są rozpowszechniane drogą internetową.

Radny Tadeusz Każmierczak podziękował za zainteresowanie się Uczniowskim Klubem Sportowym, wspaniałe osiągnięcia zawodników tego klubu oraz udział w rozgrywkach na szczeblu krajowym. Jego zdaniem należy doceniać działalność UKS, jest to kuźnia talentów dla młodzieży szkolnej.

Ad.3 Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski omówił proponowane zmiany w planie dochodów i wydatków na 2010 rok, które przedstawiają się następująco :

DOCHODY
Dział 756
- w związku z uzyskaniem nieplanowanego dochodu w rozdziale 75615 w § 0560 – zaległości z tytułu podatków i opłat zniesionych - proponuje się zwiększyć dochody roku 2010 o kwotę 37.300 zł.
- w związku z uzyskaniem znacznie większego niż zaplanowano dochodu w rozdziale 75616 w § 0360 – podatek od spadków i darowizn – proponuje się zwiększyć dochody roku 2010 o kwotę 68.000 zł.
Dział 801
W związku z przyjęciem na dochody Szkoły Podstawowej w Poniecu zwrotów za ogrzewanie budynku Przedszkola i uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela za szkody w ZS Żytowiecko proponuje się zwiększyć plan tych dochodów w rozdziale 80101 na § 0970 – wpływy z różnych dochodów - o 8.500 zł. a uzyskane ze zwiększenia środki przeznaczyć na zwiększenie planu wydatków na energię Szkoły Podstawowej w Poniecu i planu usług remontowych w ZS Żytowiecko
Dział 921
W związku z uzyskaniem nieplanowanego dochodu z tytułu odszkodowania z ubezpieczenia w rozdziale 92109 w § 0970 – wpływy z różnych dochodów - proponuje się zwiększyć dochody roku 2010 o kwotę 24.800 zł.
WYDATKI
Dział 010
W związku określeniem końcowej kwoty wartości inwestycji budowy kanalizacji w Rokosowie proponuje się zmniejszyć plan wydatków na ten cel o 334.293 zł.
Dział 600
W związku określeniem końcowej kwoty wartości inwestycji budowy nawierzchni ulicy Piaskowej proponuje się zmniejszyć plan wydatków na ten cel o 242.000 zł.
Ponadto po wykonaniu kosztorysów pozostałych inwestycji na drogach gminnych proponuje się zwiększyć plan wydatków na budowę chodnika na ulicy Krobskiej o 5.000 zł. i chodnika w Czarkowie o kwotę 31.000 zł. (różnica dla działu -206.000 zł.)
Dział 750
Proponuje się:
zwiększyć w rozdziale 75023 – Urzędy Gmin- wydatki § 4300 – zakup usług pozostałych o 10.000 zł z przeznaczeniem na zapłatę za kosztorys i dokumentację remontu elewacji Ratusza (ok.5000) i inne wydatki bieżące.
W rozdziale 75075 dokonać zmian planu wydatków polegających na zmniejszeniu wydatków na zakup materiałów i usług o kwotę 3320 zł. i przeznaczenie tych środków na wynagrodzenie bezosobowe dla zespołów muzycznych, które wystąpią podczas Dni Ponieca.
Dział 758
Proponuje się zmniejszyć plan wydatków przeznaczonych na zakup inwestycyjny udziałów w Funduszu Poręczeń Kredytowych o 5000 zł. z powodu faktu, że od 2010 r. jeden udział kosztuje 10.000 zł.
Dział 801
W rozdziale 80101 – szkoły podstawowe – proponuje się:
- zmniejszyć plan wydatków § 4040 o 19.000 zł. w związku z oszczędnościami na dodatkowym wynagrodzeniu rocznym,
- zwiększyć plan wydatków § 4260 na energię dla ZS Żytowiecko o 20.000 zł. i dla SP Poniec o 6.500 zł. (zwrot uzyskanego dochodu od Przedszkola)
- zwiększyć plan wydatków§ 4270 na usługi remontowe ZS Żytowiecko o 2.233 zł. (odszkodowanie z ubezpieczenia) oraz o 22.000 zł. dla SP Poniec na remont pomieszczenia przeznaczonego dla przedszkola.
W rozdziale 80103 przyznać środki na zakup wyposażenia i pomocy naukowych w łącznej kwocie 4.873 zł. dla ZS Żytowiecko na uruchomienie dodatkowego oddziału przedszkolnego.
W rozdziale 80110 proponuje się zwiększyć plan wydatków § 3020 na wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń o kwotę 2.062 zł. uzyskaną ze zmniejszenia tych samych wydatków w rozdziale 85401.
Dział 852
Proponuje się zmniejszyć o 5.000 zł. plan wydatków własnych na pomoc materialną dla uczniów z powodu uzyskania tej kwoty z dotacji celowej na zadania własne.
Dział 900
Proponuje się zwiększenie planu wydatków w rozdziale 90002 - gospodarka odpadami – o 8.000 zł. z przeznaczeniem na usługi utrzymania zieleni na zrekultywowanym składowisku odpadów w Wydawach.
W rozdziale 90004 proponuje się przenieść 10.000 zł. z zakupów usług na zakupy towarów i materiałów z powodu zakupu większej ilości krzewów na ulicę Mickiewicza i kwiatów do obsady klombów. Pierwotnie było to zaplanowane jako usługa ogrodnicza.
Dział 921
W rozdziale 92109 – Domy i ośrodki kultury, świetlice i kluby - proponuje się zwiększyć o 20.000 wydatki na zakup materiałów do remontów świetlic wykonywanych przez ZGKiM. Środki uzyskano z odszkodowania od ubezpieczyciela. Ponadto zaproponowano przeniesienie kwoty 22.500 zł. z usług remontowych na usługi pozostałe ponieważ rozbudowa instalacji grzewczej w świetlicy Łęka Wielka jest wydatkiem z § 4300 a nie jak zostało zaplanowane wcześniej z § 4470.
Uzyskana ze zwiększenia dochodów i zmniejszenia wydatków kwota 614.287 zł. zmniejsza deficyt budżetu roku 2010.
Kończąc swoją wypowiedź poinformował, że proponowane zmiany uwzględniają kwotę
22.000 złotych dla Szkoły Podstawowej w Poniecu na remont pomieszczenia przeznaczonego dla przedszkola. O tej sprawie była mowa na wspólnym posiedzeniu komisji.

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2010 rok

Ad 4 Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski poinformował, że Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu zwrócił się z prośbą o zatwierdzenie sprawozdania rocznego instytucji kultury za rok 2009 rok, które składa się z :
1/ bilansu za rok 2009,
2/ rachunku zysków i strat za rok 2009,
3/ informacji opisowej

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego instytucji kultury za 2009 rok,

Ad 5 Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski omawiając projekt uchwały poinformował, że pożyczkodawca - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – na podstawie § 5 ust 3 i 4 umowy pożyczki nr 72 /P/OW/I/05 z dnia 27.09.2005r. na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej z przykanalikami i przepompowniami ścieków Etap II w Poniecu zad. 2”, umorzył Gminie Poniec część tej pożyczki w wysokości 25 % jej wysokości tj. 200.000 zł. Zgodnie z umową umorzona część pożyczki powinna być wykorzystana na realizację przedsięwzięcia proekologicznego. W związku z faktem że gmina Poniec w bieżącym roku realizuje inwestycję proekologiczną pn. „Budowa Kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w Rokosowie” nie ma żadnych przeszkód, aby umorzona część pożyczki została wykorzystana na dofinansowanie tej inwestycji.

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie przeznaczenia umorzonej części pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ad 5 Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poinformował, że projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Ponieca jest konsekwencją ustalenia przez Radę w budżecie gminy na 2010 roku podwyżek dla pracowników samorządowych w wysokości 7%. Komisja Rewizyjna nie wykazała żadnych nieprawidłowości przy sporządzaniu wniosku o udzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2009 rok.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy ustalanie wynagrodzenia burmistrza. Ustalenie wynagrodzenia następuje w drodze uchwały.
Składniki wynagrodzenia burmistrza zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych z dnia 18 marca 2009 r. (Dz. U z 2009 r. nr 50 poz. 398 ze zmianami) i wynoszą odpowiednio:
- wynagrodzenie zasadnicze 4.200 – 5.900 zł
- maksymalny poziom dodatku funkcyjnego 1.900 zł
- dodatek specjalny w kwocie wynoszącej, co najmniej 20% i nieprzekraczającej 40%
- dodatek za wysługę lat od 5% do 20%

W projekcie uchwały przedstawiona została propozycja wysokości wynagrodzenia burmistrza z uwzględnieniem powyższych przepisów:
- wynagrodzenie zasadnicze - - 4.950 zł
- dodatek funkcyjny - 1.760 zł
- dodatek specjalny w wysokości 20% - 1.342 zł
- dodatek za wysługę lat w wysokości 20 % - 990 zł
Razem 9.042 zł

W dyskusji Radny Bronisław Glura stwierdził, że podwyżka wynika z uchwały w sprawie uchwalenia budżetu na 2010rok, ale nie wynika z przepisów państwa. Zwrócił się z zapytaniem czy wszyscy pracownicy samorządowi otrzymali 7 % podwyżkę wynagrodzenia.


Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka udzielając wyjaśnień poinformował, że pracownicy samorządowi i kierownicy zakładów otrzymali w kwietniu 7% podwyżkę, a podwyżka dla pracowników zakładów to sprawa kierowników.

Radny Andrzej Zieliński zapytał jak to się stało, że nie wszyscy pracownicy zakładów otrzymali 7 % podwyżkę, niektórzy tylko 2 % podwyżki oraz czy wypłacenie tzw. trzynastki jest obligatoryjne.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski udzielając wyjaśnień poinformował, że kierownicy zakładów budżetowych otrzymali środki z budżetu gminy ( 7%) dla wszystkich pracowników Kierownik zakładu pracy decyduje o tym, którego pracownika i w jaki sposób wynagrodzić. Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji samodzielnie wypracowuje środki na podwyżkę dla pracowników, a obecnie ma trudności finansowe. Poinformował, że wypłacenie tzw. trzynastki jest obligatoryjne, ale za dyscyplinę finansów w zakładzie odpowiada kierownik zakładu.

Radny Bronisław Glura proponował aby Rada wystąpiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie przeprowadzenia kontroli bo o ten zakład ciągle trwa spór.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz w odniesieniu do wypowiedzi przedmówcy stwierdził, że spór w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji dotyczy kierownika i pracownika.

Radny Tomasz Ostach nawiązując do wynagrodzenia burmistrza stwierdził, że powinno się wynagradzać za efekty, a nie za to, że kiedyś ustaliliśmy 7 % podwyżkę dla pracowników
samorządowych, ma zastrzeżenia, ponieważ nie wie co się dzieje z inwestycją w stacji uzdatniania wody, niepowodzenia również występują przy realizacji innych inwestycji.

Przewodniczący Komisji Jan Rosik podsumowując dyskusję stwierdził, że decyzja w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Ponieca zostanie podjęta na sesji.

Ad.6 Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński przedstawił projekt uchwały sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Poniec, celem poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości położonej we wsi Czarkowo nr 24,
Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński przypomniał, że kilka lat temu został sprzedany budynek szkoły w Czarkowie. Właściciel tej nieruchomości zabudowanej, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/4 o powierzchni 1.700 m2, zwrócił się z prośbą o sprzedaż działki sąsiedniej oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 338/7 o powierzchni 439 m2, celem powiększenia własnej nieruchomości – umożliwiającego uregulowania własności zbiorników (szamba) oraz poprawienia funkcji już posiadanej działki. Zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w formie bezprzetargowej, jeżeli przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej część nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w tej sytuacji, ponieważ sprzedaż działki nr 338/9 umożliwi właścicielowi działki nr 338/4 położonej we wsi Czarkowo poprawienie warunków zagospodarowania, funkcji własnej zabudowanej nieruchomości. Jednocześnie należy zauważyć, iż zbywana działka pomimo swojej powierzchni, nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość z uwagi na brak dostępu do drogi publicznej, a zbycie jej na rzecz właściciela działki nr 338/4 nie odbywa się ze szkodą dla pogorszenia funkcji pozostałych działek sąsiadujących. Zatem omawiana wyżej działka, może być przedmiotem sprzedaży bezprzetargowej jako grunt dodatkowy, niezbędny celem poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, położonej w Czarkowie nr 24, obejmującej działkę nr 338/4.
Zwrócił się do radnych z prośbą o dopisanie zwrotu „Projekt Burmistrza Ponieca” na pierwszej stronie projektu uchwały.

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Poniec, celem poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości położonej we wsi Czarkowo nr 24.

Ad. 7 Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński przedstawił projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej we wsi Czarkowo, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/10, stanowiącej własność gminy Poniec.
Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński poinformował, że przedmiotowa nieruchomość jest obecnie wykorzystywana rolniczo. Działka ma dostęp do drogi publicznej Jej zbycie spowoduje zagospodarowanie zgodnie z funkcją określoną w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Gminy Poniec - daje możliwość zabudowy mieszkaniowej, a także wpływy środków finansowych do budżetu gminy.

Radny Bronisław Glura zaproponował wprowadzenie zapisu do projektu uchwały dot. wprowadzenia dodatkowego zapisu odnośnie przetargu ustnego.

Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński udzielając wyjaśnień poinformował, że
zgodnie z art. 28 ustawy o gospodarce nieruchomościami burmistrz nie może inaczej zbyć działki jak w drodze przetargu nieograniczonego, istnieje możliwość wprowadzenia takiego zapisu.

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej we wsi Czarkowo, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/10, stanowiącej własność gminy Poniec.

Ad.8. Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński przedstawił projekt uchwały
w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej we wsi Czarkowo, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/11, stanowiącej własność Gminy Poniec.
Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński przedstawiając uzasadnienie do projektu
uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej we wsi Czarkowo, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/11, stanowiącej własność gminy Poniec poinformował, że przedmiotowa nieruchomość jest obecnie wykorzystywana rolniczo. Jej zbycie spowoduje zagospodarowanie zgodnie z funkcją określoną w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Gminy Poniec - daje możliwość zabudowy mieszkaniowej, a także wpływy środków finansowych do budżetu gminy.

W dyskusji radny Tadeusz Kaźmierczak zwrócił się z pytaniem jaka jest powierzchnia działki nr 338/10 i działki nr 338/11.

Zastępca Burmistrza Ponieca Jacek Widyński udzielając wyjaśnień poinformował, że powierzchnia działki nr 338/10 wynosi 0,21,88 ha a działki nr 339/11 wynosi 0,22,08 ha. Zbycie tych działek odbędzie się zgodnie z art. 28 ustawy o gospodarce gruntami w drodze
przetargu ustnego nieograniczonego.

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej we wsi Czarkowo, oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 338/11, stanowiącej własność Gminy Poniec.

Ad.10 Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Planu Odnowy Miejscowości Żytowiecko na lata 2010-2016”.
Sekretarz Gminy Marcin Pazdaj przedstawiając uzasadnienie do projektu uchwały poinformował, że Plan Odnowy Miejscowości jest dokumentem niezbędnym do aplikowania o środki pomocowe Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich działanie: „Odnowa i rozwój wsi”. Obszarem realizacji planu odnowy miejscowości Żytowiecko jest obszar tej miejscowości. Dokument ten w zakresie przedmiotowym obejmuje zadania finansowane w całości lub w części z budżetu gminy i porządkuje proces inwestycyjny oraz ułatwia komunikację władz gminy ze społecznością lokalną.
W związku ze zmianą rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zaistniała konieczność zmiany treści planu poprzez dodanie rozdziału V, dotyczącego charakterystyki obszaru o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców.
W dniu 31 maja 2010 r. Zebranie Wiejskie wsi Żytowiecko podjęło uchwałę w sprawie przyjęcia „Planu Odnowy Miejscowości Żytowiecko” wraz z wnioskiem o zatwierdzenie Planu przez Radę Miejską w Poniecu.

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie w sprawie przyjęcia „Planu Odnowy Miejscowości Żytowiecko na lata 2010-2016”.

W wolnych głosach głos zabrali :

Radny Bronisław Glura nawiązał do kwestii
1/ przestawienia tablicy reklamowej z napisem „DINO”,
2/ dalszej budowy ulicy Mickiewicza.

Radny Andrzej Zieliński zgłosił uwagi do zbyt wąskiej szerokości nowopobudowanej ulicy Mickiewicza przy skrzyżowaniu z ulicą Kusza.
0
Radny Stanisław Pietrzak poruszył sprawę pobudowania zatoki na przystanku autobusowym w Dzięczynie.

Przew. Komisji Jan Rosik w sprawie wykonania barierki na skrzyżowaniu we wsi Śmiłowo.

Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka udzielając wyjaśnień na poruszone kwestie poinformował, że :
1/ tablica reklamowa z napisem DINO jest usytuowana na drodze powiatowej. Pismo w sprawie przestawienia tablicy zostało skierowane do Powiatowego Zarząd Dróg w Gostyniu, jest zapewnienie , że tablica zostanie przestawiona w najbliższym czasie,
2/ kontynuacja budowy ulicy Mickiewicza nie jest uwzględniona w budżecie gminy na 2010 rok,
3/ ulica Mickiewicza obok skrzyżowania z ulicą Kusza została pobudowana zgodnie z wykonaną dokumentacją. Ulica ta zalicza się do dróg gminnych, na których odbywa się ruch ze zmniejszą prędkością,
4/ wykonanie barierki na skrzyżowaniu we wsi Śmiłowo zostanie rozpatrzone po zakończeniu budowy kanalizacji Sanitarnej.

W końcowej części swej wypowiedzi Burmistrz Ponieca Kazimierz Dużałka w skrócie omówił realizację zadań w świetlicach poszczególnych wsi Gminy Poniec.

Przewodniczący Komisji Jan Rosik podziękował wszystkim za udział w posiedzeniu o godz. 1715 dokonał zamknięcia posiedzenia.

Protokolant
/-/ Radomiła Repak
                                                                                                                Przewodniczący Komisji
                                                                                                                         /-/ Jan Rosik




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2010-09-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2010-09-30
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie