Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr VI/2011 z Sesji Rady Miejskiej odbytej 29 kwietnia 2011 roku w godz. 13:00 - 16:30 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Protokół nr VI/2011 z Sesji Rady Miejskiej odbytej 29 kwietnia 2011 roku w godz. 13:00 - 16:30 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.

Numer dokumentu: VI
Rok (4 cyfry): 2011

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz o godzinie 1300 otworzył VI Sesję Rady Miejskiej w Poniecu. Powitał radnych, a w ich imieniu :

- Burmistrza Ponieca Jacka Widyńskiego
- Pracowników organu wykonawczego
- Komendanta Powiatowy Policji w Gostyniu Michała Domagalskiego
- Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej
- Straży Pożarnej w Gostyniu Tomasza Banaszaka
- Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Gostyniu Grzegorza Mayera
- Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego
- Związku OSP RP w Poniecu Bolesława Lipowicza
- Komendanta Gminnego OSP w Poniecu Jerzego Wendzonke
- Komendanta Rewiru Dzielnicowych w oniecu Leszka Mochalskiego
- Honorowego Obywatela Gminy Poniec Feliksa Dudkowiaka
- Dyrektorów szkół , przedszkola samorządowego i kierowników
- jednostek budżetowych
- Sołtysów

Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do protokołu.

Przew. Rady Miejskiej Jerzy Kusz stwierdził, że zgodnie z listą obecności w sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum pozwalające do podejmowania decyzji.

Następnie przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad sesji wraz z zaproszeniami na V Sesję, zwrócił się z pytaniem do radnych o uwagi do porządku obrad VI Sesji Rady Miejskiej.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński korzystając z uprawnień art.20 ust.5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku zaproponował umieszczenie w porządku obrad VI Sesji Rady Miejskiej w Poniecu następującego punktu - podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr V/36/2011 Rady Miejskiej z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne zawarcie przez Burmistrza Ponieca umowy użyczenia ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincja Chełmińsko – Poznańska.


Przewodniczący obrad Jerzy Kusz przeprowadził głosowanie, w którym za wprowadzeniem propozycji dodatkowego punktu do porządku obrad głosowało 15 radnych. Dodatkowy punkt zostanie wprowadzony jako punkt 13, a numeracja następnych punktów przesunie się o 1.

Rada Miejska w głosowaniu jednomyślnie przyjęła następujący porządek obrad VI Sesji Rady Miejskiej:

1. Otwarcie
2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji.
3. Interpelacje i zapytania radnych.
4. Wysłuchanie informacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego:
• Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu,
• Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu,
• Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Gostyniu.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Poniec na lata 2011 -2023.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2011 rok.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego instytucji kultury za 2010 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XIV/120/2008 Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 15 lutego 2008 roku w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa.
9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej.
10. Podjęcie uchwały w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego w Poniecu oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
11. Podjęcie uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania prawa własności nieruchomości położonych w obrębie miasta Poniec działek oznaczonych geodezyjnie jako działki ewidencyjne nr 1190/1, 632/3, 1103 na rzecz Powiatu Gostyńskiego.
12. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku.
13. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr V/36/2011 Rady Miejskiej z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne zawarcie przez Burmistrza Ponieca umowy użyczenia ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincja Chełmińsko – Poznańska
14. Przyjęcie protokołu z V Sesji Rady Miejskiej.
15. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.
16. Wolne wnioski i zapytania.
17. Zakończenie.

Przystąpiono do omawiania poszczególnych punktów.

Pkt 1. Otwarcie
Jak wyżej

Pkt. 2 Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym
i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał podjętych na V Sesji Rady Miejskiej.
Informacje zostały przyjęte bez uwag. Stanowią załączniki do protokołu.


Pkt 3. Interpelacje i zapytania radnych
Radny Dariusz Kieliś zgłosił zapytania i interpelację następującej treści .

Zapytanie 1. Niedawno wykonano nowe klomby i zasadzono roślinność obok targowiska w Poniecu. W opinii mieszkańców dzięki tym działaniom znacznie poprawiła się estetyka całej ulicy Dworcowej i terenu targowiska. Czy nie byłoby celowe zabezpieczenie w budżecie gminy na 2011 rok dodatkowych środków na utworzenie innych miejskich terenów
zielonych ?


Zapytanie 2. W roku 2011 po raz kolejny we znaki dała nam się zima w związku z czym wydano znaczne środki na odśnieżanie dróg, wywóz śniegu itp.
Jakie były dokładnie koszty zimowego utrzymania dróg roku 2011 i jakie środki pozostały na odśnieżanie do końca roku ?

Zapytanie 3. Na terenie całej gminy mieszkańcy narzekają na fatalny stan dróg powiatowych. Również w mieście Poniec w wielu miejscowościach w drogach są wyrwy które stwarzają duże niebezpieczeństwo i uszkadzają pojazdy. Podobnie sytuacja wygląda z chodnikami przy drogach powiatowych. Środki przeznaczone na drogi i chodniki przez powiat są niewystarczające więc gmina corocznie wykonuje remonty chodników ze środków własnych. Ile zaplanowano na ten cel środków w roku 2011 i w jakich miejscowościach ?


Interpelacja 1. Drogą powiatową , która jest w wyjątkowo złym stanie jest droga przebiegająca przez miejscowość Dzięczyna. Kiedy zostanie wykonany remont tej nawierzchni .

Pkt 4. Wysłuchanie informacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego:
• Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu,
• Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu,
• Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Gostyniu.

Komendant Powiatowy Policji w Gostyniu Michał Domagalski przedstawił informację dotyczącą stanu bezpieczeństwa na terenie Gminy Poniec za 2010 rok, która stanowi załącznik do protokołu.
Komendant Powiatowy Policji w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na :
• zagrożenia w temacie wzrastającej przestępczości kryminalnej, oraz występujących przypadków narkomani w gminie.
• działania prewencyjne ( o 2 etaty powiększona została załoga Rewiru w Poniecu,
• bezpieczeństwo w ruchu drogowym – nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego jako głównej przyczyny wypadków i kolizji drogowych,
• wdrażania programu prewencyjnego RAZEM BEZPIECZNIEJ w życie mieszkańców gminy Poniec,
• bieżący kontakt z placówkami oświatowymi, OPS i Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.,
• współpracę z Radą Miejską , Burmistrzem Ponieca, podziękował za wsparcie finansowe przy zakupie paliwa do radiowozu.

W dyskusji radni poruszyli następujące sprawy :
Radna Aneta Wrotyńska w związku z zanotowanymi przestępstwami dotyczącymi narkomanii wśród młodzieży zwróciła się z zapytaniem czy dyrekcja szkoły jest informowana przez policję.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz w swej wypowiedzi nawiązał do kwestii niebieskich kart, ile ich założono, czy występują tendencje wzrostowe , czy dana osoba jest wciąż obciążona niebieską kartą, czy po upływie określonego czasu jest anulowana.

Komendant Powiatowy Policji w Gostyniu Michał Domagalski udzielając wyjaśnień na poruszone kwestie poinformował, że :
• Komenda Powiatowa Policji nie informuje dyrekcji szkoły o wykroczeniach uczniów z uwagi na ochronę danych osobowych,
• niebieska karta dotyczy sytuacji w rodzinie, przez okres 3 miesięcy jest monitorowana sytuacja w rodzinie, trwa postępowanie przygotowawcze, zbierane są dowody w postaci świadków. Na podkreślenie zasługuje fakt, że z roku na rok wzrasta
agresja w rodzinie, która powoduje przemoc.


Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu Tomasz Banaszak przedstawił informację o stanie zabezpieczenia pożarowego, która stanowi załącznik do protokołu.
W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na :
• ilość zagrożeń i pożarów na terenie powiatu i gminy w latach 2009 – 2010,
• pomoc OSP w gaszeniu pożarów na terenie powiatu i organizację szkoleń dla strażaków.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z pytaniem jakie jest zabezpieczenie jednostek w sprzęt będących w Krajowym Systemie Pożarnictwa oraz sprzęt specjalistyczny do ratownictwa drogowego.

Radna Grażyna Biernaczyk poruszyła kwestię sprawności hydrantów na wsiach i możliwości pobierania wody do celów przeciwpożarowych.

Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu Tomasz Banaszak udzielając wyjaśnień poinformował, że :
• został zakupiony dla gminy Piaski samochód z odpowiednią zabudową specjalistyczną do udrażniania dostępu do osób poszkodowanych w wypadkach drogowych,
• obowiązek sprawności hydrantów dla celów p.pożarowych. nie należy do kompetencji Powiatowej Komendy Straży a Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu.

Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Poniecu Bolesław Lipowicz omówił przebieg kampanii wyborczej w 13 jednostkach OSP, która zakończyła się 31 marca br. Nie odbyło się zebranie wyborcze w jednostce OSP w Janiszewie, a w dniu 10 maja 2011 roku odbędzie się Zjazd Miejsko-Gminny Związku OSP w Poniecu. Z każdej jednostki został wydelegowany przedstawiciel do Zarządu.
Sytuacja w jednostkach przedstawia się różnie. Zwrócił się z prośbą o wspólne działanie w zakresie działalności OSP, dofinansowania zakupu brakującego sprzętu.
Ostatnie lata przynoszą wiele nowych nieprzewidzianych. zjawisk. Bezpieczeństwo kosztuje, a to jest nasze wspólne zadanie do realizacji w gminie.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podziękował gościom za wnikliwe przedstawienie tematu bezpieczeństwa publicznego. Stwierdził, że nieodłącznym elementem bezpieczeństwa publicznego jest bezpieczeństwo drogowe i poprosił dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Gostyniu o przedstawienie informacji.

Dyrektor PZD w Gostyniu Grzegorz Mayer na wstępie swej wypowiedzi podziękował Radzie Miejskiej i Burmistrzowi Ponieca za dofinansowanie w kwocie 150.000 złotych na przebudowe drogi Janiszewo - Poniec do granicy Powiatu. Następnie przedstawił
realizację planowanych zadań w zakresie utrzymania dróg powiatowych na terenie gminy Poniec w roku bieżącym oraz w latach 2012 – 2018 według prognozy dochodów i wydatków przyjętych do realizacji uchwałą Rady Powiatu Gostyńskiego na IV Sesji Rady Powiatu w dniu 13 stycznia 2011 roku.

Rok 2011:
• przebudowa drogi Poniec – Janiszewo w granicy Powiatu,
• remont przepustu drogowego na drodze w m. Waszkowo.

Rok 2012
• kontynuacja przebudowy drogi Drzewce Rokosowo,
• kontynuacja przebudowy drogi Poniec – Janiszewo w granicy powiatów

Rok 2013:
• kontynuacja przebudowy drogi Drzewce Rokosowo,
• przebudowa drogi Rokosowo – Karzec

Rok 2015:
• odnowa nawierzchni przez podwójne powierzchniowe utrwalenie emulsją asfaltową i grysami drogi Żytowiecko - Łęka Wielka .

Rok 2017 :
• przebudowa drogi przez wieś Dzięczyna

Rok 2018 :
• przebudowa drogi Janiszewo- Waszkowo- Poniec

Kończąc swoje wystąpienie poinformował, że przyjęte tematy do realizacji na lata 2012 - 2018 mogą ulec zmianie lub być przesunięte w czasie, może to być podyktowane aktualnym w danych latach stanem istniejących nawierzchni. Nawierzchnia dróg jest 30 – 40 letnia i występuje dotkliwy brak środków na budowę dróg i mostów.
W poruszanej już od kilku lat kwestii budowy ronda w Poniecu są prowadzone uzgodnienia.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji w temacie stanu dróg w naszej gminie.

Radny Mariusz Nowak w sprawie przyśpieszenia budowy drogi przez wieś Dzięczyna - dlaczego dopiero w 2017 roku. Na tej drodze występuje duże niebezpieczeństwo dla dzieci, a droga Krobia – Leszno zalicza się do dróg o dużym nasileniu ruchu.

Radny Krzysztof Matecki w sprawie wykonania barierek na ulicy Piaskowej obok posesji Pani Henryki P dla zwiększenia bezpieczeństwa dzieci.

Radna Grażyna Biernaczyk w sprawie wygospodarowania środków na remont drogi Łęka Wielka - Bielawy,

Radny Stanisław Machowski poinformował, że w imieniu mieszkańców wsi Żytowiecko i przyległych wiosek zwrócił się do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie remontu drogi Chumiętki – Krobia, którą mieszkańcy codzienne dojeżdżają do pracy i szkoły z przyległych wiosek. Ponadto poruszył sprawę odśnieżana tej drogi, która w okresie zimy była nieprzejezdna oraz wycinki krzewów przy drogach powiatowych.

Radny Piotr Jańczak poruszył kwestie przejezdności dróg Rokosowo–Pudliszki i Rokosowo-Karzec.

Radny Marcin Stróżyński poruszył sprawę usunięcia suchych drzew przy drodze Łęka Mała – Czarkowo – Aleksandrowo.

Radny Mariusz Nowak w sprawie wycinki krzewów przy drodze Dzięczyna - Zawada

Radny Dariusz Kieliś stwierdził że gmina Poniec ma specyficzne położenie, leży na końcu powiatu. Na przykład droga i chodnik przez wieś Dzięczyna są bardzo niebezpieczne, występujące wyrwy stają się coraz większe. W Dzięczynie rowerem nie można jeździć chodnikiem, a w Pępowie można, dlaczego tak jest. Przy przebudowie nowej drogi Pomykowo - Poniec nie uwzględniono ścieżek rowerowych.
Wiadomo, że na akcję zima wydano nie mało środków. Ile środków w budżecie gminy zostało jeszcze środków na odśnieżanie i wycinkę przydrożnych drzew.

Radna Małgorzata Danielczak w sprawie odśnieżania skrzyżowania dróg przy kościele Łęka Wielka-Bielawy.

Sołtys wsi Dzięczyna Stanisław Pietrzak w sprawie wycinki suchych drzew w Dzięczynie oraz usunięcia słupa stojącego obok bloku.

Radna Aneta Wrotyńska w sprawie postawienia progu zwalniającego w Poniecu na zakręcie obok szkoły.

Dyrektor PZD w Gostyniu Grzegorz Mayer udzielając wyjaśnień na poruszone sprawy m.in. poinformował, że
• przebudowa drogi Pomykowo –Poniec rozpocznie się 1 czerwca br. Ogólny koszt inwestycji wynosi ok.5.500.000 złotych, podziękował Radzie Miejskiej za dofinansowanie w kwocie 150.000 złotych. Przy realizacji przebudowy drogi będą uciążliwości w postaci objazdów. W kwestii budowy ronda w Poniecu są prowadzone rozmowy i uzgodnienia,
• bezpieczeństwo na drogach w znacznym stopniu zależy od kultury kierowców,
• większość dróg na terenie powiatu to drogi 30 – 40 letnie wymaga gruntownych remontów. Występuje totalny brak środków na remont zniszczonych dróg całorocznych ulic całorocznych, 5 budżetów powiatu nie zaspokoi potrzeb remontowych dróg.
• wniosek w sprawie usytuowania progu zwalniającego przy skrzyżowaniu obok szkoły na ulicy Gostyńskiej był rozpatrywany przez komisji bezpieczeństwa drogowego, która opowiedziała się za ograniczeniem prędkości. Progi zwalniające są zlokalizowane na drogach gminnych i lokalnych.

Sołtys wsi Łęka Wielka Łucja Markowska w jaki sposób dokonuje się wyceny suchych drzew pochodzących z wycinki.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński udzielając wyjaśnień na zapytanie pani sołtys wsi Łęka Wielka poinformował, że grube drzewo pochodzące z wycinki jest przekazywane gminie i jako drewno opałowe rozdzielane przez OPS .

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podziękował serdecznie Komendantom Policji i PSP Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg za przygotowanie i wnikliwe przedstawienie informacji.

Pkt 5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Poniec na lata 2011 -2023.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do Skarbnika Gminy o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski omówił projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Poniec na lata 2011 -2023.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
Radni w dyskusji nie zgłosili uwag do projektu uchwały. Przewodniczący obrad dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 14 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr VI /39/2011 w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Poniec na lata 2011 -2023. Na sali nie było radnej Małgorzaty Danielczak. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2011 rok.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do Skarbnika Gminy o przedstawienie uzasadnienia. do proponowanych zmian w budżecie Gminy Poniec na 2011 rok.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawił proponowane zmiany do planu dochodów i wydatków na 2011 rok.
DOCHODY
Dział 854
Zwiększa się plan dochodów o 22.333 zł. w związku z dotacja celową na zadanie własne z przeznaczeniem na stypendia socjalne dla uczniów
Działy 010 i 926
Zwiększono plan dochodów budżetu o kwoty 1.263.527 zł. i 500.000 zł. w związku z podpisanymi z Samorządem Województwa Wielkopolskiego umowni o przyznaniu pomocy finansowej na budowę kanalizacji w Śmiłowie i boiska wielofunkcyjnego w Żytowiecku
WYDATKI
Dział 400
Proponuje się zmniejszyć plan wydatków na dotacje celowe o 250.000 zł. z przyczyny przeniesienia zakupu koparko ładowarki z Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Dział 750
Proponuje się zwiększyć o 6.000 zł. plan wydatków na koszty postępowanie sądowego w związku z, niezaplanowanymi do tej pory w budżecie, wydatkami na egzekucję komorniczą zasądzonego odszkodowania.
Dział 754
Proponuje się zwiększyć o 15.000 zł. plan wydatków na wypłacenie strażakom ochotnikom ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczych. Przyczyną zwiększenia planu jest wiele dodatkowych godzin akcji ratowniczych (około 1200 godzin) w związku z tegorocznymi podtopieniami terenów gminy.
Dział 801
- na wniosek Dyrektora proponuje się zwiększyć plan wydatków na remonty w Szkole Podstawowej w Poniecu o 5.000 zł. na najniezbędniejsze wydatki w tym zakresie,
- proponuje się zaplanować 150.000 zł. na wydatki roku 2011 dotyczące przyjętego w Wieloletniej Prognozie Finansowej zadania „Odnowa i nadanie nowych funkcji zdekapitalizowanym budynkom poszpitalnym poprzez stworzenie przedszkola samorządowego w Poniecu”,
- na wniosek kierownika GZOS proponuje się dokonać drobnych zmian w planie wydatków Zespołu w ramach przyznanego ogólnego limitu wydatków.
Dział 854
- proponuje się zwiększyć plan wydatków na organizację wypoczynku letniego dzieci w ramach akcji „Zielone Wakacje” o 27.686 zł. Są to niewykorzystane w ubiegłym roku środki uzyskane za wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu, które w całości muszą być wydane na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii na trenie gminy.
- w związku ze zwiększeniem planu wydatków zwiększa się plan wydatków na stypendia dla uczniów o 22.333 zł.
Dział 900
- proponuje się zwiększyć o 64.000 zł. plan wydatków na utrzymanie zieleni miejskiej w związku z projektem przebudowy elementów zieleni miejskiej w okolicach placu targowego.
-proponuje się zwiększyć plan wydatków na dotacje celowe o 250.000 zł. z przyczyny
przeniesienia zakupu koparko ładowarki z GZWiK do ZGKiM i zakupu dla tego zakładu innego sprzętu komunalnego
Z powodu zmian w dochodach i wydatkach budżetu jego zaplanowany deficyt zmniejszy się o kwotę 1495841 zł. i wyniesie 2.775.912 zł. Jego pokrycie mają stanowić zaplanowane pożyczki i kredyty oraz wolne środki z lat ubiegłych.
Kończąc swoją wypowiedź poinformował że wpłynęło pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, dlatego radni dzisiaj otrzymali poprawiony projekt uchwały, naniesione zostały poprawki a paragrafie 2 projektu uchwały i w załączniku nr 4

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
W dyskusji Radna Ewa Kończak poruszyła kwestie rozszerzenia organizacji tzw. „Zielonych Wakacji” w przyszłorocznym planie.
Przewodniczący obrad dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr VI /40/2011 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie na 2011 rok.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 7. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego instytucji kultury za 2010 rok.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do Dyrektora GCK o przedstawienie tematu.

Dyrektor GCK Maciej Malczyk przedstawiając uzasadnienie do projektu uchwały poinformował, że wskazane w treści uchwały przepisy ustawy o rachunkowości nakładają obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki kultury przez organ, który jest jego organizatorem stąd na wniosek Gminnego Centrum Kultury w Poniecu projekt uchwały jest przedstawiany Radzie Miejskiej pod obrady.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
Radni w dyskusji nie zgłosili pytań do projektu uchwały. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił zastępcę przewodniczącego panią Kazimierę Biernaczyk o przedstawienie projektu uchwały.
Zastępca przewodniczącego Kazimiera Biernaczyk przedstawiła projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr VI/41/2011 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania rocznego instytucji kultury za 2010 rok.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XIV/120/2008 Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 15 lutego 2008 roku w sprawie
zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do Skarbnika Gminy o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski przedstawiając uzasadnienie do projektu uchwały poinformował, że w związku z wyborami nowych sołtysów należy zmienić listę inkasentów podatków rolnego, leśnego i od nieruchomości co powoduje, że wywołanie uchwały jest uzasadnione. Przedstawił wykaz osób pobierających podatek rolny, leśny i od nieruchomości od osób fizycznych:
- w załączniku


Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
Radni w dyskusji nie zgłosili pytań do projektu uchwały. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił zastępcę przewodniczącego panią Kazimierę Biernaczyk o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Kazimiera Biernaczyk przedstawiła projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr VI/42/2011 w sprawie zmiany uchwały nr XIV/120/2008 Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 15 lutego 2008 roku w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy
mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do Inspektora Daniela Zborowskiego o przedstawienie projektu uchwały.

Inspektor UM Daniel Zborowski przedstawiając uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej. Do opracowania projektu planu przystąpiono w lutym 2010r. Podstawą podjęcia prac planistycznych była uchwała Nr XXXIV/255/2010 Rady Miejskiej Poniecu z dnia 5 lutego 2010 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej.
Procedura sporządzenia planu, przebiegała następująco:
1. Na podstawie Uchwały Nr XXXIV/255/2010 z dnia 5 lutego 2010r. Rady Miejskiej w Poniecu przystąpiono do sporządzenia przedmiotowego planu.
2. Dnia 18 lutego 2010r. w „Panoramie Leszczyńskiej” Nr 07 (1566) ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 17, pkt 1 ustawy) – 12 marca 2010r. minął termin składania wniosków do projektu planu.
3. Pismem GP 7321-01/10 z dnia 22.02.2010r. zawiadomiono instytucje i organy, właściwe do opiniowania i uzgadniania o przystąpieniu do sporządzenia mpzp – w zawiadomieniu ustalono termin składania wniosków do planu – do dnia 16.03.2010r. Pismem z dnia 13.08.2010r. zawiadomiono PUKE o przystąpieniu do przedmiotowego mpzp, natomiast pismem z dnia 09.11.2010r. zawiadomiono Komendę Główną Straży Granicznej.
4. Zgodnie z art. 53 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko został uzgodniony zakres i stopień szczegółowości prognozy oddziaływania na środowisko z RDOŚ w Poznaniu i PPIS w Gostyniu.
5. Zgodnie z art. 17 ust. 4 i 5, Burmistrz Ponieca sporządza prognozę skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego oraz prognozę oddziaływania na środowisko.
6. Burmistrz Ponieca zaakceptował projekt mpzp. Zgodnie z art. 17 ust. 6 i 7 ustawy projekt mpzp został poddany procedurze opiniowania i uzgadniania – pismami: znak GP 7321-01/10 z dnia 08.12.2010r., 09.12.2010r., 10.12.2010r. Uzgodnienia i opinie, w tym opinia Powiatowej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej spływały do dnia 13.01.2011r.
7. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej nie wymagał uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.
8. Dnia 3 lutego 2010r. w „Panoramie Leszczyńskiej” Nr 5 (1616) ukazało się ogłoszenie o wyłożeniu projektu planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu (art. 17, ust. 10 ustawy).
9. W dniach od 11 lutego do 7 marca 2011r. projekt mpzp był wyłożony do publicznego wglądu. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie mpzp rozwiązaniami odbyła się dnia 2 marca 2011r. – 22 marca 2011r. minął termin składania uwag do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu miejscowego. Z dyskusji sporządzono protokół.
10. W czasie wyłożenia projektu planu miejscowego do publicznego wglądu oraz w ciągu 14 dni po jego wyłożeniu nie złożono uwag.
11. Aktualnie prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej, zarówno w części formalno - prawnej jak i merytorycznej zostały zakończone.
Informacje dotyczące procedury sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej oraz procedury sporządzania prognozy oddziaływania na środowisko zamieszczone zgodnie z ustawami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003r. Nr 80 poz. 717 ze zmianami) oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r. Nr 199 poz.1227 ze zmianami) w formie ogłoszeń i obwieszczeń:
- o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej;
- o wyłożeniu do publicznego wglądu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Rada Miejska w Poniecu uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag, które zostały wniesione do projektu planu.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
Radni w dyskusji nie zgłosili pytań do projektu uchwały. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił zwrócił się do radnych z propozycją odstąpienia czytania projektu uchwały ze względu na kilku stronnicowy tekst.

W głosowaniu jednomyślnie wszyscy radni opowiedzieli się za odstąpieniem czytania projektu uchwały.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jednomyślnie podjęła uchwałę nr VI/43/2011 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w obrębie miasta Ponieca, rejon ulic Rydzyńskiej i Dębowej.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.


Pkt 10. Podjęcie uchwały w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego w Poniecu
oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do pani Kierownik OPS o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały.

Kierownik OPS Maria Śmigielska przedstawiając uzasadnienie do projektu uchwały poinformowała, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nałożono na gminy obowiązek tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, których głównym zadaniem będzie integrowanie i koordynowanie wszelkich służb, jednostek organizacyjnych, itp. oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ustawodawca delegował upoważnienie dla rady gminy określenia, w formie uchwały, trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
Celem funkcjonowania Zespołu będzie zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ochrony ofiar przemocy w rodzinie oraz inicjowanie i wspieranie działań profilaktyczno-edukacyjnych. Zespół realizował będzie zadania określone w ustawach w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie, a także w programach celowych pomocy społecznej.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
Radni w dyskusji nie zgłosili pytań do projektu uchwały. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił zastępcę przewodniczącego pana Dariusza Kielisia o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła Uchwałę nr VI/44/2011 w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego w Poniecu oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 11. Podjęcie uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania prawa własności nieruchomości położonych w obrębie miasta Poniec
działek oznaczonych geodezyjnie jako działki ewidencyjne nr 1190/1, 632/3, 1103 na rzecz Powiatu Gostyńskiego.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do pana Krystiana Juśkiewicza o przedstawienie uzasadnienia. do projektu uchwały.

Inspektor UM Krystian Juśkiewicz przedstawiając uzasadnienie do projektu do uchwały poinformował, że Zarząd Powiatu Gostyńskiego zwrócił się z wnioskiem do Gminy Poniec o dokonanie darowizny na cel publiczny nieruchomości opisanych w § 1 niniejszej uchwały na rzecz Powiatu Gostyńskiego. Na przedmiotowych działkach zrealizowana zostanie inwestycja pn. przebudowa drogi powiatowej nr 4803P m. Poniec ul. Rydzyńska – granica powiatu. Przekazane działki pozwolą na właściwą realizację inwestycji oraz prawidłowe zarządzenie całością przez jednego właściciela. Zgodnie z art. 6 pkt. 1 i art. 13 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami nieruchomość może być przedmiotem darowizny dokonywanej między jednostkami terytorialnymi na cele publiczne m.in. przebudowa drogi.
Mając powyższe na uwadze podjęcie uchwały jest uzasadnione.
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
Radni w dyskusji nie zgłosili pytań do projektu uchwały. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił zastępcę przewodniczącego panią Kazimierę Biernaczyk o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Kazimiera Biernaczyk przedstawiła projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła Uchwałę nr V/45/2011 w sprawie nieodpłatnego przekazania prawa własności nieruchomości położonych w obrębie miasta Poniec działek oznaczonych geodezyjnie jako działki ewidencyjne
nr 1190/1, 632/3, 1103 na rzecz Powiatu Gostyńskiego
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 12. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do pani Katarzyny Wróblewskiej o przedstawienie uzasadnienia. do projektu uchwały.

Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska przedstawiając uzasadnienie projektu do uchwały poinformowała, że zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 7 września1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) szkoła publiczna, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także odpowiednio o tym samym lub zbliżonym profilu kształcenia ogólnozawodowego albo kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Uchwałą Nr IV/23/2011 Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 28 stycznia 2011 r. w sprawie : zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej powzięto zamiar likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej. Ponadto organ prowadzący szkołę dokonał wszelkich formalności związanych z likwidacją szkoły: powiadomił skutecznie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Uzyskano pozytywne opinie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu i Związku Nauczycielstwa Polskiego oddział w Poniecu w zakresie zamiaru likwidacji w/w jednostki.
W ciągu ostatnich lat systematycznie zmniejsza się liczba dzieci Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej , w roku szkolnym 2010/2011 uczy się w szkole podstawowej w dwóch klasach 24 dzieci (I i II) , w dwóch oddziałach zerowych uczy się 28 dzieci.
Likwidacja szkoły w Łęce Wielkiej pozwoli na racjonalne wykorzystanie potencjału Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku, która to podlega organizacyjnie pod w/w jednostkę oświatową . Aby uzyskać odpowiednio wysokie wyniki w pracy dydaktycznej będącej odzwierciedleniem wysokiego poziomu nauczania dzieci i młodzieży, Gmina jest zobowiązana do zapewnienia dobrych warunków pracy.
Likwidacja szkoły jest związana z powstaniem nowej placówki oświatowej w postaci Przedszkola Samorządowego w Łęce Wielkiej. Jest to zgodne z oczekiwaniami społecznymi.
W związku z powyższym podjęcie uchwały jest zasadne.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.

Radna Małgorzata Danielczak zwróciła się z pytaniem czy poprawka do uzasadnienia zgłoszona na wspólnym posiedzeniu komisji została uwzględniona.

Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska poinformowała, że poprawka odnośnie pominięcia III klasy została naniesiona w uzasadnieniu do projektu uchwały. Radni przed sesją otrzymali kserokopie uzasadnienia.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił zastępcę przewodniczącego pana Dariusza Kielisia o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.
Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła Uchwałę nr VI/46/2011 w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej Filialnej w Łęce Wielkiej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 13. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr V/36/2011 Rady Miejskiej z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne zawarcie przez Burmistrza Ponieca umowy użyczenia ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a
Paulo Prowincja Chełmińsko – Poznańska.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z prośbą do Burmistrza Ponieca o przedstawienie uzasadnienia. do projektu uchwały.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński poinformował, że otrzymał informację od Wojewody Wielkopolskiego Wydziału Nadzoru i Kontroli wyjaśniającą, że zgodnie z obowiązującą ustawą o gospodarce nieruchomościami nie było obowiązku podejmowania takiej uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy użyczenia ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincja Chełmińsko – Poznańska. Umowa użyczenia będzie zawarta na okres 30 lat dlatego została podjęta wspólna decyzja z udziałem Rady Miejskiej. Obowiązujące przepisy nie wymagają zgody Rady Miejskiej na zawarcie umowy użyczenia.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji nad projektem uchwały.
Radni w dyskusji nie zgłosili pytań do projektu uchwały. Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił zastępcę przewodniczącego o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca przewodniczącego Rady Kazimiera Biernaczyk przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 15 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr VI/47/2011 w sprawie uchylenia uchwały nr V/36/2011 Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne zawarcie przez Burmistrza Ponieca umowy użyczenia ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego A. Paulo Prowincja Chełmińsko – Poznańska.
Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt. 14. Przyjęcie protokołu z V Sesji Rady Miejskiej.

Przew. RM Jerzy Kusz poinformował, że do biura Rady nie wpłynęły uwagi do protokołu z V Sesji Rady Miejskiej.
Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jednomyślnie przyjęła protokół z
V Sesji Rady Miejskiej.

Pkt 15. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poinformował, że zainteresowani radni otrzymali pisemna odpowiedź na zgłoszone na poprzedniej sesji interpelacje i zapytania

Pkt 16. Wolne wnioski i zapytania.

Radna Małgorzata Danielczak zwróciła się z pytaniem kiedy zostanie uruchomione przedszkole w Łęce Wielkiej

Sołtys wsi Janiszewo Piotr Joachimiak poruszył sprawę zbierania śmieci przez uczniów przy drogach powiatowych, wykorzystywania dzieci do prac porządkowych będących w gestii powiatu.

Radna Grażyna Biernaczyk poruszyła kwestię odnawiania umów co roku oraz selektywnej zbiórki śmieci, zwiększenia częstotliwości odbioru na przykład co miesiąc w związku z likwidacją pojemników na plastiki. Obecnie co 2 miesiące odbywa się selektywna zbiórka śmieci.

Radny Dariusz Kieliś nawiązując do uregulowania kwestii odbioru śmieci w naszej gminie przedstawił procentowy wykaz zawartych umów w poszczególnych miejscowościach.
Wykaz stanowi załącznik do protokołu.

Radna Małgorzata Danielczak poinformowała, że nie wszystkie jeszcze nazwiska zostały uwzględnione w wykazie umów. Sporządzony wykaz wymaga weryfikacji.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński udzielając wyjaśnień na zgłoszone zapytania poinformował, że
• planuje otwarcie przedszkola na dzień 1 września 2011 roku, ale obecnie o 2 tygodnie są opóźnione prace z przy opracowaniu dokumentacji z uwagi chorobę projektanta. W czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac związanych z adaptacją budynku szkoły w Łęce Wielkiej na przedszkole.

• organizowane są ogólnokrajowe akcje zbierania śmieci, w których uczestniczą uczniowie szkół. Ważne jest przyzwyczajanie młodzieży szkolnej do obowiązku sprzątania, a przy jakich drogach ( krajowych, powiatowych, gminnych czy lokalnych) to mało istotne. Bardzo dobrze, że młodzież szkolna uczestniczy w organizowanych akcjach porządkowych., w ten sposób młode pokolenie uczy się porządku.

• od 5-ciu lat wchodzi w życie tzw. ustawa „śmieciowa”, trudno przewidzieć kiedy wejdzie w życie. Jeśli będzie taka potrzeba to zostanie zmodyfikowana uchwała Rady Miejskiej dotycząca utrzymania czystości w naszej gminie. Selektywna zbiórka śmieci może być organizowana 2 razy w miesiącu.

• policja będzie przeprowadzać kontrole zawartych umów na odbiór śmieci w naszej gminie.

Pkt 17. Zakończenie.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podziękował radnym i gościom za uczestnictwo w VI Sesji Rady Miejskiej i o godz. 1630 dokonał zamknięcia obrad Sesji.


    Protokółowała                                                                      Przewodniczący Rady
/-/ Radomiła Repak                                                                       /-/ Jerzy Kusz


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził: Piotr Kaźmierczak
Opublikowany dnia: 2011-08-05
Wprowadzony do BIP dnia: 2011-08-05
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie