Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół 16/2010 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 12 sierpnia 2010 roku o godz.10:00 2010 roku w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Poniecu.

Protokół 16/2010 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 12 sierpnia 2010 roku o godz.10:00 2010 roku w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Poniecu.

Numer protokołu: 16
Rok (4 cyfry): 2010

Protokół 16/2010 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 12 sierpnia 2010 roku o godz.1000 2010 roku w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Poniecu.


W posiedzeniu uczestniczyli :

1. Jan Rosik Przewodniczący Komisji
2. Stanisław Pietrzak Zastępca Przewodniczącego Komisji
3. Grażyna Biernaczyk Członek komisji
4. Bronisław Glura
5. Piotr Jańczak
6. Robert Pisarczyk Kierownik Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji

Przewodniczący komisji Pan Jan Rosik dokonał otwarcia posiedzenia, powitał przybyłych członków komisji i zaproszonych gości. Stwierdził, że tematem posiedzenia komisji jest ustosunkowanie się do wniosku radnego Karola Dwornika przyjętego przez Radę Miejską na sesji w dniu 11 czerwca 2010 roku w sprawie rozszerzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej o temat przeprowadzenia kontroli w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach w temacie interpelacji zgłoszonych przez radnego Tomasza Ostacha.
Członkowie komisji zapoznali się z korespondencją dotyczącą wniosku skierowanego do Komisji Rewizyjnej.

Radny Bronisław Glura poprosił przewodniczącego komisji o kserokopię pisma skierowanego przez Przewodniczącego Rady do przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Przewodniczący Komisji Jan Rosik po udostępnieniu pism radnemu Glurze poinformował, że pismo od Przewodniczącego Rady otrzymał w czerwcu br. ale z uwagi na kłopoty rodzinne – zdrowotne nie mógł wcześniej zwołać posiedzenia. Poprosił pana Kierownika GZWiK o przedstawienie wyjaśnień dotyczących modernizacji stacji uzdatniania wody w Drzewcach w temacie wniosku radnego Karola Dwornika zgłoszonego na XXXVII Sesji Rady Miejskiej :

1/ oficjalnego zakończenia inwestycji potwierdzonego protokołem odbioru końcowego,
2/ zapłaty firmie wykonawczej za zakres przeprowadzonych prac,
4/ terminu dostarczania w 100 % wody dla odbiorców,
5/ okresu pompowania przejściowego z bezpowrotną stratą wody,
6/ pokrycia strat finansowych z tytułu poboru energii elektrycznej związanej z tak długim pompowaniem przejściowym,
7/ obsługi niedziałającej stacji uzdatniania,
8/ terminu ochrony gwarancyjnej wynikającego z umowy z firmą wykonawczą,
9/ dostosowania się wykonawcy do zaleceń wynikających z dokumentacji projektowo – wykonawczej,
10/ przyczyn tak długiego okresu niedziałania nowo wyremontowanej stacji uzdatniania wody.

Kierownik GZWiK Robert Pisarczyk udzielając wyjaśnień poinformował, że: 
-  inwestycja została zakończona, końcowy protokół odbioru został podpisany w dniu 28 grudnia 2009 roku, 
-  podpisany został aneks do umowy z wykonawcą dlatego nastąpiło o 1 miesiąc opóźnienie wykonania prac w temacie założenia filtrów. Projektant przy sprawdzaniu zwrócił uwagę na jakość filtrów niezgodnych z dokumentacją. Zainstalowanie właściwych filtrów spowodowało opóźnienie wykonania, które spowodowało naruszenie dyscypliny budżetowej. Sprawa trafiła do Rzecznika Finansów Publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. Na wykonanie nadzoru projektanta została podpisana umowa. Termin gwarancji wynosi 36 miesięcy, 
-  badania wody są przeprowadzane jeden raz w miesiącu, w gminie jest wyznaczonych 15 obiektów, w których jest pobierana woda do badań. Przeprowadzane badania wody nie wykazują przekroczenia norm manganu.

Następnie Kierownik GZWiK Robert Pisarczyk udostępnił członkom komisji do wglądu
kserokopie następujących dokumentów : 
-  umowa nr ZPI 341 – 02/09 zawarta w dniu 11 sierpnia 2009 roku w Poniecu pomiędzy Gminnym Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu a firmą ROSMOSSIS - Wawrzyniak Spółka z o.o. Pyrzyce 46 , 63 -76 Zduny na wykonanie robót przy rozbudowie i modernizacji stacji uzdatniania wody w Drzewcach, 
-  umowa nr ZPI 341-03/09 zawarta w dniu 11 sierpnia 2009 roku pomiędzy GZWiK a w Poniecu a Zakładem Ochrony Środowiska z siedziba w Poznaniu ul Łebska 14 o pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacja rozbudowy i modernizacji stacji uzdatniania wody w Drzewcach, 
-  umowa zawarta pomiędzy Gminnym Zakładem Wodociągów i Kanalizacji a biurem Projektów i Realizacji Inżynierii Ochrony Środowiska „WIN” w Lesznie o pełnienie nadzoru inwestorskiego, 
-  umowa nr ZPI 341-04/09 z dnia 3 września 2009 roku pomiędzy Gminnym Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach a firmą ROSMOSSIS - Wawrzyniak Spółka z o.o. Pyrzyce 46 , 63-76- Zduny na wykonanie robót dodatkowych rozbudowie i modernizacji stacji uzdatniania wody, 
-  protokół odbioru sporządzony w dniu 28 grudnia 2009 roku pomiędzy inwestorem, przedstawicielami gminy i nadzorem inwestorskim a przedstawicielem generalnego wykonawcy Robertem Wawrzyniakiem, 
-  raport nr 17-07/10 z badań wody z dnia 12 lipca 2010 roku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp.zo.o.Laboratorium Cielca, ul. Gajówka 1 , 63-200 Jarocin.
Wyżej wymienione odpisy stanowią załączniki do niniejszego protokołu.

W dyskusji radny Bronisław Glura poruszył kwestię przystąpienia do drugiego etapu modernizacji ujęcia wody w Drzewcach tj. odmanganiania wody oraz pobudowania zbiornika zasobowego. Nie wolno dopuścić do przekroczenia norm manganu, który powoduje upośledzenie umysłowe.

Radny Bronisław Glura stwierdził, że Kierownik GZWiK udostępnił członkom komisji tylko kserokopie dokumentów, należałoby sprawdzić ich oryginały oraz odczyty wodomierzy, ubytki wody, zeszyty kontroli itp. Są to pracochłonne czynności. Posiedzenie komisji winno być zwołane w czerwcu, skoro nie mógł tego dokonać przewodniczący to mógł zlecić wykonanie tej czynności swemu zastępcy. Zwrócił się do kierownika GZWiK z zapytaniem od kiedy główna księgowa przebywa na zwolnieniu lekarskim oraz jakiej kwoty dotyczyło przekroczenie naruszenia finansów w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.


Kierownik GZWIK Robert Pisarczyk udzielając wyjaśnień radnemu Bronisławowi Glurze poinformował, że główna księgowa GZWiK przebywa na zwolnieniu lekarskim od maja br. Na stanowisku księgowej jest zatrudniona Katarzyna Powałowska, a na umowę – zlecenie od 20 maja br. pracuje Krystyna Kabała. Czytając protokoły pokontrolne znalazł zapis, iż nie ma obowiązku zatrudniania głównego księgowego. Odpowiedzialność dyscyplinarną i majątkową ponosi kierownik zakładu. W związku z opóźnieniem o 1 miesiąc prac przy modernizacji ujęcia wody nastąpiło opóźnienie przekazania z Urzędu Skarbowego zwrotu podatku VAT. Urząd Skarbowy w Gostyniu przekazał środki 25 marca br. a przekazanie planowane było na 15 lutego br. Dlatego sprawa znalazła się u Rzecznika Finansów Publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej, rozprawa odbędzie się 17 sierpnia br.

Radny Bronisław Glura stwierdził, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Skarbnik Gminy jest głównym księgowym. Osobą materialnie odpowiedzialną jest kierownik zakładu.
Następnie zwrócił się z zapytaniem kto w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji jest odpowiedzialny za magazyn.

Przew. Komisji Jan Rosik zwrócił się z zapytaniem do kierownika GZWiK w jakim stopniu są zaawansowane prace związane z podłączeniem mieszkańców do kanalizacji sanitarnej mieszkańców ul. Gostyńskiej i Piaskowej.

Kierownik GZWIK Robert Pisarczyk udzielając wyjaśnień radnemu Bronisławowi Glurze poinformował, że pracownik Franciszek Jarożek jest magazynierem w GZWiK. Przeprowadzane badania wody nie wykazują przekroczenia wymaganych norm zgodnie z rozporządzeniem dot. zbiorowego zaopatrywania odbiorców w wodę.

W odniesieniu do zapytania przewodniczącego komisji poinformował, że mieszkańcy ul. Gostyńskiej i Piaskowej stopniowo podłączają się do kanalizacji sanitarnej, utrudnieniem jest zaleganie wody w piwnicach. Obecnie trwają prace przy kanalizacji I etapu wsi Śmiłowo ( odcinka w kierunku Oporówka ).

Na posiedzenie komisji przybył członek Stanisław Pietrzak.

W wyniku dyskusji ustalono, że Komisja Rewizyjna wystąpi do Rady Miejskiej z wnioskiem w sprawie przystąpienia do drugiego etapu modernizacji stacji uzdatniania wody w Drzewcach.

Radny Bronisław Glura zgłosił wniosek w sprawie przeprowadzenia kompleksowej kontroli Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przez Regionalną Izbę Obrachunkową, nastąpi to wcześniej czy później bo jeśli Komisja Rewizyjna nie zgłosi tego wniosku to wniosek zostanie zgłoszony przez Klub Radnych „Piast”.

Przewodniczący komisji Jan Rosik podsumowując dyskusję stwierdził, że Komisja po zapoznaniu się ze szczegółowymi wyjaśnieniami Kierownika GZWiK oraz kserokopią dokumentów dotyczących prac przy modernizacji ujęcia wody w Drzewcach nie dostrzega potrzeby zlecenia Regionalnej Izbie Obrachunkowej przeprowadzenia kompleksowej kontroli Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Drzewcach (co roku jest przeprowadzany tzw. Audyt).

Przew. Komisji Rewizyjnej Jan Rosik przeprowadził głosowanie nad wnioskiem radnego Bronisława Glury w sprawie przeprowadzenia kontroli kompleksowej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji
– wynik głosowania: „za” głosował 1 członek, przeciwnych było 3 członków, 1 członek wstrzymał się od głosu. Wniosek został oddalony.

Radny Bronisław Glura stwierdził, że sprawa przeprowadzenia kompleksowej kontroli w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji jest niezmiernie ważna, swoje uwagi i sprostowania dostarczy na piśmie. Jest niezadowolony z faktu, że przewodniczący zwołał posiedzenie komisji w sierpniu br., a pismo w tej sprawie otrzymał 29 czerwca 2010 roku.

Za przyjęciem protokołu głosowało 4 członków, przeciwny był 1 członek.

Przewodniczący komisji Jan Rosik podziękował członkom komisji i zaproszonym gościom za udział w posiedzeniu.

Protokolant :
Radomiła Repak




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2010-09-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2010-09-30
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie