Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół nr 19/2012 z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 11 października 2012 roku w godz.14:00 do 17:00 w sali Gminnego Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu

Protokół nr 19/2012 z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 11 października 2012 roku w godz.14:00 do 17:00 w sali Gminnego Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu

Numer protokołu: 19
Rok (4 cyfry): 2012

Protokół nr 19/2012
z wspólnego posiedzenia KOMISJI w dniu 11 października 2012 roku
w godz.14:00 do 17:00 w sali Gminnego Centrum Kultury Sportu
Turystyki i Rekreacji w Poniecu.



Przewodniczący Komisji Andrzej Zieliński dokonał otwarcia wspólnego posiedzenia, powitał przybyłych członków komisji i zaproszonych gości.

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji:
- Rewizyjnej,
- Rozwoju Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Budżetu i Rolnictwa
- Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej Zdrowia Spraw Socjalnych i Obywatelskich, oraz:
- Zastępca Burmistrza Ponieca Eugeniusz Nowak
- Sekretarz Gminy Marcin Pazdaj
- Inspektor UM Zdzisław Ambroży
- Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kusz
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniecu Ryszard Godziewski
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbinowie Andrzej Bączyk
- Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Poniecu Hieronim Kuźma
- Dyrektor Zespołu Szkół w Żytowiecku Mariusz Kędzierski
- Dyrektor Przedszkola Samorządowego Romualda Maćkowiak
- Dyrektor Przedszkola Samorządowego Grażyna Pierzchała
- Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska

Poinformował, że otrzymał upoważnienie przewodniczących komisji do prowadzenia wspólnego posiedzenia komisji.

Przewodniczący Komisji Andrzej Zieliński stwierdził, że tematem wspólnego posiedzenia komisji jest zaopiniowanie materiałów na XXII Sesję Rady Miejskiej w sprawach dotyczących:
1. Wysłuchanie informacji o działalności dydaktyczno-wychowawczej szkół i przedszkoli w gminie Poniec,
2. Wysłuchanie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Poniec w roku szkolnym 2011/2012,
3. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Poniec od Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat. V i VI na terenie Gminy Poniec w zakresie zimowego utrzymania tych dróg.
4. Wolne głosy i wnioski.

Ad.1. Informację o działalności dydaktyczno-wychowawczej szkół i przedszkoli w Gminie Poniec przedstawili :

1/ Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniecu Ryszard Godziewski przedstawiając informację o realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2011/2012 poinformował, że w stosunku do poprzedniego roku szkolnego sieć szkół podstawowych nie uległa zmianie oraz przynależność do określonego obwodu szkolnego. Obwód Szkoły Podstawowej w Poniecu zabezpiecza w pełni aktualne potrzeby mieszkańców miasta i okolicznych wiosek. Grupa 6 dzieci – uczniów naszego obwodu uczyła się w placówkach oświatowych w ościennych miejscowościach (Leszno, Górzno, Rydzyna, Gostyń), oraz poza granicami kraju (1 dzieci), co było wynikiem przede wszystkim uwarunkowań rodzinnych m.in. związanych z pracą rodziców.
Dyrektor szkoły zwrócił także uwagę na:
- stan techniczny i funkcjonalność budynków oświatowych oraz urządzeń sportowo- rekreacyjnych,
- poprawę substancji budowlanej dla sprawności technicznej i dla optymalizacji kosztów eksploatacji,
- stałe działania na rzecz poprawy bazy lokalowej oraz wyposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne. Stan zatrudnienia nauczycieli, pracowników administracji i obsługi (nie uległ zmianie w stosunku do roku poprzedniego).
- nakłady na doskonalenie zawodowe nauczycieli w latach 2011-2012
- poziom wykształcenia nauczycieli
- poziom nauczania (osiągane wyniki nauczania są wypadkową nauczania i uczenia się. w znacznym stopniu wyniki nauczania zależą od zdolności i aspiracji oraz środowiska rodzinnego),
- wyniki szkoły ze sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej obrazuje wykres, który jest uwzględniony w informacji, który stanowi załącznik do protokołu,
- osiągnięcia uczniów w konkursach interdyscyplinarnych organizowanych przez Kuratora Oświaty (historycznym, przyrodniczym, matematycznym, humanistycznym),
- formy pracy wychowawczej, działalności profilaktycznej oraz bezpieczeństwa w szkole, realizacje różnego rodzaju przedsięwzięć w 4 blokach tematycznych (rozwój intelektualny, rozwój emocjonalny, rozwój zdrowotny, rozwój społeczny),
- formy i stan realizacji zadań oświatowych szkoły na rzecz uczniów i szkół,

Dyrektor szkoły kończąc swoje wystąpienie podziękował Wszystkim, którzy się przyczyniają do rozwoju oświaty na terenie Gminy. Podkreślił, iż utrzymanie zaplanowanego długofalowego rozwoju bazy oświatowej będzie w najbliższych latach wymagało nakładów finansowych rzędu 70-80 tysięcy złotych rocznie, ale takie tempo, dostosowania obiektów do zmieniającej się rzeczywistości pozwoli na kształcenie młodych ludzi bez kompleksu małomiasteczkowego.

2. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbinowie Andrzej Bączyk w swym wystąpieniu stwierdził, że w szkoła jest sześcioklasowa, w której prowadzony jest również oddział przedszkolny. Było zatrudnionych 11 nauczycieli, z których 6 zatrudnionych było
w pełnym etacie, a 5 w niepełnym wymiarze godzin. Wszyscy nauczyciele posiadają wyższe wykształcenie – 10 wyższe magisterskie, a 1 wyższe zawodowe. Nauczyciele posiadają kwalifikacje do prowadzonych zajęć (oprócz techniki – 2 godz. w tygodniu oraz
2 godz. biblioteki). Pod względem stopni awansu zawodowego w szkole zatrudnionych było 5 nauczycieli dyplomowanych, 3 mianowanych i 3 kontraktowych.

Baza materialna szkoły jest dobra i wystarczająca do potrzeb dydaktycznych, każda klasa posiadała swoją salę w której odbywały się zajęcia. Szkoła posiadała także salę do wychowania fizycznego (z wykorzystaniem na zajęcia z gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej) i bibliotekę. W celu podnoszenia efektywności nauczania w szkole kontynuowano innowację pedagogiczną z zakresu glottodydaktyki oraz realizowano trzy programy autorskie napisane przez nauczycieli szkoły:, program „Nasz wspólny dom” z edukacji europejskiej, program prozdrowotny „Jestem zdrowy i czuję się bezpiecznie” (zorganizowano w tym roku szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia) oraz program autorski z edukacji ekologicznej. W ramach realizacji tego ostatniego uczniowie m.in. sprzątali tereny zielone, sadzili rośliny na terenie szkoły, zorganizowali obchody Światowego Dnia Ziemi, współpracowali z kołem łowieckim, zorganizowali zbiórkę baterii gdzie zajęliśmy I miejsce w Gminie. W szkole zostało zorganizowanych również wiele imprez, spotkań i uroczystości często adresowanych do rodziców i całego społeczeństwa.
Szkoła współpracowała również z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Poniecu, Policją oraz Komisją do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W szkole odbywały się zajęcia w świetlicy środowiskowo terapeutycznej. W ramach tej współpracy szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Zachowaj rzeźwy umysł”. Dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy organizowana była pomoc w okresie świątecznym w ramach akcji Critas. W tym roku taką jednorazową pomocą objęto 7 dzieci.. Najbardziej potrzebujące dzieci skorzystały z bezpłatnego ubezpieczenia i wyprawki. Dla uczniów z wadami postawy organizowane były zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
Ponadto Szkoła w Sarbinowie od 20 lat prowadzi współpracę z gminą holenderską Openbare de Mement w Omeren. W roku bieżącym w dniach 23-27 maja 17 osobowa grupa uczniów, rodziców i nauczycieli gościła u rodzin uczniów szkoły w Ommeren.

Radny Mariusz Nowak w dyskusji stwierdził, że nie został naprawiony chodnik na odcinku od przystanku do Szkoły.

3. Dyrektor Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im Gen. Dyw. Stefana Roweckiego „Grota” w Żytowiecku Mariusz Kędzierski omawiając informację dotyczącą funkcjonowania Zespołu Szkół w Żytowiecku w roku szkolnym 2011/2012 poinformował, że szkoła posiada dobrą bazę dydaktyczną, odpowiednią ilość sal lekcyjnych do ilości oddziałów, komputery z dostępem do i nternetu we wszystkich salach lekcyjnych, projektory multimedialne lub telewizory zintegrowane z komputerem w większości sal lekcyjnych, tablica multimedialna z jednej z sal, pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej nauczania ogólnego, pracownia komputerowa, biblioteka szkolna sala gimnastyczna i wielofunkcyjne boisko sportowe. W szkole stosowane są nowoczesne technologie podnoszące jakość organizacji pracy i bezpieczeństwo uczniów (monitoring wizyjny, specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, platforma internetowa UCZNIOWIE OPTIMUM NET w ramach, której funkcjonują : dziennik lekcyjny, sekretariat, świadectwa, moduł lekcyjny, moduł analiz, witryna dla rodziców, uczniów, dziennik zajęć innych) internetowy system dokumentowania Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej EDPLAN, elektroniczny katalog zbiorów biblioteki szkolnej MOL OPTIMUM w ramach którego aktualnie wdrażany jest system oznaczania zbiorów kodami kreskowymi. Przedstawił : wyniki sprawdzianu klas VI szkoły podstawowej, wyniki egzaminu po klasie III gimnazjum, wyniki klasyfikacji, wyniki 8 zawodów sportowych o zasięgu co najmniej powiatowym, wyniki uczniów w konkursach, Spotkania i kontakty z „żywym językiem”.
W dyskusji Dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Kędzierski poinformował o występujących trudnościach w klasie III Szkoły Podstawowej z powodu 4 uczniów z ADHD, których zachowanie sprawiają wiele trudności. Wymagają poświęcenia dużo uwagi.
Radna Małgorzata Danielczak poinformowała, że dzieci z Łęki Wielkiej zostały przeniesione do Zespołu Szkół w Żytowiecku, a obecnie Dyrektor mówi o liczebnych oddziałach powyżej 22 uczniów. Dyrektor zgłasza również uwagi odnośnie warunków lokalowych.
Dyrektor Zespołu Mariusz Kędzierski udzielając informacji poinformował, że aż 10 uczniów posiada opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przeważnie są to uczniowie nadpobudliwi posiadające trudności w nauce i wymagają specjalnej opieki.

Zastępca Burmistrza Eugeniusz Nowak poinformował, że subwencja oświatowa naliczana jest od ucznia, nie jest wystarczająca. Funkcjonowanie szkół pochłania 40 % budżetu Gminy Poniec. Na bieżąco trzeba kontrolować wydatki w oświacie. Uwaga radnej Małgorzaty Danielczak jest uzasadniona.

Radna Ewa Kończak stwierdziła, że zadawalająca jest współpraca szkół ze środowiskiem lokalnym i organizacjami działającymi w danej miejscowości. Podzieliła opinię Dyrektora szkoły, iż uczniowie posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej są bardzo trudni, wymagają ciągłej uwagi podczas prowadzenia lekcji.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz stwierdził, że na dobre wyniki nauczania składa się wiele czynników. Na podkreślenie w Zespole Szkół w Żytowiecku zasługuje wysoki poziom elektronicznej dokumentacji.

Radny Stanisław Machowski stwierdził, że dużo zrobiono i jest wiele do zrobienia. Dopracowania wymaga plac zabaw w Żytowiecku, ale do tego tematu należy podejść ze spokojem.

Radna Aneta Wrotyńska stwierdziła, że uczniów z opinią z poradni należy objąć opieką pedagogiczną i przeprowadzić rozmowy z rodzicami. Nauczyciele są zobowiązani do nauki wszystkich dzieci w klasie.

4. Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Poniecu Hieronim Kuźma omawiając informację poinformował, że liczba uczniów gimnazjum wynosi 163 uczniów, 7 oddziałów, liczba zatrudnionych nauczycieli 18 – 16,3 etatu. Poinformował także, że 17 uczniów zameldowanych w obwodzie szkoły realizuje obowiązek szkolny w innych szkołach (8 uczniów w Ochotniczych Hufcach Pracy, 4 uczniów w szkołach i ośrodkach specjalnych, 5 uczniów w innych gimnazjach). Zatrudnieni nauczyciele posiadają pełne kwalifikacje do prowadzonych przez nich zajęć. Dyrektor omawiając działalność dydaktyczno-wychowawczą przedstawił szczegółowo wyniki uzyskane przez gimnazjalistów w porównaniu z innymi średnimi. Wyniki uzyskane przez uczniów gimnazjum uważane są za dobre, uzyskali oni w większości średni wynik lepszy od średniej powiatu, województwa i kraju. Szczególnie wysoki wynik o 20% wyższy od średniej krajowej uzyskali uczniowie z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Wynik ten jest tym bardziej cenny, ponieważ w ubiegłym roku był bardzo wysoki. Mając na uwadze przestronny rozwój uczniów w szkole organizowane są zajęcia dodatkowe tj.: koła: biologiczne, chemiczne, językowe, historyczne, techniczne. Celem działania tych kół jest poszerzenie wiedzy i przygotowanie uczniów do konkursów przedmiotowych i egzaminu gimnazjalnego. W szkole organizowane są również zajęcia wspomagające uczniów mający problemy w nauce. Są to zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z różnych przedmiotów, zajęcia rewalidacyjne prowadzone przez pedagoga szkolnego oraz zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Efektami tych działań były udział i sukcesy w konkursach i zawodach. Kolejny już rok sukcesy już odniósł Zespół Aerobiku grupowego prowadzony przez Panią Anetę Wrotyńską. Dziewczyny zajęły II miejsce w eliminacjach powiatowych gimnazjalnych i awansowały do eliminacji rejonowych (I miejsce), a później do finału wojewódzkiego gdzie zajęły VI miejsce. Niewątpliwym sukcesem było zdobycie przez uczennicę Zofię Wojciechowską tytułu laureata Wielkopolskiego Konkursu Historycznego. Dyrektor gimnazjum omawiając działalność opiekuńczą i profilaktyczną poinformował, że w roku szkolnym 2011-2012 do gimnazjum uczęszczało 25 uczniów którym poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała po badaniach opinię o dostosowaniu wymagań edukacyjnych do możliwości ucznia (8 uczniów z orzeczeniem). W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej zorganizowano zajęcia dla 33 uczniów, a 1 uczennica realizuje nauczanie indywidualne. Profilaktyka to działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom współczesnego życia. Działania te są tym bardziej ważne, ponieważ wśród naszej młodzieży zaczynają się pojawiać zagrożenia. Dlatego w szkole realizowane są programy profilaktyczne (dzień bez papierosa, profilaktyka HIV/AIDS, program „Trzymaj formę”, kampania „Zachowaj trzeźwy umysł”). W ramach profilaktyki w szkole odbyło się wiele spotkań i konkursów.

W ramach działań profilaktycznych i opiekuńczych szkoła współdziała z:
- Komendą Powiatową i Posterunkiem Policji w Poniecu,
- Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną w Gostyniu,
- Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Poniecu,
- Pełnomocnikiem ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poniecu,
- Rejonowym Sądem Rodzinnym,
- Stacją Sanitarno Epidemiologiczną,
Pedagog szkolny zajmuje się również przygotowaniem uczniów do wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej w ramach tych działań przeprowadzono prelekcje, zorganizowano spotkania z przedstawicielami szkół średnich z naszego rejonu, informowano uczniów o ofercie szkół ponadgimnazjalnym. Odbyło się spotkanie dla uczniów klas III z doradcą zawodowym, uczniowie mieli możliwość indywidualnych rozmów z doradcami zawodowymi.
Kończąc swoje wystąpienie Dyrektor serdecznie podziękował wszystkim instytucjom i osobom wspierającym działania Publicznego Gimnazjum w Poniecu.


5. Dyrektor Przedszkola Samorządowego Romualda Maćkowiak przedstawiając informację o funkcjonowaniu Przedszkola w roku szkolnym 2011/2012 poinformowała, że w przedszkolu w Poniecu pracowało 7 nauczycielek, w tym dyrektor przedszkola, nauczyciel korekcyjno – kompensacyjnej oraz nauczyciel logopedii, pracownicy obsługowi – 1,5 etatu, pomoc nauczycielki 5/8 etatu. W przedszkolu funkcjonowało 6 oddziałów.
Poinformowała, że praca wychowawczo – dydaktyczna oparta była o programy:
- razem w przedszkolu – program wychowania przedszkolnego zatwierdzony przez MEN,
- program autorski ”Rozwijamy twórczą inwestycję dziecka poprzez muzykę”
- program autorski do profilaktyki i terapii logopedycznej „Języczek wędrowniczek”
- program autorski „Ja i moje zdrowie”,
- program autorski z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci w wieku
przedszkolnym „Wyprostuj się”,
- program wychowawczy i profilaktyczny Przedszkola samorządowego w Poniecu,
Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku 2011/2012:
1. Monitorowanie wdrażania podstawy programowej wychowania przedszkolnego
i kształcenia ogólnego. W roku szkolnym 2011/2012 w rocznym planie pracy przedszkola
realizowano następujące zadania:
2. Kształtowanie u dzieci systemu wartości, wdrążanie do pokonywania trudności.
Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo.
3. Stworzenie dzieciom 6,5-letnim lepszy szans edukacyjnych, poprzez prawidłową realizację
rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego i osiągnięcia gotowości do nauki
w szkole. Pani Dyrektor zapoznała członków komisji z harmonogram uroczystości i
spotkań organizowanych w przedszkolu.
Kończąc swoje wystąpienie poinformowała, że działania wychowawcze podejmowane w przedszkolu są modyfikowane w celu polepszenia jakości i jego funkcjonowania. Została przeprowadzona ankieta wśród rodziców z której wynika, że w czasie pobytu w przedszkolu dziecko nie jest karane, dzieci są chwalone i wynagradzane. Jest to metoda wprowadzania zasady wzmacniania pozytywnych zachowań i przydzielania zadań do wykonania zamiast stosowania kar.

W dyskusji Dariusz Kieliś zwrócił się z zapytaniem czy przeprowadzana ankieta była anonimowa.

Przewodniczący Rady Jerzy Kusz zwrócił się z zapytaniem ile dzieci nie zostało przyjętych do Przedszkola Samorządowego w Poniecu

Dyrektor przedszkola Romualda Maćkowiak wyjaśniła, że wśród rodziców została przeprowadzona anonimowa ankieta. Poinformowała również, że nie zostały pozytywnie załatwione wnioski dotyczące przyjęć dzieci do przedszkola. Jednak w związku z zaistniałymi zmianami troje dzieci ( 3 latków ) zostało przyjętych do przedszkola z listy rezerwowej.

6. Dyrektor Przedszkola Samorządowego Grażyna Pierzchała przedstawiając informację z działalności wychowawczej dydaktycznej i opiekuńczej poinformowała, że przedszkole funkcjonuje od 1 września 2011 roku. Do placówki uczęszczało 85 dzieci z 11 miejscowości. Zajęcia odbywały się w 4 grupach (6-latki-24 dzieci, 5-latki-24 dzieci, 3-4-latki-19 dzieci, 3-4-latki-18 dzieci). Pracownicy pracujący w pełnym wymiarze to: dyrektor, 4 nauczycieli, 2 sprzątaczki, które w czasie pobytu dzieci w przedszkolu pełniły obowiązki pomocy nauczyciela w grupach najmłodszych oraz w części etatu palacz-konserwator. Katechetka, higienistka są zatrudnione – umowa zlecenie. W minionym roku przedszkole realizowało cele i zadania zawarte w podstawie programowej, w programie wychowania przedszkolnego oraz koncepcji pracy przedszkola. W codziennej pracy wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej po przez zabawę i naukę nasze przedszkole:
- wspomagało dzieci w rozwijaniu uzdolnień i kształtowaniu czynności intelektualnej, co
jest niezbędne w codziennym życiu i dalszej edukacji, wychowywało dzieci tak, aby lepiej
orientowały się w tym co jest lepiej, a co złe,
- kształtowało u dzieci odporność emocjonalną, umiejętność radzenia w nowych trudnych
sytuacjach, włącznie z sytuacją porażki,
- rozwijało umiejętności społeczne, które warunkują poprawność relacji z dzieci i dorosłymi,
- rozwijało umiejętność logicznego rozumowania i prezentowania w sposób zrozumiały dla
innych swoich opinii,
- kształtowało postawy „zdrowego stylu życia”,
- rozwijało sprawność fizyczną, wprowadzać dzieci w świat sztuki i rozwijać umiejętność
prezentowania obserwowanej rzeczywistości odczuć poprzez różne formy ekspresji
artystycznej,
- kształtowało poczucie przynależności społecznej, narodowej,
Następnie poinformowała o zorganizowanych konkursach i sukcesach przedszkolaków, spotkaniach i wycieczkach autokarowych. Kończąc swoją wypowiedź podziękowała Burmistrzowi i Radnym za okazałą pomoc i zaangażowanie w realizacji zadań związanych z otwarciem i działalnością przedszkola.

Przewodniczący komisji Andrzej Zieliński dokonał zamknięcia dyskusji i podziękował dyrektorom przedszkoli i dyrektorom szkół za przygotowanie obszernych i wyczerpujących informacji. Informacje stanowią załączniki do protokołu.

Ad.2. Informacjię dot. stanu realizacji zadań oświatowych Gminy Poniec w roku szkolnym 2011/2012 przedstawili :

Kierownik GZOSz Katarzyna Wróblewska przedstawiła pierwszą część informacji o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Poniec w roku szkolnym 2011-2012 tj. dowożeniu uczniów do szkół, stypendia socjalne, stypendia szkolne.

Zastępca Burmistrza Eugeniusz Nowak omówił wyniki sprawdzianu w klasie szóstej oraz egzaminu gimnazjalnego w 2012 roku. Poinformował, że wyniki w nauce nie zależą tylko od nauczycieli, uczeń musi chcieć się uczyć - bez zaangażowania ucznia nie można osiągnąć sukcesu. Informacja stanowi załącznik do protokołu.
W dyskusji radni nie zgłosili uwag do przedstawionej informacji.

Przewodniczący Komisji Andrzej Zieliński podziękował za przedstawienie informacji dotyczących realizacji zadań oświatowych Gminy Poniec w roku szkolnym 2011/2012.

Ad.4 Projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Poniec od Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat. V i VI na terenie Gminy Poniec w zakresie zimowego utrzymania tych dróg.

Sekretarz Gminy Marcin Pazdaj przedstawił projekt uchwały wraz z uzasadnieniem. Poinformował, że w związku z występującymi problemami z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych kat. V i VI przez Powiatowy Zarząd Dróg w Gostyniu, w 2011 r. na Konwencie Burmistrzów podjęto decyzję o przekazaniu gminom Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat V i VI w zakresie zimowego utrzymania. W sezonie zimowym 2011/2012 po raz pierwszy na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy Starostwem Powiatowym w Gostyniu, a Gminą Poniec zimowe utrzymanie dróg powiatowych kat V i VI przejęła Gmina Poniec.
Przedstawił wykaz dróg zaliczanych do kategorii V i VI.

W dyskusji członkowie komisji stwierdzili, że może wystąpić niezrozumienie bo niemożliwe jest od razu odśnieżyć wszystkie drogi, trudno przewidzieć koszty związane z odśnieżaniem dróg i ulic. Starostwo Powiatowe refundować będzie koszty związane z odśnieżaniem dróg i ulic do kwoty 62.000 złotych, w przypadku większych kosztów finansować będzie Gmina.

Radna Kazimiera Biernaczyk poruszyła kwestię uporządkowania gałęzi przy drodze powiatowej, które staje się problematyczne .

Zastępca Burmistrza Eugeniusz Nowak poinformował, że droga Waszkowo – Janiszewo należy do kategorii dróg powiatowych, gmina nie chce wyręczać Powiatowego Zarządu Dróg i Ulic w realizacji powierzonych zadań. Uchwała, o której mowa jest niezbędna do zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Poniec a Starostwem Powiatowym w Gostyniu. Wykaz dróg powiatowych stanowić będzie załącznikiem do porozumienia.

Członkowie komisji przyjęli projekt uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę Poniec od Powiatu Gostyńskiego zadania zarządzania publicznymi drogami powiatowymi kat. V i VI na terenie Gminy Poniec w zakresie zimowego utrzymania tych dróg.

W wolnych głosach Przewodniczący Rady Jerzy Kusz omówił sprawy organizacyjne w wyjazdowej XXII Sesji Rady Miejskiej. Poinformował, że Stowarzyszenie „Nasz Dom” organizuje spotkanie w dniu 18 października 2012 roku o godz. 18,00 w sprawie planowanych odkrywek węgla brunatnego - zachęcał zainteresowanych do udziału w spotkaniu.

Przewodniczący Komisji Andrzej podziękował radnym i gościom za uczestnictwo i o godz. 1700 dokonał zamknięcia posiedzenia.

     Protokółowała                                                                     Przewodniczący Komisji
  Radomiła Repak                                                                          Andrzej Zieliński




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Jerzy Kusz
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2013-02-06
Wprowadzony do BIP dnia: 2013-02-06
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie