Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr VII/2011 z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej 27 maja 2011 roku w godz. 13oo – 1630 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu

Protokół nr VII/2011 z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej 27 maja 2011 roku w godz. 13oo – 1630 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu

Numer dokumentu: VII
Rok (4 cyfry): 2011

Protokół nr VII/2011

z  Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej 27 maja  2011 roku w godz. 13oo – 1630 w sali Gminnego Centrum Kultury w Poniecu.
___________________________________________________________________________

Przewodniczący Rady Miejskiej  Jerzy Kusz  o godzinie  1300 dokonał otwarcia VII Sesji Rady Miejskiej w Poniecu i  powitał radnych, a w ich  imieniu :

§  Burmistrza Ponieca   i pracowników Urzędu Miejskiego 

§  Byłego Burmistrza Ponieca              

§  Radnego  Powiatu Gostyńskiego  

§  Honorowego Obywatela Gminy Poniec

§  Kierowników jednostek i zakładów budżetowych

§  Sołtysów

 Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do protokołu.

Przew. Rady Miejskiej Jerzy Kusz   stwierdził, że zgodnie z listą obecności  w sesji uczestniczy 15 radnych,  co stanowi  kworum  pozwalające na  podejmowanie prawomocnych   decyzji.

Następnie przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad  sesji  wraz z zaproszeniami  na VII Sesję,  zwrócił się z pytaniem do radnych o uwagi do porządku obrad  VII Sesji Rady Miejskiej.

Burmistrz Ponieca  Jacek  Widyński korzystając z uprawnień art.20 ust.5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku zaproponował  umieszczenie w porządku obrad VII Sesji Rady Miejskiej w Poniecu następującego punktu  - podjęcie uchwały w sprawie  dokonania zmian budżetu i w budżecie gminy na 2011 rok.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz zaproponował wycofanie punktu sprawy   organizacyjne i wprowadzenie punktu   podjęcie uchwały w sprawie  dokonania zmian budżetu  i w budżecie na 2011 rok.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz  przeprowadził głosowanie, w którym:

·         „za” wycofaniem punktu sprawy organizacyjne  głosowało 15 radnych ,

·         „za” wprowadzeniem punktu  - podjęcie uchwały w sprawie  dokonanie zmian budżetu i w budżecie gminy na 2011 rok głosowało 15 radnych

Rada Miejska w głosowaniu jednomyślnie przyjęła porządek  obrad  VII  Sesji Rady Miejskiej, który   po wprowadzeniu zmian przedstawia  się następująco :

  1. Otwarcie,
  2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji,
  3. Interpelacje i zapytania radnych,
  4. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu gminy Poniec za rok 2010.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Ponieca z wykonania budżetu gminy za 2010 r.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zakresu i formy  informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Poniec, informacji o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Poniec i informacji o przebiegi wykonania planu finansowego samorządowej instytucji kultury za pierwsze półrocze danego roku,
  7. Podjęcie uchwały w sprawie  utworzenia Przedszkola Samorządowego w Łęce Wielkiej,  nadania aktu założycielskiego i statutu,
  8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 120 obręb Czarkowo stanowiącej własność Gminy Poniec na nieruchomość oznaczoną geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 118 obręb Czarkowo stanowiącą własność prywatną,
  9. Podjęcie uchwały w sprawie  dokonania zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011 rok.
  10. Przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Miejskiej,
  11. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach,
  12. Wolne wnioski i zapytania,
  13. Zakończenie.

Przystąpiono  do omawiania poszczególnych punktów porządku obrad.                                                                                                                                  

Pkt 1.Otwarcie.

            Jak wyżej .                   

Pkt 2. Sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na poprzedniej  

Sesji RM oraz informacja  Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego

Rady w okresie  międzysesyjnym.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński przedstawił sprawozdanie z działalności w  okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał podjętych na  VII Sesji Rady Miejskiej.

Informacje zostały przyjęte bez uwag.  Stanowią załączniki do protokołu.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz przedstawił informację o działaniach w okresie międzysesyjnym.

Pkt 3. Interpelacje i zapytania radnych.

             Nie zgłoszono.

Pkt 4. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia

sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu

gminy Poniec za rok 2010.

            Przewodniczący  RM  Jerzy Kusz   stwierdził, że  nowa  ustawa o finansach publicznych zmieniła  procedurę udzielania absolutorium. Zmiana  polega  między innymi na   -wydłużeniu  okresu, w którym Rada musi podjąć uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium,

- uchwała  o udzielenie absolutorium musi być poprzedzona uchwałą zatwierdzającą sprawozdanie finansowe gminy oraz sprawozdanie z wykonania budżetu gminy.

Debata  będzie   przedstawiać  się następująco :

1/   przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu gminy,  sprawozdania finansowego oraz informacji o stanie mienia komunalnego za 2010 rok,
2/   opinia składu orzekającego RIO o przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu  gminy,
3/   opinia Komisji Rewizyjnej dot. wykonania budżetu za 2010 rok wraz z wypracowanym wnioskiem do Rady w sprawie absolutorium z tego tytułu,
4/   opinie stałych komisji Rady Miejskiej,
5/   opinia składu orzekającego RIO o wniosku komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Ponieca z tego tytułu,
6/   odpowiedź organu wykonawczego na postawione uwagi i zapytania
7/   dyskusja nad przedłożonym sprawozdaniem z wykonania budżetu
8/   głosowanie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Ponieca z tytułu wykonania budżetu Gminy Poniec za 2010 rok.

Burmistrz Ponieca  Jacek Widyński przedstawił  sprawozdanie  z  wykonania budżetu gminy, sprawozdanie finansowe za 2010 rok oraz zapoznał ze stanem mienia komunalnego gminy na dzień  31 grudnia 2010 roku.

Wystąpienie  Burmistrza  Jacka Widyńskiego  dot. sprawozdania z  wykonania budżetu gminy za 2010 rok, sprawozdania finansowego i informacją o stanie mienia komunalnego  stanowi załącznik  do protokołu.

Sekretarz Gminy  Marcin Pazdaj  przedstawił  Uchwałę  Nr SO-0954/27/12/Ln/2011 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w  Poznaniu  z dnia  19 kwietnia   2011  roku w sprawie wyrażenia opinii o  sprawozdaniu  z wykonania budżetu gminy  za 2010 rok, która  stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Komisji  Andrzej Zieliński poinformował, że zgodnie z art..270 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych, w której między innymi stwierdza się, że  sprawozdanie finansowe  Burmistrz przekazuje Radzie Miejskiej, które  rozpatruje  Komisja Rewizyjna. Oprócz sprawozdania  z wykonania budżetu wraz z opinią  Regionalnej Izby Obrachunkowej o tym sprawozdaniu oraz informacją o stanie mienia gminy, Komisja Rewizyjna  na swym posiedzeniu w dniu 7 kwietnia br. rozpatrzyła również sprawozdanie finansowe Gminy Poniec. Komisja w czasie swoich prac nie dopatrzyła się uchybień i wnioskuje  o zatwierdzenie rozpatrzonych sprawozdań .

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz  dokonał  otwarcia dyskusji nad  sprawozdaniem z wykonaniem budżetu gminy za 2010 rok.

Radny Dariusz Kieliś  stwierdził, że budżet Gminy Poniec  w 2010 roku był  nie łatwy  do realizacji. Następnie  w swej wypowiedzi zwrócił uwagę na :

 

 

1/   realizacji planu wydatków  w 96,83 %,
2/   przyczyny nie zrealizowania wszystkich zadań inwestycyjnych – niesprzyjające warunki     atmosferyczne ,
3/  wysokość zobowiązań gminy wobec MZO Spółka z  o.o w Trzebani,
4/  rekultywacji składowiska  odpadów w naszej gminie,
5/  doprowadzenie gazu do  Zespołu Szkół w Żytowiecku, co spowodowało oszczędności z racji  niższych kosztów ogrzewania budynków   szkolnych.
6/ większego przeznaczenia środków w budżecie  przyszłego  roku na  rozwój infrastruktury gminy Poniec.

Przewodniczący Komisji  Andrzej Zieliński   w  odniesieniu  do sprawozdania z wykonania budżetu gminy  za ubiegły rok stwierdził,  że  dochody zostały wykonane  w  kwocie 21.037.000 złotych,  dotacje subwencje  i inne dofinansowania to kwota 11.840.000 złotych co stanowi 54 % czyli to ponad połowa naszego budżetu. – to się zwiększa wraz z rozszerzeniem zadań jakie wykonuje gmina. Pozostałe  dochody to 10.097.000  złotych czyli  46%, w   tym dofinansowanie z UE  w  roku ubiegłym wynosiło prawie 1 mln złotych. Dochody od osób  prawnych, fizycznych i innych nie posiadających osobowości prawnej wykonano w kwocie 9.132.000 złotych na plan  6.623.000 złotych tj. 137 %. Pomijając niezakładane  wykonanie dochodów  z tytułu spadków  i darowizn  od osób fizycznych ( kwota 2.486.000 złotych – zwrócił uwagę na dochody  - wpływy z podatku od osób  prawnych i dziale 756 wykonano   w  103 % , podatku od nieruchomości, rolnego od osób fizycznych wykonano   w 101 %. Rada Miejska uchwalając wysokość podatków za rok ubiegły nie zastosowała  górnych stawek podatkowych , jak łatwo wyliczyć daje to 704.000 złotych mniej wpływów do budżetu gminy, jednakże właściwa windykacja  ustalonych  podatków  przyczyniła się do prawidłowego ich poboru.

Rada Miejska   ośmiokrotnie, a  Pan Burmistrz  jedenaście razy   dokonywali zmian budżetu i w  budżecie, zmiany  te były konieczne  i prawidłowe. Zagadnienie to zbadała komisja na swych posiedzeniach.  Wykonanie planu wydatków wynosi 96,83 % czyli prawie  97%, taki procent wykonania nie może nie zadawalać organu wykonawczego jak i stanowiącego. Na pewno rodzi się pytanie czy to co  zostało zrobione w  ubiegłym roku, może  zadawala społeczeństwo. Po części tak, bo zadań do wykonania  jest bardzo dużo, zna je organ wykonawczy Burmistrz i jego pracownicy, znają je również radni. Można wykonać tyle na ile starczy środków finansowych, ważne by  te środki  były  prawidłowo po gospodarsku wykorzystane. Jak wszystkim wiadomo subwencja oświatowa  w całości przeznaczona  na szkolnictwo starcza na potrzeby bieżące i tutaj  pomoc gminy jest niezbędna.  Cieszy fakt doprowadzenia sieci gazowej do  Zespołu Szkół w Żytowiecku, co w znacznym stopniu przyczyni się do  znaczących oszczędności. W  zadaniach zleconych  niektóre  wydatki pokrywane są w 100 % z otrzymanych środków,    jednak i takie, które  próbuje się przekazać  gminie  bez zapewnienia  odpowiednich środków finansowych, co nie jest tylko problemem gminy Poniec. Zdaniem przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wykonanie budżetu za 2010 rok było prawidłowe.

 

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podsumowując dyskusję stwierdził, że nigdy nie jest tak dobrze, żeby mogło być lepiej. Pozytywnym przejawem jest fakt zgodności pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej z   pozytywną  opinią o sprawozdaniu Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zwrócił się z prośbą do zastępcy przewodniczącego  o  przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przew. Rady Miejskiej Dariusz Kieliś  odczytał projekt uchwały w sprawie  rozpatrzenia i zatwierdzenia  sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu   gminy Poniec za rok 2010.

Rada Miejska  w obecności 15 radnych w głosowaniu  jednomyślnie podjęła

uchwałę nr VII/48/2011

w sprawie  rozpatrzenia i zatwierdzenia  sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu   gminy Poniec za rok 2010.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 5. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi

Ponieca z wykonania budżetu gminy za 2010 r.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poinformował, że dnia 6 maja br. do biura Rady wpłynął wniosek  Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Ponieca z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok, który  przekazał do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w celu wydania opinii.  Przewodniczący  poprosił o  przedstawienie  wniosku przewodniczącego Komisji  Rewizyjnej.

Przewodniczący Komisji  Rewizyjnej Andrzej Zieliński przedstawił    wniosek   Komisji Rewizyjnej  o udzielenie absolutorium z tytułu   wykonania budżetu Gminy Poniec  za  2010 i udzielenie  za tego tytułu   absolutorium  Burmistrzowi Ponieca wraz z uzasadnieniem.

Wniosek stanowi  załącznik do protokołu.

Zastępca  Przewodniczącego Rady Miejskiej Dariusz Kieliś odczytał  treść Uchwały

Nr S0-0955/10/12/LN/2011 z dnia  16 maja  2011 roku Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie wyrażenia opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej  Rady Miejskiej w Poniecu w sprawie absolutorium dla  Burmistrza Ponieca z tytułu wykonania budżetu gminy za 2010 rok. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Przew. Komisji  Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki  Komunalnej, Mieszkaniowej, Budżetu i Rolnictwa  Grażyna  Biernaczyk  stwierdziła że  Komisja Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Budżetu i Rolnictwa na swym posiedzeniu w dniu 18 kwietnia   2011 roku  zapoznała się ze sprawozdaniem z wykonania  planu dochodów i wydatków na 2010 rok. Po przeanalizowaniu, przedyskutowaniu i wysłuchaniu wyjaśnień komisja  pozytywnie zaopiniowała  sprawozdanie  z wkonania budżetu Gminy Poniec na 2010 rok i udzielenie z tego tytułu  absolutorium Burmistrzowi Ponieca. W przeprowadzonym  głosowaniu  „za” pozytywną opinią  było 5 członków.

Przew. Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia Spraw Socjalnych i Obywatelskich  Piotr Jańczak   stwierdził, że Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Zdrowia, Spraw Socjalnych i Obywatelskich na swym posiedzeniu w dniu  27 kwietnia 2011 roku  zapoznała się z  rocznym sprawozdaniem  z wykonania budżetu za 2010 roku. Po przedyskutowaniu i wysłuchaniu wyjaśnień komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z  wykonania  budżetu za  ubiegły rok i udzielenie z tego tytułu  absolutorium  Burmistrzowi Ponieca. W przeprowadzonym  głosowaniu  „za” pozytywną opinią  dot.  sprawozdania z wykonania  budżetu za 2010 rok było 5 członków komisji.

Radny Dariusz Kieliś   podziękował Komisji Rewizyjnej  za solidną pracę  jej członków. Absolutorium za 2010 roku jest specyficzne ponieważ budżet Gminy Poniec w 2010 roku realizował były burmistrz Kazimierz Dużałka, a obecny Burmistrz Jacek Widyński  kontynuuje nakreślone zadania.

Przewodniczący Komisji  Andrzej Zieliński   w swej wypowiedzi  wyraził podziękowanie za słowa uznania  pod adresem pracy komisji Rewizyjnej.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podsumowując dyskusję stwierdził, że Komisja Rewizyjna  włożyła dużo pracy i  poważnie potraktowała sprawę  przygotowania wniosku o udzielenie absolutorium Burmistrzowi  Ponieca z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok.

Zwrócił się z prośbą do zastępcy przewodniczącego o  przedstawienie projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.

Zastępca Przew. Rady Miejskiej Dariusz Kieliś  odczytał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Ponieca z wykonania budżetu gminy za 2010 rok.

Rada Miejska  w obecności 15 radnych w głosowaniu  jednomyślnie podjęła uchwałę nr VII/48/2011 w sprawie  udzielenia absolutorium Burmistrzowi Ponieca z wykonania budżetu gminy za 2010 rok.  Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący  Rady Miejskiej Jerzy Kusz  w imieniu Rady Miejskiej  przekazał   podziękowania  Panom Burmistrzom  za wkład pracy przy realizacji budżetu Gminy Poniec w 2010 roku wręczając wiązanki kwiatów.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński  wyraził  słowa  podziękowania  radnym za jednomyślność przy  głosowaniu w temacie absolutorium. Byłemu Burmistrzowi Kazimierzowi Dużałce za  wypracowanie szkoły zaangażowania  w realizacji  budżetu Gminy Poniec, która będzie procentować w latach następnych.  W swoim imieniu serdecznie wszystkim podziękował  za wkład pracy w realizację  zadań w 2010 roku.

Pkt   6. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zakresu i formy  informacji o przebiegu

             wykonania budżetu Gminy Poniec, informacji o kształtowaniu się Wieloletniej

             Prognozy Finansowej Gminy Poniec i informacji o przebiegi wykonania planu

             finansowego samorządowej instytucji kultury za pierwsze półrocze danego roku.

Przewodniczący Rady Miejskiej  Jerzy  Kusz  zwrócił się z prośbą do Skarbnika Gminy o przedstawienie uzasadnienia  do projektu uchwały.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski  przedstawiając uzasadnienie poinformował, że   art. 266  ust.2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. nr 157 poz. 1240 ze zmianami) nakłada na organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego obowiązek określenia zakresu i formy informacji o których mowa w ust. 1 ww. artykułu . W związku z czym wywołanie powyższej uchwały jest zasadne. Został opracowany projekt uchwały w sprawie określenia zakresu i formy  informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Poniec, informacji o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Poniec i informacji o przebiegi wykonania planu finansowego samorządowej instytucji kultury za pierwsze półrocze danego roku.

Przewodniczący Jerzy Kusz  dokonał otwarcia dyskusji nad  projektem uchwały, do którego radni nie zgłosili uwag  i wątpliwości.  Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił  swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przew. Rady Miejskiej Dariusz Kieliś odczytał projekt uchwały w  przedmiotowej sprawie .

Rada Miejska  w obecności 15 radnych w głosowaniu  jednomyślnie podjęła uchwałę nr VII/50/2011w sprawie  określenia zakresu i formy  informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Poniec, informacji o kształtowaniu się Wieloletniej  Prognozy Finansowej Gminy Poniec i informacji o przebiegi wykonania planu   finansowego samorządowej instytucji kultury za pierwsze półrocze danego roku. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt  7. Podjęcie uchwały w sprawie  utworzenia Przedszkola Samorządowego w Łęce Wielkiej,  nadania aktu założycielskiego i statutu.

Przewodniczący Rady Jerzy  Kusz  zwrócił się z prośbą do Kierownika Gminnego Zespołu Obsługi  Szkół Pani Katarzyny Wróblewskiej o przedstawienie uzasadnienia do projektu uchwały.

Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska  przedstawiając uzasadnienie poinformowała, że  dzieciom z  obwodu Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku  umożliwia  się dostęp do edukacji przedszkolnej  w wieku 2,5 – 6 lat poprzez utworzenie Przedszkola Samorządowego w Łęce Wielkiej, które uzupełni sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Poniec. Utworzenie Przedszkola przyczyni się również do pobudzenia aktywności zawodowej mieszkańców i jest zgodne z oczekiwaniami społecznymi.   W celu zapewnienia wysokiej jakości świadczonych usług oraz odciążenia budżetu Gminy Poniec organ prowadzący złożył wniosek by pozyskać środki zewnętrze z przeznaczeniem na prowadzenie przedszkola samorządowego  w zakresie edukacji przedszkolnej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zgodnie z prawem pierwszy statut i akt założycielski nadaje Rada Gminy.

Przewodniczący Jerzy Kusz  dokonał otwarcia dyskusji nad  projektem uchwały, do którego radni nie zgłosili uwag.  Dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił  swego zastępcę o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przew. Rady Miejskiej  Kazimiera Biernaczyk  odczytała projekt uchwały w  przedmiotowej sprawie .

Rada Miejska  w obecności 15 radnych w głosowaniu  jednomyślnie podjęła uchwałę nr VII/51/2011 w sprawie   utworzenia Przedszkola Samorządowego w Łęce  Wielkiej,  nadania aktu założycielskiego i statutu. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt  8.Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 120 obręb Czarkowo stanowiącej własność Gminy Poniec na nieruchomość oznaczoną geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 118 obręb Czarkowo stanowiącą własność prywatną.

Przewodniczący Rady Jerzy  Kusz  zwrócił się z prośbą do Inspektora Krystiana Juśkiewicza  o przedstawienie uzasadnienia  do projektu uchwały.

Inspektor UM Krystian Juśkiewicz przedstawiając  uzasadnienie do projektu uchwały  poinformował, że zgodnie z art. 13 ust. 1, art. 15 ust. 1 i art. 37 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość stanowiąca  własność jednostki terytorialnej może być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i prawnych. Działka nr 118 stanowiąca własność prywatną w ewidencji gruntów oznaczona jest jako droga i pełni funkcję drogi dojazdowej. Natomiast działka nr 120 stanowiąca własność Gminy Poniec znajduję się pomiędzy działkami osoby prywatnej, która oznaczona jest na mapie ewidencyjnej jako nieistniejąca od dziesiątek lat droga gminna, działka ta przebiega przez środek nieruchomości prywatnej i jest częściowo zabudowana budynkiem mieszkalnym i chlewnią. Właściciel prywatny zwrócił się z wnioskiem o uregulowanie stanu prawnego  powyższej nieruchomości. W wyniku zamiany nieruchomości gruntowych Gmina Poniec ureguluje prawo własności do drogi asfaltowej, która pełni funkcję dojazdową do wielu posesji w miejscowości Czarkowo. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, w przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuję się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy zamienianych nieruchomości, a więc zamiana nieruchomości nie odbywa się ze szkodą dla Gminy Poniec. Mając powyższe na uwadze podjęcie uchwały jest uzasadnione.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz  dokonał otwarcia  dyskusji  nad projektem uchwały, do którego radni nie zgłosili  uwag.  Dokonał zamknięcia dyskusji i zwrócił się z prośbą do zastępcy przewodniczącego  o  przedstawienie  stosownego projektu uchwały.

Zastępca Przew. Rady  Kazimiera Biernaczyk  odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 120 obręb Czarkowo stanowiącej własność Gminy Poniec na nieruchomość oznaczoną geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 118 obręb Czarkowo stanowiącą własność prywatną.

Rada Miejska  w obecności 15 radnych w głosowaniu  jednomyślnie podjęła uchwałę nr VII/52/2011 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 120 obręb Czarkowo stanowiącej własność Gminy Poniec na nieruchomość oznaczoną geodezyjnie jako działka ewidencyjna nr 118 obręb Czarkowo stanowiącą własność prywatną.  Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt  9.  Podjęcie uchwały w sprawie  dokonania zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011 rok    

Przewodniczący Rady Jerzy  Kusz  zwrócił się z prośbą do Skarbnika Gminy o przedstawienie uzasadnienia do proponowanych zmian w budżecie Gminy Poniec na 2011 rok.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski  przedstawił  proponowane  zmiany do planu dochodów i wydatków na 2011 rok.    

DOCHODY

Dział 010

Zwiększa się plan dochodów o 336.224 zł. na podstawie informacji Wojewody Wielkopolskiego o planie dotacji na zwrot rolnikom podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa.

Dział 852

Zwiększa się plan dochodów:

- o 166 zł. na podstawie zawiadomienia o zwiększeniu planu dotacji celowych przez Wojewodę Wielkopolskiego z przeznaczeniem na ubezpieczenie zdrowotne podopiecznych OPS,

-  6.980 zł. na podstawie zawiadomienia o zwiększeniu planu dotacji celowych przez Ministra Finansów z przeznaczeniem na realizację programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”

WYDATKI

Dział 010

- w związku z przeprowadzonym przetargiem proponuje się zwiększyć wydatki na zadanie „Budowa kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w Bączylesie” o 60.000 zł.

- w związku ze wzrostem od stycznia 2011 r. stawki VAT proponuje się zwiększyć o 8.500 zł. plan wydatków na realizację drugiej części  zadania „ Budowa kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w Śmiłowie”.

- w związku ze zwiększeniem planu dotacji na  zwrot rolnikom podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zwiększa się plan wydatków o kwotę 336.224zł. z przeznaczeniem na realizację celu dotacji.

Dział 600

- proponuje się odstąpić od realizacji zadania „ Przebudowa odcinka chodnika w Sarbinowie” o planowanej wartości 50.000 zł. a za tę kwotę wprowadzić do planu  nowe zadanie „Przebudowa drogi gminnej w Sarbinowie”

 - po przeprowadzeniu przetargu na realizacje zadania „ Przebudowa drogi gminnej w Dzięczynce”,  proponuje się zwiększyć plan wydatków na to zadanie o kwotę 2.200 zł.

- w związku z rozszerzeniem zakresu robót, po przeprowadzeniu przetargu na realizacje zadania „przebudowa drogi gminnej w Żytowiecku” proponuje się zwiększyć plan wydatków na to zadanie o 65.000 zł.

W celu uzyskania części środków na realizację tego zadania proponuje się zmniejszyć plan wydatków na remont dróg gminnych o 30.000 zł. pierwotnie przeznaczonych na naprawę przepustu i nawierzchni drogi w Żytowiecku.

Dział 754

Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu zwróciła się z prośbą, aby środki zaplanowane w budżecie w kwocie 7.000 zł., przeznaczone na oznakowanie i wyposażenie radiowozu, przeznaczyć na współfinansowanie zakupu nowego radiowozu dla KPP Gostyń. W związku z powyższym proponuje się zmianę przeznaczenia ww. kwoty z zakupu usług pozostałych na współfinansowanie zakupu tego pojazdu.

Działy 851 i 854

W związku z planem dofinansowania wypoczynku letniego dzieci z rodzin dysfunkcyjnych proponuje się zmniejszyć plan wydatków na zwalczanie narkomanii o 1700 zł. i przenieść tę kwotę  na zakup usług pozostałych w rozdziale 85412 „ Kolonie i obozy oraz inne formy wypoczynku dzieci ….” z przeznaczeniem na współfinansowanie pobytu 10 dzieci z Gminy Poniec na półkolonii profilaktycznej.

Dział 852

- w  związku ze zwiększeniem planu dochodów zwiększa się plan wydatków na składki na ubezpieczenie zdrowotne podopiecznych OPS o 166 zł.

- w związku ze zwiększeniem planu dochodów o 6.980 zł zwiększa się udział Państwa w wydatkach na dożywianie dzieci natomiast uwolnioną w ten sposób kwotę 6980 zł udziału Gminy w zadaniu proponuje się przeznaczyć na usługi opiekuńcze w OPS w związku ze wzrostem liczby podopiecznych.

Dział 921

Proponuje się zwiększyć o 4.182 zł. dotację na utrzymanie Biblioteki z przeznaczeniem na naprawę schodów zewnętrznych.

Dział 926

Po przeprowadzonym przetargu na realizację zadania „Budowa boiska wielofunkcyjnego w Żytowiecku” proponuje się zwiększyć plan wydatków na to zadnia o 35.000 zł.

 

Z powodu zmian w dochodach i wydatkach budżetu jego deficyt wzrośnie o kwotę 144.882 zł  i w wyniesie 2.920.794 zł. Jego pokrycie  mają stanowić zaplanowane pożyczki i kredyty oraz wolne środki z lat ubiegłych.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji w temacie proponowanych zmian w budżecie gminy na 2011 rok

W dyskusji  radna Grażyna Biernaczyk   zwróciła się z zapytaniem jaka jest suma zaciągniętych pożyczek w budżecie Gminy Poniec.

Skarbnik Gminy Andrzej Przybylski   udzielając wyjaśnień na zapytanie  radnej Pani Grażyny Biernaczyk wyjaśnił, że  wyjaśnienie jest w załącznik nr 6 do projektu uchwały.

Gmina realizuje dwa zadania ze środków kredytowych tj. kanalizację sanitarną w Śmilowie i budowę boiska sportowego w Żytowiecku. W planie finansowym do wykorzystania  są tzw. wolne środki w kwocie 2.500.000 złotych w dziele 950 oraz przychody z  zaciągniętych pożyczek i kredytów na rynku krajowym  w  kwocie 1.240.794 złote w dziale 252.

Radna Ewa  Kończak  nawiązała do   zmiany zadania tj. odstąpienia  od realizacji  przebudowy  odcinka chodnika w Sarbinowie  i  wprowadzenia  do planu  nowego zadania tj. przebudowy drogi gminnej w Sarbinowie, jej  zdaniem dobrze  żeby starczyły środki na  realizację   jednego i drugiego  zadania.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński udzielając wyjaśnień stwierdził, że  po uzgodnieniu  z sołtysem wsi Sarbinowo   bardziej pilna do realizacji  jest  przebudowa drogi dlatego  proponuje zmianę zadania,  które  umożliwi dojazd do 4 posesji w Sarbinowie.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz  dokonał zamknięcia dyskusji i poprosił swego zastępcę o przedstawienie  projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.

Zastępca Przew. Rady Miejskiej Dariusz Kieliś  odczytał projekt uchwały w sprawie sprawie  dokonania zmian budżetu i zmian  w budżecie gminy na 2011 rok.

Rada Miejska  w obecności 15 radnych w głosowaniu  jednomyślnie podjęła uchwałę nr VII/53/2011 w sprawie  dokonania zmian budżetu i zmian  w budżecie gminy na 2011 rok.

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 10. Przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Miejskiej.

Przewodniczący  Rady Miejskiej Jerzy Kusz poinformował, że do biura Rady nie wpłynęły uwagi do protokołu  z   VI Sesji Rady Miejskiej.

Rada Miejska w obecności 15 radnych w głosowaniu jednomyślnie przyjęła protokół z

VI Sesji Rady Miejskiej.

Pkt  11. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.

Przewodniczący Rady  Miejskiej Jerzy Kusz  poinformował, że zainteresowani radni otrzymali pisemną odpowiedź na zgłoszone na poprzedniej sesji  interpelacje i zapytania.

Radny  Andrzej Zieliński zaproponował by odpowiedzi na interpelacje były przedstawiane na sesjach, wówczas radni będą zapoznani ze sposobem ich załatwienia.

Przew.Rady Miejskiej Jerzy Kusz  stwierdził, że propozycja radnego Andrzeja Zielińskiego będzie  realizowana..

Pkt  12. Wolne wnioski i zapytania.

Radna Grażyna Biernaczyk   poruszyła kwestie :
-  zarośniętych rowów krzakami i trawą przy  drogach gminnych i powiatowych.
-  wysokie krzewy i trawa utrudniają widoczność  kierowców,
-  naprawy wyrwy na drodze w Bogdankach,
-   zorganizowania   co miesiąc selektywnej zbiórki śmieci .

Radna Ewa Kończak potwierdziła zdanie przedmówczyni  w temacie  rosnących krzaków  przy drogach  stanowiących duże niebezpieczeństwo dla kierowców.  W swej wypowiedzi nawiązała także  do kwestii likwidacji pojemników na tworzywa sztuczne  zaproponowała   zorganizowanie   co miesiąc selektywnej zbiórki  odpadów.

Radna Małgorzata Danielczak   poinformowała,  że we wsi Łęka Wielka  zostały rozpoczęte  a nie zakończone  prace przy wykaszaniu prawej  i lewej strony rowów. Zapytała kiedy prace zostaną   wykonane.

Radny Krzysztof Matecki  zwrócił się z  zapytaniem czy zostanie  przełożony chodnik w miejscu ustawienia barierki na skrzyżowaniu w Śmiłowie.

Inspektor Zdzisław Ambroży   poinformował, że   chodnik zostanie przełożony w najbliższym czasie.

Radny Andrzej Zieliński  w sprawie przeprowadzenia rozmowy z firmami  zajmującymi się  zbiórką odpadów, ponieważ zlikwidowane zostały pojemnikami na tworzywa sztuczne  a mieszkańcy nie posiadają worków  do segregacji odpadów. Temat ten był poruszany na poprzedniej sesji.

Radna  Kazimiera Biernaczyk  poinformowała, że we wsi  Janiszewo  wcześniej nieoryginalne worki z odpadami nie  były zabierane,  a   po interwencji Burmistrza  zostały zabrane wszystkie worki.   Ponadto poruszyła  kwestię wykorzystania środków na  likwidację  azbestu, w ubiegłym roku  w budżecie gminy  była to kwota 10.000 złotych. Od czego zależy wykorzystanie tych środków.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński ustosunkowując się do poruszanych kwestii stwierdził, że :

1/ przeprowadzi rozmowę z  Dyrektorem  Powiatowego Zarządu Dróg w Gostyniu w temacie wycinki krzewów i trawy przy drogach powiatowych i uzgodni   wykonanie prac przy drogach gminnych. Wycinka dzikich krzewów przy drogach stwarza nie małe trudności,

2/ wyrwa na drodze we wsi Bogdanki będzie naprawiona  przy   okazji  naprawy ulicy Krobskiej w Poniecu,

3/  firmy, z którymi mieszkańcy  zawarli  umowy na odbiór śmieci  mają obowiązek dostarczania worków do segregacji odpadów. Poprzedni burmistrz zorganizował dwa spotkania z  firmami zajmującymi się zbiórką śmieci w naszej gminie. W przyszłym roku wejdzie w życie  tzw. ustawa śmieciowa to z pewnością będzie mniej wątpliwości.

4/  sprawami  dofinansowania usuwania azbestu zajmuje się  inspektor Jan Stachowiak, który udzieli dokładnych wyjaśnień w temacie  obowiązujących zasad przy likwidacji wyrobów zawierających azbest.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz  z okazji Dnia  Samorządowa  podziękował  radnym, sołtysom i pracownikom Urzędu Miejskiego za publiczną działalność na rzecz rozwoju miny Poniec .    

Pkt 13. Zakończenie.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz podziękował radnym i gościom za uczestnictwo  w  VII Sesji Rady Miejskiej  i  o godz. 1630 dokonał zamknięcia obrad Sesji.

 

 

Protokółowała                                                                            Przewodniczący  Rady

/-/ Radomiła Repak                                                                         /-/  Jerzy  Kusz

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2011-09-16
Wprowadzony do BIP dnia: 2011-09-16
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie