Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr XXII/2012 z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej w dniach 15 i 16 października 2012 roku.

Protokół nr XXII/2012 z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej w dniach 15 i 16 października 2012 roku.

Numer dokumentu: XXII
Rok (4 cyfry): 2012

Protokół nr XXII/2012
z Sesji Rady Miejskiej w Poniecu odbytej w dniach 15 i 16 października 2012 roku.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz o godzinie 1100 otworzył XXII Sesję Rady Miejskiej w Poniecu. Powitał radnych, a w ich imieniu :

• Burmistrza Ponieca Jacka Widyńskiego
• Pracowników organu wykonawczego
• Radnego Powiatu Gostyńskiego Czesława Kołaka
• Honorowego Obywatela Gminy Poniec Feliksa Dudkowiaka
• Dyrektorów i kierowników zakładów pracy
• Sołtysów

Listy obecności radnych i gości stanowią załączniki do protokołu.

Przew. Rady Miejskiej Jerzy Kusz stwierdził, że zgodnie z listą obecności w sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi kworum pozwalające na podejmowanie decyzji.
Radna Małgorzata Danielczak przybyła na sesję z opóźnieniem.

Następnie przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad sesji wraz z zaproszeniami na XXII Sesję, zwrócił się z pytaniem o uwagi do porządku obrad XXII Sesji Rady Miejskiej, których radni nie zgłosili.

Rada Miejska w głosowaniu w obecności 14 radnych jednomyślnie przyjęła następujący
porządek obrad XXII Sesji Rady Miejskiej :

1. Otwarcie,
2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji,
3. Interpelacje i zapytania radnych,
4. Wysłuchanie informacji o działalności dydaktyczno-wychowawczej szkół i przedszkoli w gminie Poniec,
5. Wysłuchanie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych gminy Poniec w roku szkolnym 2011/2012,
6. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Poniec od Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat. V i VI na terenie Gminy Poniec w zakresie zimowego utrzymania tych dróg,
7. Przyjęcie protokołu z XXI Sesji Rady Miejskiej,
8. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach,
9. Wolne wnioski i zapytania,
10. Zapoznanie się z potrzebami sołectw w kontekście założeń do projektu budżetu Gminy Poniec na 2013 rok (zgodnie z harmonogramem),
11. Przerwa w obradach,
12. 16 październik 2012 r. Wznowienie obrad - zapoznanie się z potrzebami sołectw w kontekście założeń do projektu budżetu gminy Poniec na 2013 rok (zgodnie z harmonogramem),
13. Zakończenie.


Przystąpiono do omawiania poszczególnych punktów porządku obrad.

Pkt 1. Otwarcie.
Jak wyżej.
Pkt 2. Sprawozdanie Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Poniecu z działalności w okresie międzysesyjnym i realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał podjętych na XX Sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz przedstawił informację o działaniach w okresie międzysesyjnym.
Informacje zostały przyjęte bez uwag. Stanowią załączniki do protokołu.

Pkt 3. Interpelacje i zapytania radnych.
Nie było.

Pkt 4. Wysłuchanie informacji o działalności dydaktyczno-wychowawczej szkół i przedszkoli w Gminie Poniec.
Przewodniczący obrad Jerzy Kusz stwierdził, że informacje dotyczące działalności dydaktyczno-wychowawczej szkół i przedszkoli w Gminie Poniec były szczegółowo przedstawione przez dyrektorów szkół i przedszkoli na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 11 października br. Zaproponował by przejść do pytań i odpowiedzi. Radni przyjęli propozycje przewodniczącego rady.
Radni w dyskusji nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał zamknięcia dyskusji i podziękował dyrektorom przedszkoli i dyrektorom szkół za przygotowanie obszernych i wyczerpujących informacji.Informacje stanowią załączniki do protokołu.

Pkt 5. Wysłuchanie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Poniec w roku szkolnym 2011/2012.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Kierownika GZOSz Panią Katarzynę Wróblewską o przedstawienie przedmiotowej informacji.

Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska przedstawiła pierwszą część informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Poniec w roku szkolnym 2011-2012 tj. dowożenie uczniów do szkół, stypendia socjalne, stypendia szkolne.

Zastępca Burmistrza Eugeniusz Nowak omówił wyniki sprawdzianu w klasie szóstej oraz egzaminu gimnazjalnego w 2012 roku. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji na temat przedstawionej informacji.

Radna Ewa Kończak zwróciła się z zapytaniem czy wzrosła liczba uczniów dowożonych do szkół ponieważ wzrosły wydatki na dowozy szkolne, ile uczniów jest w gminie, jaki procent uczniów jest dowożonych,. Nadmieniała, że przedstawiona informacja przez Burmistrza nie uwzględnia danych dotyczących liczby zatrudnienia nauczycieli w poszczególnych szkołach.

Zastępca Burmistrza Eugeniusz Nowak udzielając wyjaśnień na zgłoszone zapytania poinformował, że :
- przedstawiona informacja o działalności dydaktyczno wychowawczej szkół jest bardzo obszerna, radna otrzyma informacje dotyczącą zatrudnienia nauczycieli w poszczególnych szkołach. Natomiast w przyszłorocznej informacji będzie przedstawiona struktura zatrudnienia wynikająca ze stopnia awansu zawodowego nauczycieli,

- liczba uczniów dowożonych nie zmienia się. Od 1 września 2011 roku znacznie zwiększyła się liczba dzieci dowożonych ze względu na otwarcie Przedszkola Samorządowego w Łęce Wielkiej. Ponadto nawiązał do spełniania obowiązku nauki. Poinformował, że wyniki w nauce nie zależą tylko od nauczycieli, ponieważ uczeń musi chcieć się uczyć. Bez zaangażowania ucznia nie można osiągnąć sukcesu.

Radny Dariusz Kieliś zwrócił się z pytaniem jak przedstawia się refundacja kosztów pracodawcom za wyuczenie pracownika młodocianego.

Radny Powiatu Czesław Kołak zwrócił się z pytaniem czy organ prowadzący sam kieruje dziecko niepełnosprawne do szkoły specjalnej z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska poinformowała, że z dniem 1 września 2012 roku zmieniły się przepisy odnośnie refundacji pracodawcom kosztów jakie ponieśli za wyuczenie pracownika młodocianego, od 1 września w/w pomoc jest pomocą de minimis, tzn. że pracodawcy oprócz wniosku o refundację muszą złożyć dodatkowe dokumenty : formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, oświadczenie przedsiębiorcy ubiegającego się o pomoc de minimis, sprawozdania finansowe z ostatnich trzech lat obrotowych zgodne z ustawą o rachunkowości. Pracodawca zgodnie z nowymi przepisami może ubiegać się o zwrot kosztów tylko kwalifikowanych z godnie z ustawą o refundacji kosztów przez OHP do maksymalnej intensywności zwrotu 60% lub 80 % w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.
Natomiast w przypadku dziecka niepełnosprawnego to rodzice na swój wniosek zgłaszają dziecko na badanie w PPP i poradnia po konsultacji z rodzicami zapisuje miejsce przyszłej szkoły specjalnej w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Organ prowadzący jest zobowiązany zapewnić dojazd takiego dziecka do szkoły specjalnej własnym środkiem transportu, a w przypadku braku takiego pojazdu zwraca rodzicom koszty dojazdu na podstawie umowy między rodzicami, a Burmistrzem.
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał zamknięcia dyskusji. Podziękował za przygotowanie wnikliwych informacji dotyczących realizacji zadań oświatowych Gminy Poniec w roku szkolnym 2011/2012. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 6. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Poniec od Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat. V i VI na terenie Gminy Poniec w zakresie zimowego utrzymania tych dróg.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poprosił Sekretarza Gminy Marcina Pazdaja o przedstawienie projektu uchwały wraz z uzasadnieniem.

Sekretarz Gminy Marcin Pazdaj przedstawiając projekt uchwały wraz z uzasadnieniem poinformował, że w związku z występującymi problemami z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych kat. V i VI przez Powiatowy Zarząd Dróg w Gostyniu, w 2011 r. na Konwencie Burmistrzów podjęto decyzję o przekazaniu gminom Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat V i VI w zakresie zimowego utrzymania. W sezonie zimowym 2011/2012 po raz pierwszy na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy Starostwem Powiatowym w Gostyniu a Gminą Poniec zimowe utrzymanie dróg powiatowych kat V i VI przejęła Gmina Poniec.
Przedstawił wykaz dróg zaliczanych do kategorii V i VI

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał otwarcia dyskusji. Zapytał czy są na terenie Gminy Poniec odcinki dróg powiatowych, które nie będą objęte porozumieniem.

Sekretarz Gminy Marcin Padaj poinformował, że nie będą objęte tym porozumieniem odcinki dróg Szurkowo- Zmysłowo oraz Sarbinowo – Przyborowo czyli odcinki leżące poza granicami Gminy Poniec.

Radny Dariusz Kieliś stwierdził, że Starostwo Powiatowe refundować będzie odśnieżanie dróg i ulic do kwoty 62.000 złotych, w przypadku większych kosztów finansować będzie Gmina.

Radny Marcin Stróżyński zwrócił się z pytaniem czy będą odśnieżane tzw. odgałęzienia dróg stanowiące dojazdy do posesji.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz dokonał zamknięcia dyskusji. Temat był szczegółowo omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 11 października 2012 roku na którym zostały wyjaśnione wątpliwości. Poprosił Pana Dariusza Kielisia o przedstawienie projektu uchwały.

Zastępca Przewodniczącego Rady Dariusz Kieliś przedstawił projekt uchwały w przedmiotowej sprawie.

Rada Miejska w obecności 14 radnych jednomyślnie podjęła uchwałę nr XXII/183/2012 w sprawie przejęcia przez Gminę Poniec od Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat. V i VI na terenie Gminy Poniec w zakresie zimowego utrzymania tych dróg. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Pkt 7. Przyjęcie protokołu z XXI Sesji Rady Miejskiej.
Zastępca Przewodniczącego Rady Dariusz Kieliś poinformował, że do biura Rady nie wpłynęły uwagi do protokołu z XXI Sesji Rady Miejskiej.

Rada Miejska w obecności 14 radnych w głosowaniu jednomyślnie przyjęła protokół z XXI Sesji Rady Miejskiej.

Pkt 8. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzednich sesjach.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz poinformował, że radny Dariusz Kieliś otrzymał odpowiedź na zapytanie zgłoszone na poprzedniej sesji. Radni otrzymali kserokopię pisma otrzymanego ze Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Pkt 9. Wolne wnioski i zapytania.

Radny Dariusz Kieliś stwierdził, że w okresie jesiennym szybko zapada zmrok, a na ulicach Kusza i Krobska Szosa mrugają lampy oświetlenia ulicznego, proponował naprawę tej usterki.

Pkt 10. Zapoznanie się z potrzebami sołectw w kontekście założeń do projektu budżetu Gminy Poniec na 2013 rok (zgodnie z harmonogramem).

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że druga cześć sesji ma charakter wyjazdowy i zgodnie z ustalonym harmonogramem radni spotkają się z Przewodniczącym Zarządu Osiedla, sołtysami i członkami rad sołeckich w poszczególnych sołectwach w celu przeanalizowania potrzeb sołectw w kontekście budżetu Gminy Poniec na 2013 rok. (według ustalonego harmonogramu ).

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz ogłosił przerwę w obradach do godz.13:00.
O godzinie 1300. wznowione zostały obrad i rozpoczęto sesję wyjazdową zgodnie z opracowanym harmonogramem.
Przewodniczący Rady Jerzy Kusz od godz. 1630 odroczył obrad sesji do godz. 900 dnia następnego tj. 16 października 2012 roku .

Pkt 11. Przerwa w obradach.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz od godz. 1630 odroczył obrad sesji do godz. 900 dnia następnego tj. 16 października 2012 roku .

Pkt 12. 16 październik 2012 r. Wznowienie obrad - zapoznanie się z potrzebami sołectw w kontekście założeń do projektu budżetu Gminy Poniec na 2013 rok (zgodnie z harmonogramem).

Przewodniczącego Rady Jerzy Kusz w dniu 16 października 2012 roku o godz. 900 wznowił obrady XXII Sesji Rady Miejskiej i zgodnie z ustalonym harmonogramem radni spotkali się z sołtysami i członkami rad sołeckich w poszczególnych sołectwach w celu przeanalizowania potrzeb sołectw w kontekście budżetu Gminy Poniec na 2013 rok. (według ustalonego harmonogramu ).



Podczas objazdowej Sesji Rady Miejskiej w dniach 15-16 października 2012 roku przez sołtysów zostały zgłoszone następujące propozycje i postulaty do projektu budżetu Gminy Poniec na 2013 rok

Poniec
1. Przebudowa Szpitala na Przedszkole.
2. Budowa Hali Widowiskowej między szkołą Podstawową a Gimnazjum.
3. Przebudowa Rynku – rewitalizacja.
4. Przebudowa skrzyżowania ul. Krobskiej – Kościuszki.

Łęka Mała
1. Wykonanie wentylacji w sali wiejskiej i kuchni.
2. Malowanie korytarza, kuchni, toalet.
3. Zakup mebli do kuchni.
4. Montowanie drzwi z demontażu.

Bogdanki
1. Wymiana pokrycia dachowego na budynku świetlicy wiejskiej (wymiana eternitu, który kruszy się, co powoduje zacieki na ścianach).
2. Remont tarasu.
3. Zakup nowych krzeseł i stołów na salę.

Łęka Wielka
1. Dofinansowanie straży – zakup mundurów.
2. Ogrodzenie i doposażenie plac zabaw.
3. Bramki małe na boisko i ławki.

Czarkowo
1. Wyposażenie sali (talerze, sztućce, szklanki, literatki, kieliszki, garnki, miski, wazy).
2. Wymalowanie wnętrza sali.
3. Barierki przy moście koło sali.
4. Wymiana bezpieczników przy licznikach.
5. Chodnik – 200 metrów.

Drzewce
1. Czyszczenie stawu.
2. Kruszenie gruzu.
3. Naprawa dróg polnych.
4. Budowa parkingu przy świetlicy.
5. Dokończenie budowy odcinka drogi od przepompowni do drogi Drzewce – Czarkowo.

Śmiłowo
1. Budowa chodnika przy krzyżówce Gostyń – Poniec – Krzemieniewo od nr domu 51 do 53a oraz przejście dla pieszych ze względu na bezpieczeństwo.
2. Dokończenie budowy boiska sportowego wraz z ogrodzeniem.
3. Wyczyszczenie stawu.

Grodzisko
1. Budowa chodnika 120 m.
2. Droga polna 220 m – utwardzenie.
3. Malowanie świetlicy wiejskiej.

Żytowiecko
1. Przerobienie wody i pomalowanie salki małej.
2. Remont WC.
3. Wymalowanie korytarza.
4. Wykonanie domku z drzewa na placu zabaw.

Teodozewo
1. Całkowity remont w pomieszczeniach socjalnych i pomieszczenia po sklepie.
2. Przemalować korytarz i salę.
3. Założenie rynien wokół świetlicy.

Baczylas
1. Wytyczenie drogi gminnej za wioską (zapłocie).
2. Chodnik od wioski do nr 1 + zatoczka do autobusów.
3. Droga w kierunku łąk, sprawa melioracji i prac drenarskich.
4. Zakup tablicy ogłoszeń.
5. Pomalowanie elewacji.

Rokosowo
1. Remont drogi za sklepem.
2. Budowa chodnika od nr 20 do 23 i zasypanie rowu.
3. Budowa chodnika od nr 1 do 19.
4. Odnowienie elewacji świetlicy wiejskiej.

Szurkowo
1. Zakup krzeseł 150 szt. i stolików 40 szt.
2. Kapitalny remont dużej sali: (wymiana podłogi, wymiana 6 kaloryferów, wymiana lamp, założenie klimatyzacji).
3. Wymiana chodnika przed świetlicą od przystanku PKS do sklepu około 60m.

Sarbinowo
1. Modernizacja chodnika od krzyżówki wzdłuż budynków mieszkalnych byłych PGR.
2. Budowa nawierzchni drogi od posesji P.Włodarczyk.
3. Naprawa dróg śródpolnych.
4. Naprawa przepustu obok posesji P. Radzimskiego.

Przewodniczący obrad Jerzy Kusz przekazał przewodnictwo obrad swemu zastępcy Dariuszowi Kielisiowi.

Dzięczyna
1. Remont dachu na świetlicy wiejskiej.
2. Częściowy remont podłogi na sali.
3. Wymiana drzwi w sali (wyjście na plac).
4. Wykonanie blatów do stołów w świetlicy (zakup płyty).
5. Remont dróg dojazdowych do posesji: (droga na stawy, droga do P.Pierzchałów (kierunek Drzewce), droga w kierunku Sowin (dywanik asfaltowy)).
6. Budowa chodnika od przystanku PKS do sklepu, cel poprawienie bezpieczeństwa przejścia dzieci z autobusu szkolnego.
7. Wystąpienie do Zarządu Dróg Powiatowych o przeprowadzenie remontu drogi w
Dzięczynie obiecanki ciągną się od roku 2008.
8. Sprawa do PKP o rozebranie ruin budynków.

Wydawy
1. Oczyszczenie terenu przy wjeździe na teren Wydawy (wycinka krzewów i drzew, obcięcie niepotrzebnych gałęzi, które zagrażają bezpieczeństwu) – Wniosek do Agencji.
2. Wykonanie chodnika od skrzyżowania (figura) do mostu ( ok. 120 m).
3. Usunięcie starej niepotrzebnej instalacji wodnej (świetlica i pomalowanie świetlicy).

Miechcin
1. Wigwam przy boisku.
2. Modernizacja drogi przez wieś.
3. Oświetlenie drogi przy posesji P.Kowalik.
4. Wyczyszczenie stawu i odmulenie rowów.
5. Położenie chodnika.
6. Naprawa asfaltu przy wjeździe do wsi.
7. Zakup ławek przy placu zabaw.

Janiszewo
1. Zadaszenie i powiększenie podestu przy wejściu głównym i zarazem wymiana drzwi.
2. Remont salki: (Wymiana okien i oświetlenia, założenie płytek, kostki, wymalowanie i wyposażenie salki w stół do tenisa stołowego).
3. Uporządkowanie drogi (od drogi powiatowej do drogi w kierunku Waszkowa między innymi uporządkowanie drzewostanu, utwardzenie nawierzchni i poszerzenie drogi).

Waszkowo
1. Chodnik przez wieś i przy drodze gminnej od remizy.
2. Wyposażenie świetlicy: (wentylator, wieszaki, boazeria, bilard, pomieszczenie na opał).
3. Ławki na plac zabaw.
4. Barierka zabezpieczająca wyjście ze świetlicy.
5. Zastawka do stawu i płot zabezpieczający boisko od drogi.
6. Remont kanalizacji.

Zawada
1. Budowa chodnika przy drodze gminnej (ciąg dalszy).
2. Malowanie i wymiana okien w świetlicy.
3. Zakup przystanku dla dzieci dojeżdżających do szkoły.
4. Założenie ławek na plac zabaw i postawienie ogrodzenia od jezdni.
5. Wyposażenie świetlicy (grzejniki elektryczne, szklanki, czajnik, firanki).

Pkt 13. Zakończenie.

Zastępca Przewodniczącego Rady Dariusz Kieliś podziękował radnym i gościom za uczestnictwo w XXII Sesji Rady Miejskiej i o godz. 1530 dokonał zamknięcia obrad Sesji.

            Protokółowała                                                  Przewodniczący Rady
      /-/ Radomiła Repak                                                      /-/ Jerzy Kusz




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2013-01-04
Wprowadzony do BIP dnia: 2013-01-04
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie