» w sprawie: uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Poniec w 2006 roku.
UCHWAŁA XXXIV/226/2005Rady Miejskiej w Poniecu z dnia 2 grudnia 2005 r.w sprawie: uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Poniec w 2006 roku.Na podstawie art. 4
1 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi /tekst jednolity Dz. U. z 2002 roku Nr 147 poz. 1231 ze zmianami/, art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym /tekst jednolity Dz. U. z 2001 roku Nr 142 poz. 1591 ze zmianami/ oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 180 poz. 1493/
Rada Miejska w Poniecu uchwala:Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Poniec w 2006 roku.§ 1. Struktura problemów i diagnoza środowiska
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła badania dotyczące skali problemu alkoholizmu w Polsce. W wyniku tych badań przyjęto, że około 2 % całej populacji jest uzależniona od alkoholu. Drugą grupę stanowią dorośli żyjący w otoczeniu alkoholika. Ta grupa to 4 % całej populacji. Podobnie dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholików stanowią 4 % całej populacji. Szacuje się więc, że w Polsce około 1,5 mln dzieci pozbawionych jest normalnego dzieciństwa.
Powyższe dane pokazują skalę problemu alkoholowego w naszym polskim społeczeństwie. Przyjmując zaprezentowane wyżej wskaźniki, szacuje się, że w naszej gminie na ogólną liczbę 8060 mieszkańców, uzależnionych od alkoholu jest około 160 osób, a około 320 osób jest współuzależnionych. Ponadto szacuje się, że około 320 dzieci z terenu naszej gminy wychowuje się w rodzinach z problemem alkoholowym. Oznacza to więc, że na terenie gminy Poniec zadaniami wynikającymi z niniejszego programu, należy objąć znaczną grupę dzieci oraz rodzin, w których występują problemy alkoholowe.
Ponadto należy dodać, że program ten jest kontynuacją zadań realizowanych w naszej gminie od kilku już lat. Zadania w nim zawarte uwzględniają zdobyte doświadczenia, a one wskazują na konieczność kontynuowania wcześniej podjętych działań. Program w swej konstrukcji merytorycznej jest tożsamy z założeniami Narodowego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przyjętego przez Rząd RP w 2000 r.
§ 2. Cele strategiczne i operacyjne programu
Inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie spożywania alkoholu.
Podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych i zmiany jego struktury.
Zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych.
Zmniejszanie rozmiarów problemów, które już istnieją oraz naruszeń prawa na rynku alkoholowym.
Zwiększenie zasobów niezbędnych do radzenia sobie z już istniejącymi problemami.
Promowanie postaw społecznych skutecznych dla profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Wspieranie szkół i innych instytucji społecznych, pozarządowych we wdrażaniu właściwych wzorców oraz popularyzacji zdrowego stylu życia.
Zwiększenie wiedzy w zakresie uzależnień wśród młodzieży.
Zmniejszanie dolegliwości życia rodzinnego, jego zaburzeń spowodowanych nadużywaniem alkoholu i stosowaniem przemocy.
Zapewnienie warunków sprzyjających działaniom instytucji służących zmniejszaniu zaburzeń życia rodzinnego spowodowanych nadużywaniem alkoholu i stosowaniem przemocy.
Popieranie tworzenia i rozwoju organizacji społecznych, których celem jest krzewienie trzeźwości i abstynencji, oddziaływanie na osoby nadużywające alkoholu oraz udzielanie pomocy rodzinom osób nadużywających alkoholu.
Współdziałanie z Kościołem Katolickim i innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi w zakresie wychowania w trzeźwości i rozwiązywania problemów alkoholowych.
§ 3. Zadania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu:
1) Prowadzenie profilaktyki i rozmów motywacyjno - interwencyjnych z osobami nadużywającymi alkoholu, a także udzielanie porad osobom pragnącym uzyskać informacje w zakresie wyjścia z uzależnienia.
2) Wspomaganie cyklicznych spotkań terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu, a także członków ich rodzin, organizowanych przez Stowarzyszenie „Klub Abstynenta”.
3) Kierowanie osób uzależnionych na badania specjalistyczne, a osób z orzeczeniami o uzależnieniu do placówek odwykowych bądź leczniczo - terapeutycznych.
4) Zakup i abonament czasopism o tematyce uzależnień oraz innych materiałów edukacyjnych i informacyjnych.
5) Dalsze poszerzanie działalności grupy AA „Tęcza” poprzez zachęcanie osób trzeźwiejących do udziału w cotygodniowych mityngach.
6) Współpraca z ośrodkami wzajemnej pomocy dla osób uzależnionych - poradnia uzależnień, policja, służba zdrowia, ośrodek pomocy społecznej.
2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie:
1) Zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
a) przyjęcie zgłoszenia o przypadku wystąpienia nadużywania alkoholu
b) wezwanie na rozmowę osoby, co do której wpłynęło zgłoszenie
c) skierowanie osoby na badanie biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnień
d) przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym wraz z opinią wydaną przez biegłego
e) złożenie wniosku o wszczęcie postępowania do Sądu Rejonowego w Gostyniu.
2) Organizowanie spotkań informacyjno - szkoleniowych z rodzicami kl. IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum na temat uzależnień i przemocy.
3) Współpraca z funkcjonariuszami Policji /Rewiru Dzielnicowych i Powiatowej Komendy/ w zakresie analizy wykroczeń i przypadków przemocy w rodzinach spowodowanych nadużywaniem alkoholu oraz stosowania „Niebieskiej Karty”.
4) Doskonalenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie z uwzględnieniem procedury „Niebieskiej Karty”.
5) Pomoc w kierowaniu osób z rodzin alkoholowych i osób z rodzin, w których stosowana jest przemoc do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Piaskach lub ośrodka w Lesznie czy Rawiczu.
6) Kierowanie dzieci z rodzin z problemem alkoholowym oraz z rodzin dysfunkcyjnych do świetlic środowiskowo - terapeutycznych.
7) Organizowanie spotkań członków rodzin z problemem alkoholowym z psychologiem, terapeutą lub prawnikiem.
8) Częściowa opłata szkoleń dla nauczycieli - wychowawców szkół podstawowych i gimnazjów w zakresie tematyki przemocy w rodzinie.
3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo - wychowawczych socjoterapeutycznych:
Organizacja i finansowanie zajęć w świetlicach środowiskowo - terapeutycznych dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym i dzieci z grup ryzyka.
Współudział w organizacji różnego rodzaju konkursów w szkołach na terenie gminy Poniec na tematy związane ze szkodliwością alkoholu i innych używek (konkursy plastyczne, inscenizacyjne itp.).
Wspomaganie realizacji programów profilaktycznych w szkołach - szkolenie realizatorów tych programów, dostarczanie materiałów tematyczno - edukacyjnych.
Przeszkolenie na kursach 2-3 osób w zakresie prowadzenia zajęć terapeutycznych z dziećmi.
Wyposażenie świetlic środowiskowo - terapeutycznych w potrzebne pomoce i sprzęt oraz materiały edukacyjne dla realizacji programu zajęć świetlicowych.
Zorganizowanie dla dzieci ze świetlic środowiskowo - terapeutycznych spotkań przy stole wielkanocnym i wigilijnym.
Organizacja spektakli o tematyce przeciwalkoholowej.
Rozprowadzanie różnego rodzaju broszur i poradników o tematyce przeciwalkoholowej, a także dotyczącej stosowania przemocy.
Organizowanie imprez sportowo - rekreacyjnych popularyzujących trzeźwy i zdrowy styl życia.
Uczestniczenie w kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” promującej sport jako alternatywę do stosowania różnego rodzaju używek.
Prowadzenie działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w zajęciach organizowanych w świetlicach środowiskowo - terapeutycznych na terenie gminy Poniec.
Organizacja i wspieranie form spędzania wolnego czasu dla dzieci, w tym organizacja wypoczynku letniego jako alternatywa dla nudy będącej jednym z motywów podejmowania różnego rodzaju zachowań ryzykownych (Program „Zielone Wakacje”).
4. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych:
Dofinansowanie działalności ośrodków przeciwdziałających przemocy w rodzinie.
Wynagradzanie osób prowadzących zajęcia z dziećmi w świetlicach środowiskowo - terapeutycznych, opiekunów organizujących zajęcia z dziećmi podczas wypoczynku letniego oraz gospodarza siłowni i Pełnomocnika Burmistrza do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wspomaganie i wspieranie działalności statutowej Stowarzyszenia „Klub Abstynenta”.
Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie pomocy rodzinom, w których występuje problem alkoholowy lub problem stosowania przemocy.
Wspomaganie działalności organizacji sportowych i młodzieżowych w zakresie promowania zdrowego stylu życia.
Prowadzenie stałej działalności edukacyjnej i informacyjnej dla osób sprzedających napoje alkoholowe w placówkach handlowych.
Stałe informowanie, a także szkolenie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w zakresie obowiązujących przepisów i realizacji zadań Komisji, nałożonych na nią przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Wyposażenie „Klubu Abstynenta” w czasopisma i broszury o tematyce problemów alkoholowych oraz potrzebne materiały biurowe.
Przeprowadzanie niezbędnych remontów i napraw sprzętu znajdującego się w siłowni przy ul. Krobskiej 45 a w Poniecu.
5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13